Reklama

Został prałatem honorowym

Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI proboszcz strzegomskiej parafii pw. Świetych Apostołów Piotra i Pawła ks. Marek Babuśka został podniesiony do godności prałata honorowego.
15 maja w bazylice mniejszej w Strzegomiu biskup świdnicki Ignacy Dec poświęcił specjalną sutannę prałacką, pas i pelerynę w kolorze fioletowym oraz dokonał symbolicznego aktu obłóczyn, czyli nałożenia nowego stroju na prałata. Do wiernych zwrócił się m.in. tymi słowami: „Serdecznie gratuluję Księdzu Proboszczowi tej nominacji. Tym bardziej jest to warte podkreślenia, gdyż nieczęsto się zdarza, by tak młody kapłan dostąpił tego zaszczytu”. Do gratulacji dołączyły także władze samorządowe Strzegomia, placówki oświatowe oraz przedstawiciele różnych grup społecznych. „Życzymy Tobie, Księże Marku, byś codziennie doświadczał ufności, niezłomności i prawości patronów strzegomskiej bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pomnażając jednocześnie duchowe bogactwo i zasługi powierzonego Ci ludu” - mówił w swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz.
Warto dodać, że w tym dniu Biskup świdnicki udzielił strzegomskiej młodzieży sakramentu bierzmowania.
Ks. Marek Babuśka objął probostwo w Strzegomiu 16 października 2006 r., 13 lutego 2007 r. Benedykt XVI podniósł jego osobę do godności prałata honorowego, a 4 kwietnia został dziekanem dekanatu Strzegom na okres 5 lat.

Ks. Marek Babuśka

Urodzony 9 marca 1963 r. w Nowej Rudzie, wyświęcony na kapłana 21 maja 1988 r. we Wrocławiu. W latach 1988-94 wikariusz w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu; w latach 1994-96 wikariusz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy; od 1996 do 22 kwietnia 1997 r. wikariusz w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu; od 23 kwietnia 1997 r. proboszcz nowo erygowanej parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wałbrzychu; od 25 marca 2000 r. kanonik; od 25 maja 2004 r. wicedziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód; od 16 października 2004 r. diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych; od 13 kwietnia 2006 r. z rąk biskupa świdnickiego Ignacego Deca otrzymał tytuł Kanonika RM; od 16 października 2006 r. proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; od 13 lutego 2007 r. prałat honorowy Ojca Świętego; od 5 kwietnia 2007 r. dziekan dekanatu Strzegom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję