Reklama

Z ludzi wzięty, dla ludzi postanowiony

Prezbiterat jest drugim stopniem sakramentu święceń. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje, że prezbiterzy „są wyświęcani, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i sprawować kult Boży” (por. KKK 1564)

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 26 maja, w archikatedrze lubelskiej odbyła się Msza św., podczas której - w obecności ok. 100 kapłanów - abp Józef Życiński wraz z biskupami: Ryszardem Karpińskim, Mieczysławem Cisło i Arturem Mizińskim, udzielił sakramentu kapłaństwa 20 diakonom.
Bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia sakramentu kapłaństwa był dla diakonów okres tygodniowych rekolekcji w Nałęczowie. Podczas tych szczególnych dni przewodnikiem duchowym kandydatów do kapłaństwa był ks. Andrzej Krasowski. Uroczystość święceń kapłańskich uświetnił występ chóru seminaryjnego pod kierownictwem Sławomira Kurczaby. Do ostatniej soboty maja wszyscy kandydaci spełniali swoje obowiązki i funkcje jako diakoni, posługując w różnych formach życia parafialnego. Od dnia święceń zostali włączeni do prezbiteratu, przyjmując na siebie obowiązek posłuszeństwa w wypełnianiu misji, powierzonej im przez ordynariusza w chwili otrzymania nominacji na podjęcie obowiązków duszpasterskich jako prezbiter konkretnej wspólnoty parafialnej. Obrzęd święceń kapłańskich rozpoczął się po uroczystym przedstawieniu Księdzu Arcybiskupowi - wobec zebranego ludu - kandydatów do stanu prezbiteratu. Każdy wezwany, imiennie stając przed Pasterzem, odpowiadał głośno: „Jestem”.
Po prezentacji kandydatów abp Życiński wygłosił homilię. Metropolita zwrócił uwagę na jednoznaczność podjętego wyboru. „Kapłan ma być dostępny dla wszystkich, a tym bardziej dla ludzi błądzących, zagubionych, pokrzywdzonych, szukających Boga” - mówił. Droga, którą podejmują nowo wyświęceni prezbiterzy, nie ma w sobie nic z „krzykliwości współczesnego świata”, bowiem „to, co krzykliwe i puste, łatwo zauważyć”. Wyświęceni prezbiterzy powinni „pozwolić się poprowadzić Chrystusowi do tej wielkiej przygody, gdzie tajemnica Wieczernika odrywa od współczesnego świata krzyku”. Wskazując na nowe zadania prezbiterów, Metropolita ukazywał konieczność wejścia w ścisłą i głęboką zażyłość z Bogiem, by „zanurzając się w Bogu, nieść pokój rozkrzyczanemu światu”.
Obrzęd święceń zawierał modlitwę słowami „Litanii do wszystkich Świętych”, w czasie której kandydaci modlili się, leżąc krzyżem na ziemi. Postawa ta wyraża najwyższy stopień uniżenia i uznania niegodności wobec daru, jakim Bóg zamierzył obdarzyć kandydatów oraz zupełne ich poddanie się woli Boga. Następnie udzielający święceń Ksiądz Arcybiskup nakładał ręce na głowę wyświęcanych, co symbolizuje przekazanie Ducha Świętego oraz autentyczne wybranie do stanu kapłańskiego. Potem wyświęceni składali przysięgę posłuszeństwa, co symbolizuje włożenie złożonych dłoni kandydata w dłonie udzielającego święceń. Przekazanie pocałunku pokoju symbolizuje autentyczne włączenie we wspólnotę kapłańską danej diecezji i całego Kościoła.
Neoprezbiterom życzymy, aby Chrystusowa radość zawsze stanowiła inspirację ich duszpasterskich inicjatyw. Niech w ich kapłańskim życiu znajdą potwierdzenie słowa św. Pawła, które 20 lat temu w Lublinie przywołał Jan Paweł II, udzielając święceń kapłańskich: „aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas” (por. 2 Kor, 4, 7).

Nowi kapłani Kościoła lubelskiego:
ks. Sebastian Dec
ks. Wojciech Derlukiewicz
ks. Maciej Domański
ks. Paweł Dumała
ks. Rafał Furtak
ks. Paweł Grzebalski
ks. Adam Jaszcz
ks. Karol Jędrusiak
ks. Mariusz Kruk
ks. Tomasz Nadbereżny
ks. Tomasz Nowaczek
ks. Grzegorz Ogorzałek
ks. Mariusz Olszka
ks. Wojciech Piłat
ks. Leszek Sałaga
ks. Waldemar Sokół
ks. Łukasz Waś
ks. Paweł Wierzchoń
ks. Marcin Zieliński
ks. Andrzej Żurawicz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję