Reklama

10-lecie „Domu Kombatanta” im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Szczecinie

W 1996 r. w dzielnicy Żelechowa w Szczecinie, przy ul. Kruczej otwarty został Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”. Jest on położony w dzielnicy domków jednorodzinnych, w pobliżu Parku Brodowskiego. Dom ten to budynek 3-piętrowy, mający cztery skrzydła tworzące czworobok, bez barier architektonicznych, zapewniający dobre warunki mieszkaniowe pensjonariuszom.
8 marca 2007 r. oddano w użytkowanie jego ostatnie zachodnie skrzydło, pozostające do tej pory niewykończone. Dom ma teraz 65 miejsc więcej. Uroczystość jego otwarcia zaczęła się od Mszy św. w kaplicy domu. Odprawił ją bp Jan Gałecki wraz z proboszczem miejscowej parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej ks. Czesławem Baraniewiczem. To on wraz ze swymi wikariuszami pełni potrzebną posługę duszpasterską. Bp Gałecki poświęcił też nowe pomieszczenia i udzielił obecnym błogosławieństwa. W świetlicy odbyło się spotkanie pensjonariuszy z zaproszonymi gośćmi, wśród których był prezydent Szczecina Piotr Krzystek wraz ze swoim zastępcą Tomaszem Jarmolińskim, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, szczecińskich Domów Pomocy Społecznej, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego. W części artystycznej Maria Popławska przy akompaniamencie Jerzego Polaka śpiewała pieśni Stanisława Moniuszki.
Całkowicie wykończony dom może teraz przyjąć 235 osób starszych i przewlekle somatycznie chorych. 113 osób mieszka w pokojach jednoosobowych. Są także 42 pokoje dwuosobowe i kilka trzyosobowych. Wyposażono je w ładne meble. Mieszkańcy mają zapewnione usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze wykwalifikowanego personelu. Wspomaga ich terapia zajęciowa, korzystają z imprez kulturalno-oświatowych.
Z racji tego, iż wielu pensjonariuszy DPS ma przeszłość kombatancką, patronem domu został wybrany generał brygady Mieczysław Boruta-Spiechowicz. To jeden z bardziej zasłużonych generałów II Rzeczypospolitej. Jego dewiza życiowa brzmiała: „Pro Fide et Patria” - „Za Wiarę i Ojczyznę”. Wyciągając z niej konsekwencje, walczył w Legionach Polskich, w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., w kampanii wrześniowej. Związany był ze Szczecinem przez 18-letni pobyt na gospodarstwie rolnym w Skolwinie, do którego przybył w 1945 r.
10 maja 2007 r. DPS „Dom Kombatanta” obchodził uroczystość 10-lecia. Przybyło wielu gości, wśród nich bp Jan Gałecki, prezydent Szczecina Piotr Krzystek z zastępcą Elżbietą Masojć, przewodniczący Rady Miasta Bazyli Baran, gen. bryg. Andrzej Gwadera. W przylegającym do Domu ogrodzie odsłonięcia tablicy ku czci patrona dokonali P. Krzystek i gen. A. Gwadera, poświęcił ją i modlitwę poprowadził bp Gałecki. Tablica umieszczona jest na dużym głazie narzutowym. Przed tablicą żołnierze pełnili wartę honorową. Orkiestra Garnizonu Szczecin zagrała „Pierwszą Brygadę”, a po niej wiązankę melodii wojskowych. Dalszą część uroczystości, ze względu na niesprzyjającą pogodę, kontynuowano we wnętrzu domu. Przy konsumpcji grochówki rozmawiano i słuchano zespołu wokalnego śpiewającego piosenki.
Bp Jan Gałecki wspominał swoje kontakty z domem, z którym związany jest od samego początku, od uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego. „Zawsze na zaproszenie tu przybywam - mówił Biskup - i cieszę się, że tutaj ludzie mają taką wspaniałą opiekę, taki klimat i atmosferę, że mimo wieku i stanu zdrowia czują się tu naprawdę dobrze. Bogu dzięki, że jest taki dom, który się ludźmi zaopiekuje, a świadomość, że człowiek nie pozostaje bez opieki, jest bardo ważna dla samopoczucia i dla samego jego istnienia”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Od 1934 r. rozpowszechnia się zwyczaj święcenia samochodów czy motocykli przed nowym sezonem turystycznym lub w dzień św. Krzysztofa. Nie ma co ukrywać, że człowiek nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. Rosnąca ich liczba powoduje korkowanie miast, a na drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie; każdy chce dojechać na czas, nie zauważając nierzadko innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję