Reklama

Nowy kościół sercem nowego osiedla

Niedziela łódzka 24/2007

Położony na wzgórzu pośród zieleni nowy kościół widać z daleka. Jego czerwony, zbudowany z cegły masyw wznosi się nad zachodnią częścią miasta. Jego budowa przybliżyła mieszkańcom nowego osiedla własny ośrodek kultu i praktyk religijnych, dlatego spotkała się z żywym odzewem wiernych. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została erygowana przez ordynariusza łódzkiego bp. Władysława Ziółka 1 sierpnia 1992 r. Obejmuje ok. 11 tys. wiernych. Budowę rozpoczęto w maju 1995 r. wg projektu architektów Mirosława Rybaka i Marka Grymina oraz konstruktora inż. Janusza Freya. Plebania została ukończona w 1998 r. Mury kościoła Arcybiskup Łódzki poświęcił 23 listopada 2003 r. Kościół, o nowoczesnej, funkcjonalnej konstrukcji w ciągu minionych lat nieustannie pięknieje i stanowi dumę proboszcza parafii ks. kan. Józefa Piaskowskiego oraz wiernych. Położony przy nowoczesnym osiedlu kościół stanowi jego duchowe centrum i w pełni może zaspokajać potrzeby religijne wiernych. W tym czasie zbudowano solidny, piękny ołtarz, tabernakulum, chrzcielnicę, zakupiono organy, dzwony, wnętrze kościoła zostało pomalowane, ściany ozdobione pięknymi malowidłami przedstawiającymi historię zbawienia, okna ozdobiły kolorowe witraże, prezbiterium otrzymało wspaniałą posadzkę. To tylko niektóre z dokonań. Obecnie Ksiądz Proboszcz planuje wyłożenie posadzki na pozostałej powierzchni kościoła. Ale najważniejsze, że tym inwestycjom materialnym towarzyszy troska kapłanów i zaangażowanych świeckich o życie religijne wiernych. Nabożeństwa ubogacają trzy rozśpiewane schole, prowadzone przez s. Dorotę Cejba SJK oraz Tomasza Klause. Ołtarz w czasie nabożeństw otacza liczna grupa ministrantów, którą prowadzi ks. Sławomir Marchewka. Wśród dorosłych parafian działają 4 koła Żywej Róży. Problemy uzależnienia pomaga rozwiązać i pokonywać osobiste trudności Klub AA. Parafia posiada również bogatą stronę internetową, w której zwraca uwagę „czytelnia” z interesującymi tekstami skłaniającymi do przemyśleń na temat wiary. Stroną opiekuje się Ksiądz Sławomir (adres strony internetowej parafii: www.archidiecezja.lodz.pl/~ozorkow/).
14 maja w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie prawie stuosobowa grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania. Uroczystości przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Przybyli także kapłani dekanatu ozorkowskiego na czele z dziekanem ks. kan. Grzegorzem Ząbeckim. W okolicznościowej homilii Ksiądz Arcybiskup postawił kandydatom do bierzmowania pytanie: czy i w jakiej mierze zachowują obietnice i zobowiązania płynące z przyjętego niegdyś przez nich chrztu św. Metropolita Łódzki pytał również młodych o ich zaangażowanie w życiu parafialnej wspólnoty, zachęcając by przez udział w liturgii i życiu Kościoła zechcieli ubogacać swoje życie, wnosząc weń sens i piękno. Wyjaśniając istotę sakramentu bierzmowania Metropolita Łódzki podkreślił, że aktualnie dokonywany obrzęd jest w swojej istocie powtórzeniem wydarzeń Pięćdziesiątnicy - ten sam Duch Święty w tajemniczy sposób naznacza ludzkie serca i umysły ciągle nowych pokoleń, uzdalniając je przez swoje wspaniałe dary do świadectwa i głoszenia Ewangelii w warunkach ciągle zmieniającego się świata.
Wydaje się, że uroczystość bierzmowania, która zgromadziła zarówno młodych, jak i dorosłych przedstawicieli parafii, może stanowić klucz do odczytania krótkich, ale niezwykle owocnych dziejów tej parafii. Ksiądz Arcybiskup wyraził swoje uznanie i podziw ze względu na ogrom prac, które zostały dokonane na przestrzeni ostatnich 4 lat, od jego ostatniej wizyty.
Solidnie przygotowana i przyjmująca z wielkim przejęciem sakrament chrześcijańskiej dojrzałości młodzież - przyszłość Kościoła pozwala żywić nadzieję, że nowo budowana świątynia nie będzie świeciła pustkami, lecz dla tutejszej wspólnoty jest i będzie w przyszłości miejscem umocnienia i otuchy w radościach i smutkach codziennego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Piknik Naukowy

2021-07-31 18:21

Krystyna Dolczewska

Jedną z imprez zorganizowanych w ramach tegorocznego Lata Muz Wszelakich był Piknik Naukowy.

Pokazy naukowe weszły już do tradycji imprez odbywających się w Zielonej Górze. Przez wiele lat organizował je Uniwersytet Zielonogórski u siebie, na boisku przy ul. Wyspiańskiego lub na Deptaku pod nazwą „Dni Nauki”. Odkąd istnieje Centrum Nauki Keplera, ono jest organizatorem i zmieniła się nazwa na „Piknik Naukowy”. Odbył się on już piąty raz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję