Reklama

Z Bogiem „w roli głównej”

To mogło zdarzyć się wszędzie, w każdej szkole, ale dlaczego zdarzyło się właśnie tam? Może dlatego, iż tam znalazła się grupa młodych ludzi pełnych entuzjazmu i wiary, że to, co robią ma sens. A może to też Boża wola? Najprawdopodobniej jedno i drugie.
Uczniowie krakowskiego Gimnazjum nr 37 od kilku lat starają się wprowadzać w życie szkoły i własnej okolicy więcej sztuki. Pomimo codziennych obowiązków poświęcają czas pracy na scenie, na której nie zapominają o Bogu. Co roku starają się stworzyć spektakl ukazujący narodziny Chrystusa, a kilka miesięcy później również obraz Jego męki i śmierci. Wystawianie spektakli dla młodzieży gimnazjalnej nie jest prostą sprawą. Tym bardziej zaintrygowany, postanowiłem porozmawiać z młodymi aktorami.

Dariusz Zdziech: - Kto wpadł na pomysł wystawiania w szkole przedstawień o treściach religijnych?

- Pomysł przedstawienia Pasji Jezusa Chrystusa, jak również jasełek na Boże Narodzenie zrodził się już dość dawno. Pomysłodawczynią była s. Kazimiera Szumal, pracująca przy parafii św. Maksymiliana i ucząca w naszym Gimnazjum. Zebrała grupę uczniów i rozpoczęła przygotowania do sztuki. W zeszłym roku siostra została przeniesiona do parafii w Andrychowie. Myśleliśmy, że z naszymi przedstawieniami już koniec... Ale wspólnie zmobilizowaliśmy się i postanowiliśmy spróbować teraz sami. Jak zwykle, mogliśmy liczyć na pomoc Marcina Kobierskiego - znanego krakowskiego aktora. Udało nam się zagrać jasełka i już wtedy wiedzieliśmy, że teraz czas myśleć o kolejnych przedstawieniach.

- Czy nie jest zbyt trudno wystawiać takie przedstawienie przed młodzieżą gimnazjalną?

- Nie da się do końca odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od klasy. Zdarzają się niepotrzebne śmiechy, dopowiedzenia. Przez zachowanie gimnazjalistów możemy zobaczyć, kto jest dojrzały, kto chce zrozumieć sztukę, kto potrafi uszanować pracę innych. Niektórzy z nich dorośli do takich rzeczy, inni jeszcze nie.

Reklama

- Skąd czerpiecie odwagę pozwalającą na wystawianie przedstawień z Bogiem w roli głównej?

- Wystawianie tego typu przedstawień nie jest dla nas niczym nowym czy dziwnym. Pewnie dlatego, że przedstawienia opracowywane wraz z siostrą też zawsze dotyczyły takich tematów i byliśmy już do tego przyzwyczajeni. Traktujemy to normalnie, naturalnie. Każdy aktor ma za zadanie jak najlepiej oddać graną przez siebie postać. Uważamy, że przedstawienie Pana Jezusa, Jego życia i ludzi, którzy Go otaczali, jest swego rodzaju wyróżnieniem.

- Nie obawiacie się, że to dzisiaj niemodne, szczególnie wśród młodych?

- A kto powiedział, że powinniśmy iść za tym, co jest modne? To, co modne, nie zawsze musi być dobre. My nie podążamy ścieżkami wyznaczonymi przez rówieśników. Staramy się, aby to, co robimy, było unikatowe i wyjątkowe. Może właśnie takim przedstawieniem komuś pomożemy. Zacznie on inaczej postrzegać Boga, Kościół. A poza tym, podobno ten sposób ewangelizacji, jaki wybraliśmy, jest teraz jak najbardziej na czasie.

- Jak staracie się docierać ze swym przekazem do rówieśników?

- Najważniejszy jest scenariusz. To od niego wszystko zależy. My najczęściej mamy taki, który przedstawia życie Pana Jezusa na tle dzisiejszych czasów. To może oglądającego trochę zdziwić, ale zarazem zaciekawić. W sztuce nie może również zabraknąć elementów radosnych. Znudzonych lekcjami kolegów trzeba odrobinę rozruszać. Oczywiście, wszystko utrzymane jest w dobrym tonie.

Reklama

- Czy myślicie, że w Krakowie jest wystarczająca liczba miejsc, gdzie można zaprezentować sztukę pełną sacrum, ale w wersji młodzieżowej?

- Wydaje nam się, że tych miejsc jest jednak ciągle zbyt mało. Sacrum to temat tabu, a prawdą jest, że promuje się to, co się dobrze sprzedaje i na czym jest zysk. W dzisiejszych czasach mało osób wierzy w polską młodzież. Szkoda, bo na pewno są grupy, które chciałyby się zaprezentować, tylko po prostu nie mają gdzie. Mamy nadzieję, że to się zmieni.

- Jakie macie plany na przyszłość?

- Z naszej grupy teatralnej w gimnazjum zostaje tylko jedna koleżanka. Mamy nadzieje, że w szkole powstanie kółko teatralne i nasi młodsi koledzy pociągną dalej naszą tradycję i również będą się mogli rozwijać na scenie. Nas czeka liceum. Idziemy jednak do różnych szkół. Tym niemniej wierzymy, że jeszcze nie raz się spotkamy w takim składzie. Może stworzymy grupę teatralną przy parafii... Czas pokaże, bo nigdy nie wiemy, co zapisał dla nas Pan Bóg…

Młodzi artyści w składzie: Jagoda Nowak, Agnieszka Mochalska, Klaudia Brzęk, Karolina Marfiak, Sylwia Bałazy, Kamil Trembacz, Bartosz Krzoski, Kamil Piekara, Piotr Derdaś, Dawid Knara oraz Dominik Syrek - to wspaniali przedstawiciele nowego pokolenia miłośników sceny teatralnej.
W trakcie wizyty w krakowskim Gimnazjum nr 37 miałem okazję porozmawiać z wicedyrektor Marią Salwińską, która wyraziła aprobatę dla utworzenia przy szkole kółka teatralnego, rozwijającego ukryte talenty swych młodych wychowanków. Katechetka ucząca w Gimnazjum - Bożena Filas-Daniłoś, na co dzień współpracująca z grupą młodych artystów, uważa, że wielce przydatny byłby katolicki festiwal teatralny, na którym mogłyby się zaprezentować tego typu zespoły z Krakowa i okolic.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpańskie władze usuwają pomnik Jana Pawła II

2021-08-05 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

vaticannews.va

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli

2021-08-05 07:15

[ TEMATY ]

historia

Sylwester Braun „Kris”/ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.

Wieczorem 1 sierpnia 1944 r. wieść o wybuchu powstania w Warszawie dotarła do Berlina. O tym wydarzeniu poinformował Hitlera Reichsführer SS Heinrich Himmler: „Powiedziałem: Mein Führer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu–sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa – stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków – będzie starta. Tego narodu, którzy od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem ciągle nam staje na drodze. Wtedy polski problem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, a nawet już dla nas – nie będzie dłużej żadnym wielkim problemem historycznym”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi w drodze już trzeci dzień [relacja 41.PPW]

2021-08-05 22:04

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było przepełnione modlitwą, śpiewem radością i... deszczem. Pielgrzymi dotarli przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiegał dzisiejszy pątniczy szlak.

Wszystko rozpoczęło się w Oleśnicy, w Bazylice pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Po błogosławieństwie pielgrzymi ruszyli w drogę, by po pierwszym etapie dotrzeć do Smolnej. Tam mieszkańcy przygotowali dla pielgrzymów drugie śniadanie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję