Reklama

Moje drugie powołanie

Niedziela rzeszowska 24/2007

Katarzyna Peret: - Jak doszło do tego, że to Księdzu Biskupowi powierzono rolę duszpasterza leśników polskich?

Bp Edward Janiak: - Wydaje mi się, że dopatrzono się mojego drugiego powołania, które jest wyrażone we wcześniejszym przygotowaniu zawodowym, a dowodem tego jest ukończona szkoła średnia i nieukończone studia wyższe na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Wiadomości z zakresu leśnictwa, które przed laty posiadłem, nie stoją w sprzeczności z wiedzą teologiczną, lecz są ze sobą kompatybilne i jak cała przyroda człowieka dobrej woli zbliża do Boga. Wezwanie do świadczenia posługi na stanowisku krajowego duszpasterza leśników jest szczytną służbą, której oczekują pracownicy leśnictwa. Ksiądz Kardynał Prymas po zasięgnięciu opinii u Metropolity Wrocławskiego powierzył mi tę funkcję przed 10 laty i tak staram się ciągle na nowo odczytywać to środowisko zawodowe.

- Leśnicy w ostatnich latach organizowali i nadal organizują wiele pielgrzymek i różnego rodzaju spotkań duchowych i modlitewnych, np. do Częstochowy, Kalwarii Pacławskiej.

- Od 10 lat regularnie pracownicy Lasów Państwowych, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska biorą udział w dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę. W niektórych regionach są tradycje, gdzie gromadzą się leśnicy w sanktuariach lokalnych, jak np. w Kalwarii Pacławskiej. Cenię to pielgrzymowanie, jako szczególny dar Opatrzności Bożej. Odbyliśmy też niepowtarzalną pielgrzymkę, z potrzeby serca, do Rzymu. Rozpoczęte obchody jubileuszowe Lasów Państwowych i to, co nas uczestników ponad 300-osobowej delegacji do Rzymu łączyło, odbieram jako radosną część dziękczynienia za ofiarny trud tylu pokoleń leśników. Udając się do Rzymu i na Monte Cassino, z racji 60-lecia zwycięstwa bitwy, nie liczyliśmy na tyle życzliwości i miłych niespodzianek, jakie nas spotkały, szczególnie ze strony Ojca Świętego. Cenimy sobie ten dar łaski i mamy nadzieję, że to pielgrzymowanie przynosi swoje owoce nie tylko w symbolach dębu papieskiego, ale w sercach, również w sercach leśników i ich rodzin.

Reklama

- Pierwsze wrażenie z Puszczy Sandomierskiej?

- W blaskach słonecznych promieni wtapiających się w mocną zieleń lasu miałem okazję przyjechać do Madonny z Puszczy. Uświadamiając sobie wartość całego zespołu przyrodniczego otaczającego to sanktuarium, trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na spotkanie ze Stwórcą. To miejsce kontemplacji, skupienia i inspiracji do dalszej aktywności. Bardzo bogaty i różnorodny świat roślin od okwiecionych pól po strzeliste do nieba biegnące mocne i zdrowe świerki to obraz, jaki pozostał w mojej pamięci z uroczych puszczańskich terenów.

- Czy Ksiądz Biskup znajduje czas, aby odwiedzać las?

- Rozbudzona wrażliwość na otoczenie, ciekawość funkcjonowania świata doprowadziła mnie do Stwórcy. W dalszym ciągu jednak odkrywam niepowtarzalność człowieka i ogromną energię, z jaką człowiek potrafi podchodzić do rzeczywistości ziemskiej. W wolnych chwilach chętnie spędzam czas w lesie i traktuję ten czas jako wyjątkową rekreację. Z zachwytem poddajemy się refleksji nad pięknem przyrody. Podziwiamy mądrość i harmonię makrokosmosu i tego wszystkiego, co ogarniamy naszymi zmysłami, bez stosowania środków technicznych, przy pomocy których uczeni mogą odkrywać tajemnice świata, jak i mikrokosmosu. W obcowaniu z przyrodą rodzą się odniesienia do Stwórcy Wszechświata.

- Jak Ksiądz Biskup ocenia współczesną rolę leśnictwa polskiego i leśników?

- Uważam, że leśnicy w naszej ojczyźnie to środowisko dobrze przygotowane. Specyfika tej grupy zawodowej polega na wrażliwości i pokorze w podchodzeniu do otaczającego nas świata przyrody. Wiemy jednak, że każdy człowiek jest niepowtarzalną osobowością. Być może ta różnorodność, chciałoby się powiedzieć - „uroda duchowa człowieka” - powoduje, że poszczególne zbiorowości tworzą barwną tkankę społeczną, która w wykonywaniu zawodu współbrzmi pięknymi akordami - współpracy, życzliwości, zrozumienia - symfonii ludzi pracujących w lasach. Edukacja młodych na temat roli leśnictwa polskiego i poziomu świadomości ekologicznej to bardzo ważny kierunek współczesnej troski o przyszłość rozwoju nie tylko środowiska naturalnego, ale też samego człowieka.

- Jakie życzenia u stóp Madonny z Puszczy chciałby Ksiądz Biskup przekazać leśnikom i ich rodzinom?

- Wpisana w świadomość Polaków tradycja jest dla wielu leśników pokoleniowa. Życzę, aby pozostać wiernym tej tradycji ofiarnych pracowników Lasów, którzy realizując swoje powołanie, czują się na służbie u Stwórcy. Pamiętając o ludziach starszego pokolenia, którzy historię swojego życia kreślili walką o wolność swojej Ojczyzny, oddajmy im cześć. Dzielmy się tym, co dobre, szlachetne, prawdziwe, nacechowane miłością, przebaczeniem, bo to są Boże ziarna, które kiełkują, rosną i tworzą las, w którym szukamy wytchnienia na drodze do zjednoczenia z Bogiem. A będąc u stóp Madonny z Puszczy życzę, aby każdy, kto tam trafi, odzyskał siły duchowe do dalszego pielgrzymowania, umocnił wiarę i został wysłuchany.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję