Reklama

Borowice mają relikwie Dzieci Fatimskich

Na placu koło kościoła w Borowicach drwa na palenisku czekają, aż buchnie ogień. W wielkich termosach parzy się kawa i herbata. Proboszcz parafii Sosnówka ks. Mariusz Witczak klęczy na stopniach ołtarza, przewodniczy przed Najświętszym Sakramentem modlitwie różańcowej i Litanii Loretańskiej. Ludzi gromadzi się coraz więcej. Dociera wiadomość biskup legnicki Stefan Cichy dotrze do Borowic z opóźnieniem, bo jedzie tutaj z Krakowa, a na długiej trasie zaistniały nieprzewidziane niespodzianki. Opóźnienie zostaje jednak znacznie zredukowane i pod kościółek zajeżdża zaprzęg konny. Na pięknej bryczce przybywa Biskup, a towarzyszy mu Klemens Grzesik - główny realizator budowy miejscowego kościoła pw. Bożej Fatimskiej. Przybyłych witają u bramy świątyni kapłani, a pan Klemens z szacunkiem trzyma relikwiarz z relikwiami Dzieci Fatimskich. Jest 13 maja 2007 r.

Odpust w Borowicach.

Reklama

Następuje uroczyste powitanie dostojnego Gościa, najpierw przez Księdza Proboszcza, potem przez przedstawicieli wspólnoty wiernych z Sosnówki: Cecylię Grzesikową, która wręcza kwiaty i Józefa Kolasę, który wyraża radość z faktu, że mała społeczność Borowic może gościć Biskupa legnickiego.
Wśród uczestników uroczystości jest delegacja Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. W górniczych uniformach zajmują miejsce, by poczekać na uroczysty moment poświęcenia sztandaru. Zaczyna się Eucharystia, sprawowana przez dziewięciu kapłanów z dziekanem ks. Mieczysławem Bętkowskim, proboszczem parafii w Mysłakowicach, pod przewodnictwem Księdza Biskupa. W homilii nawiązał on do niedawno obchodzonego wspomnienia św. Stanisława biskupa i męczennika i do przypadających w tym roku dwóch znamiennych rocznic: 90-lecia objawień fatimskich i 26-lecia zamachu na Sługę Bożego Jana Pawła II. Biskup Cichy przypomina, że to nasz wielki rodak 13 maja 2000 r. dokonał beatyfikacji Dzieci Fatimskich: św. Hiacynty (zm. w 1920 r.) i św. Franciszka (zm. w 1918 r.). Ksiądz Biskup przypomina, że w 1917 r. Matka Boża zostawiła swoje przesłanie: zachętę do modlitwy, cierpliwego znoszenia cierpień, gotowości do gorliwego realizowania wezwania Chrystusa, który mówił: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię; błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je; po tym was poznają, jeśli wzajemnie miłować się będziecie”. Nakazywał miłość nieprzyjaciół i zachęcał do dobrych czynów i do doskonałości. Sama bezgrzeszność bowiem, jak powiedział Biskup Stefan, jeszcze nie czyni człowieka świętym - potrzebne są jeszcze dobre czyny. Dzieci Fatimskie były poddane działaniu Ducha Świętego i w tak młodym wieku stały się dojrzałe do świętości. Również każdy człowiek może i powinien czerpać z darów Ducha Świętego i przy Jego pomocy dokonywać dobrych wyborów. Do tego potrzebna jest wytrwała modlitwa i rozważanie Słowa Bożego. Po homilii i modlitwie wiernych następuje poświęcenie górniczego sztandaru, a po Mszy św. i błogosławieństwie Ewa Jackiewicz dziękuje Biskupowi za udział w tej uroczystości, po czym zgromadzeni z szacunkiem podchodzą do ołtarza, by ucałować relikwie Dzieci Fatimskich, które zostają tutaj na stałe. Na tym odpust w Borowicach się nie kończy. Na placu koło kościoła płonie ognisko, na którym opiekane są kiełbaski, paruje bigos, a na stołach piętrzą się kawałki ciast upieczonych przez mieszkanki Borowic. Mieszkańcy i goście tak jak jednoczyli się w gorliwej modlitwie, tak teraz czują się sobie bliscy w chwilach pogodnej rekreacji. Tworzą żywą wspólnotę Kościoła. Tak zakończył się odpust połączony z intronizacją relikwii, a zaczęła się wizytacja kanoniczna w parafii Sosnówka.

Kościół w Borowicach

Świątynia powstała jako owoc wiary i modlitwy, skupia teraz wiernych i prowadzi do Boga ludzi, nawet tych, którym do tej pory „nie po drodze” było do kościoła. Jego budowę w Borowicach, dawnej osadzie pasterskiej, dziś wsi turystycznej, notowanej już w 1644 r., rozpoczęto 13 maja 1992 r., a zakończono to dzieło po 10 latach konsekracją świątyni, której 13 listopada 2002 r. dokonał ówczesny biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Tajemnica Bożego ziarenka – odpust św. Anny

2021-08-02 12:29

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiter ks. Stanisław Czaja przewodniczył mszy św. odpustowej ku czci patronki łaskiej kolegiaty św. Anny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję