Reklama

Nowy kościół sercem nowego osiedla

Niedziela łódzka 24/2007

Położony na wzgórzu pośród zieleni nowy kościół widać z daleka. Jego czerwony, zbudowany z cegły masyw wznosi się nad zachodnią częścią miasta. Jego budowa przybliżyła mieszkańcom nowego osiedla własny ośrodek kultu i praktyk religijnych, dlatego spotkała się z żywym odzewem wiernych. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została erygowana przez ordynariusza łódzkiego bp. Władysława Ziółka 1 sierpnia 1992 r. Obejmuje ok. 11 tys. wiernych. Budowę rozpoczęto w maju 1995 r. wg projektu architektów Mirosława Rybaka i Marka Grymina oraz konstruktora inż. Janusza Freya. Plebania została ukończona w 1998 r. Mury kościoła Arcybiskup Łódzki poświęcił 23 listopada 2003 r. Kościół, o nowoczesnej, funkcjonalnej konstrukcji w ciągu minionych lat nieustannie pięknieje i stanowi dumę proboszcza parafii ks. kan. Józefa Piaskowskiego oraz wiernych. Położony przy nowoczesnym osiedlu kościół stanowi jego duchowe centrum i w pełni może zaspokajać potrzeby religijne wiernych. W tym czasie zbudowano solidny, piękny ołtarz, tabernakulum, chrzcielnicę, zakupiono organy, dzwony, wnętrze kościoła zostało pomalowane, ściany ozdobione pięknymi malowidłami przedstawiającymi historię zbawienia, okna ozdobiły kolorowe witraże, prezbiterium otrzymało wspaniałą posadzkę. To tylko niektóre z dokonań. Obecnie Ksiądz Proboszcz planuje wyłożenie posadzki na pozostałej powierzchni kościoła. Ale najważniejsze, że tym inwestycjom materialnym towarzyszy troska kapłanów i zaangażowanych świeckich o życie religijne wiernych. Nabożeństwa ubogacają trzy rozśpiewane schole, prowadzone przez s. Dorotę Cejba SJK oraz Tomasza Klause. Ołtarz w czasie nabożeństw otacza liczna grupa ministrantów, którą prowadzi ks. Sławomir Marchewka. Wśród dorosłych parafian działają 4 koła Żywej Róży. Problemy uzależnienia pomaga rozwiązać i pokonywać osobiste trudności Klub AA. Parafia posiada również bogatą stronę internetową, w której zwraca uwagę „czytelnia” z interesującymi tekstami skłaniającymi do przemyśleń na temat wiary. Stroną opiekuje się Ksiądz Sławomir (adres strony internetowej parafii: www.archidiecezja.lodz.pl/~ozorkow/).
14 maja w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie prawie stuosobowa grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania. Uroczystości przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Przybyli także kapłani dekanatu ozorkowskiego na czele z dziekanem ks. kan. Grzegorzem Ząbeckim. W okolicznościowej homilii Ksiądz Arcybiskup postawił kandydatom do bierzmowania pytanie: czy i w jakiej mierze zachowują obietnice i zobowiązania płynące z przyjętego niegdyś przez nich chrztu św. Metropolita Łódzki pytał również młodych o ich zaangażowanie w życiu parafialnej wspólnoty, zachęcając by przez udział w liturgii i życiu Kościoła zechcieli ubogacać swoje życie, wnosząc weń sens i piękno. Wyjaśniając istotę sakramentu bierzmowania Metropolita Łódzki podkreślił, że aktualnie dokonywany obrzęd jest w swojej istocie powtórzeniem wydarzeń Pięćdziesiątnicy - ten sam Duch Święty w tajemniczy sposób naznacza ludzkie serca i umysły ciągle nowych pokoleń, uzdalniając je przez swoje wspaniałe dary do świadectwa i głoszenia Ewangelii w warunkach ciągle zmieniającego się świata.
Wydaje się, że uroczystość bierzmowania, która zgromadziła zarówno młodych, jak i dorosłych przedstawicieli parafii, może stanowić klucz do odczytania krótkich, ale niezwykle owocnych dziejów tej parafii. Ksiądz Arcybiskup wyraził swoje uznanie i podziw ze względu na ogrom prac, które zostały dokonane na przestrzeni ostatnich 4 lat, od jego ostatniej wizyty.
Solidnie przygotowana i przyjmująca z wielkim przejęciem sakrament chrześcijańskiej dojrzałości młodzież - przyszłość Kościoła pozwala żywić nadzieję, że nowo budowana świątynia nie będzie świeciła pustkami, lecz dla tutejszej wspólnoty jest i będzie w przyszłości miejscem umocnienia i otuchy w radościach i smutkach codziennego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję