Reklama

W trosce o rodzinę

Niedziela łódzka 24/2007

Henryk Tomczyk: - Był Pan jednym z reprezentantów Łodzi na IV Światowym Kongresie Rodzin w Warszawie. Jakie znaczenie miał Kongres dla przyszłości rodziny w Polsce i w innych krajach?

Władysław Ciemnicki: - Kongres przyczynił się do budowania szerokiej płaszczyzny współpracy pomiędzy środowiskami działającymi na rzecz rodziny w Polsce i innych krajach europejskich, a także w obu Amerykach oraz w Azji. Istotne jest to, że sprawy rodziny i troska o jej kondycję zajmują nie tylko Polaków, ale także bardzo wielu ludzi na świecie. Integracja środowiskowa jest rzeczą niezmiernie ważną i potrzebną. Jestem przekonany, że bardziej dalekosiężne znaczenie tego Kongresu wyrazi się w szerokim otwarciu na sprawy związane z autentyczną troską o rodzinę. Należy tu wymienić rozwiązania prawne dotyczące ochrony rodziny, np. sprawy podatków prorodzinnych czy zasiłków dla rodzin wielodzietnych. Wreszcie podejmowanie różnorakich działań chroniących rodziny przed szkodliwymi oddziaływaniami pewnych środowisk medialnych i kulturowych.

Reklama

- Które z prądów ideologicznych idących przez współczesny świat stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla normalnego funkcjonowania rodziny?

- Najpoważniejsze zagrożenia dla rodzin wynikają z koncepcji propagowanych przez środowiska feministyczno-liberalne, dążące do nadania rodzinie całkowicie nieokreślonej, rozmytej postaci. Poprzez działania wymierzone w rodzinę środowiska te realizują swoje założenia ideowe, a zarazem czerpią z tego rodzaju działań duże zyski. Realizując przedsięwzięcia, za którymi stoją wpływowe sfery finansowe oraz potężna machina medialna i propagandowa, lansują destrukcyjne modele życia, kwestionujące fundamentalne rozstrzygnięcia dotyczące małżeństwa i rodziny. Podważanie tego fundamentu znajduje się u podłoża większości problemów dotykających współczesne rodziny. Do wspomnianych zagrożeń należy dodać trudną sytuację na rynku pracy, co prowadzi do emigracji zarobkowej, która coraz częściej staje się przyczyną rozbicia życia rodzinnego. Wiele szkód czynią nieprzyjazne rodzinie media oraz twory kultury propagujące destrukcyjne wzorce zachowań. Bardzo potrzebny jest przekaz medialny i kulturowy, wspierający rodzinę oraz ukazujący jej właściwą drogę życia.

- Czy system podatkowy w Polsce sprzyja rozwojowi życia rodzinnego?

- Obecnie można dostrzec pewne nieśmiałe próby wprowadzenia zmian w systemie podatkowym, które byłyby korzystne dla rodzin. W tej materii potrzebne są odważne decyzje, które nie będą jedynie poczynaniami populistycznymi, ale działaniami sprawiedliwymi w stosunku do rodziny. Obecnie na rodzinach spoczywają wielkie obciążenia związane z podatkami. Im większa rodzina, tym poważniejszy ciężar podatkowy jest na nią nałożony. Wystarczy powiedzieć, że wszystkie niezbędne do życia produkty zawierają wysoki podatek VAT. W ten sposób ci, którzy zasługują na uprzywilejowane traktowanie, stają się ofiarami systemu podatkowego.

- W jaki sposób zaznaczyli swą obecność na Kongresie delegaci z Łodzi?

- Obecność przedstawicieli Łodzi na Kongresie była bardzo zauważalna i to na każdej płaszczyźnie, także tej najważniejszej, czyli w spotkaniach merytorycznych. Referat o prorodzinnym systemie podatkowym wygłosił prezydent Jerzy Kropiwnicki. Panel na temat współpracy samorządu z organizacjami działającymi na rzecz rodzin prowadziła dyrektor Maria Maciaszczyk z Urzędu Miasta Łodzi. Ks. Kazimierz Kurek SDB mówił na temat przedsiębiorstw rodzinnych. Tomasz Bilicki, dyrektor programowy Centrum Służby Rodzinie, koordynował panel poświęcony zainteresowaniu świata nauki problemami rodzinnymi. Mówił również o tym, co wiąże się z przemocą i sposobami jej przeciwdziałania. Zaznaczyliśmy swoją obecność również w części artystycznej. Wśród zespołów prezentujących się w Sali Kongresowej znalazł się „Mały Chór Wielkich Serc”. Występ, który odbywał się na tle animacji stworzonej z prac plastycznych łódzkich dzieci, został przyjęty entuzjastycznie. Na łódzkim stoisku dostępny był folder pt. „Łódź - miasto przyjazne rodzinie” oraz namalowane przez łódzkie dzieci pocztówki z zaproszeniami do Łodzi. Nasze stoisko umieszczone było na jachcie „Omega”. Podczas przerw w obradach na pokładzie jachtu występowały muzykujące rodziny z naszego regionu. Chciałbym podkreślić, że wszystkie wspomniane inicjatywy znakomicie służyły promocji naszego miasta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję