Reklama

Zatrudnieni przez Boga

Niedziela małopolska 24/2007

Używając współczesnego języka można powiedzieć, że świecenia kapłańskie to zatrudnienie przez samego Boga mężczyzny, potrzebnego Mu do rozdawania darów łaski. To powierzenie konsekrowanym rękom kluczy od magazynu Bożych skarbów. (…)
Po kilku latach intensywnego przygotowania, Pan Bóg z wielkim zaufaniem powierza Wam Księgę Słowa natchnionego. To jest główny pokarm człowieka. Bez niego chrześcijanin duchowo obumiera. Bóg ufa, że nakarmicie nim wszystkich głodnych tego Słowa. (...)
Kapłan - szafarz chrztu, który człowieka wierzącego czyni dzieckiem Boga. Włącza go w środowisko Boże, jakim jest Kościół. Kapłan - szafarz rozgrzeszenia, które jest darem miłosiernego Boga, ofiarowanym każdemu, kto prawdziwie się nawraca. Kapłan - szafarz Eucharystii, pokarmu nieśmiertelności. (...)
Wspomnę jeszcze o szafowaniu błogosławieństwem. Dziś nie zawsze docenianym, a należącym do kapłańskiej posługi. Kapłan jest po to, aby błogosławił. Jest narzędziem Bożego błogosławieństwa. Jakże wielu ludzi dziś nie dorasta jeszcze do słuchania Słowa Bożego. Są jak dzieci, które Jezus przygarniał i błogosławił. Nie katechizował, bo były jeszcze za małe. Błogosławił. Jakże wielu ludzi dziś nie dorasta do Eucharystii, bo weszli na drogę grzechu i nie mają sił, aby z niej zejść na drogę świętości. To dla nich jest błogosławieństwo... (...) Szafując tymi darami, możecie ubogacać ludzi na każdym etapie drogi człowieka do Boga...
Są dwa istotne warunki dobrego wykonania posługi szafarza. O pierwszym z nich Jezus mówi jasno i wyraźnie. Jest nim postawa sługi. Szafarz nie rządzi, szafarz służy. Rządzi bowiem Pan, właściciel owych Bożych hurtowni i magazynów. My, kapłani, nie jesteśmy ich właścicielami. Jesteśmy sługami.
Drodzy Neoprezbiterzy, dziś modlimy się o to, abyście byli dobrymi szafarzami, to znaczy dobrymi sługami Boga i ludzi. Pamiętajcie o tej kolejności. (...) To Bóg wysyła nas do ludzi, abyśmy pełnili Jego wolę, a nie ich wolę. (...)
Drugi warunek dobrego wykonania posługi szafarza łaski Bożej polega na tym, abyście sami na co dzień żyli bogactwem, które będziecie każdego dnia rozdawali. (...) Używając języka bliskiego dzisiejszemu człowiekowi, trzeba powiedzieć, że jedyną reklamą Bożych darów, jaka jest w waszych rękach - a tak to ustanowił sam Jezus, Najwyższy Kapłan - jest świadectwo waszego życia.
Można bowiem być szafarzem skarbów nieba i mieć w ręku klucze królestwa niebieskiego, a samemu żyć na poziomie bezdomnego nędzarza, który żebrze, a wszystko co posiada, niesie w reklamówce…

Fragment homilii wygłoszonej podczas święceń kapłańskich - Wawel, 2 czerwca 2007 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

[ TEMATY ]

eutanazja

Australia

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Jego zdaniem prawo pozwalające na zabijanie osób starszych lub ciężko chorych dzieli ludzi na dwie kategorie: tych, których życie jest nienaruszalne, chronione przez prawo, oraz tych, którym może ono zostać odebrane. „Trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu takich regulacji. Mają one nieraz nieprzewidywalne konsekwencje” – powiedział metropolita Sydney.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Komentując ewangeliczny opis rozmnożenia chleba i ryb, którymi Jezus nakarmił około pięciu tysięcy osób, papież zauważył, że „Jezus nie stwarza bochenków i ryb”, ale bierze „pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby” od chłopca.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję