Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielki Post 2020 w seminarium

Modlitwa, nauka i praca – a także wyzwanie szczególne: trzydniowy post o chlebie i wodzie w intencji przebłagania za grzechy nasze i całego świata.

kl. Adrian Gałuszka

Reklama

W Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu rektor, ks. Kacper Radzki – po konsultacji z abp Józefem Kupnym – podjął stanowczą decyzję: wszyscy zostają, nikt nie opuszcza seminarium i nie wyjeżdża do domu. Od dnia, w którym zawiesiły działalność wyższe uczelnie klerycy i przełożeni nie opuścili murów seminarium.

Zobacz zdjęcia: Wytężona modlitwa za murami

Reklama

Tego nikt się nie spodziewał – gdy rozpoczął się okres Wielkiego Postu w Kościele, robiliśmy postanowienia i podejmowaliśmy szlachetne wyrzeczenia, ale sytuacja epidemiczna, która postawiła na nogi cały niemal świat, szybko zweryfikowała nasze plany. #Zostańwdomu nabrało nowego znaczenia. A jak ten nakaz wpłynął na „duże domy”?

- Decyzja o pozostaniu w seminarium nie była łatwa, ale wpisała się w to, jak zaczęliśmy Wielki Post w seminarium. Przytoczyłem wtedy sentencję, że „porządek to miejsce dla każdej rzeczy i stawianie każdej rzeczy na swoim miejscu”. Miejsce kleryka jest w seminarium i dopóki nie wydarzy się nic, co nakaże mu to miejsce opuścić, to powinien tu być. Formacja trwa, wydarzenia nadzwyczajne są także elementem formacji. Jeśli możemy dostosować się do zaleceń, które wydają osoby kompetentne, a jednocześnie trwać w formacji, to naszym usilnym staraniem powinniśmy to zrobić – mówi rektor.

Reklama

- Korzenie formacyjne kleryka to modlitwa, praca i nauka - mimo nadzwyczajnej sytuacji nie są zagrożone, a więc formacja trwa. Dokładamy wszelkich starań, aby było to trwanie na dwóch skrzydłach: wiary i rozumu – dodaje.

Rytm seminaryjnego planu dnia uległ zmianie. Nie ma zajęć dydaktycznych, nie ma wyjść na zewnątrz, a w czasie tzw. wyjścia, gdy codziennie klerycy mogli pójść na spacer, albo załatwić bieżące sprawy w mieście, trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu.

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do całkowitego zamknięcia, a teraz go doświadczamy – mówi kleryk Adrian Gałuszka. - Okres Wielkiego Postu powinien każdego, wierzącego człowieka trochę zaboleć. To nie jest tylko czas oderwania od lodówki, portfela, czy kosmetyczki – choć są to też wyrzeczenia bez wątpienia ważne. Najważniejsze jednak w Wielkim Poście jest skuteczne odwrócenie się od tego, co nas od Pana Boga oddala. Teraz przeżywamy okres kwarantanny – z konieczności i zdrowego rozsądku – ale ta decyzja przełożonych sprawia, że prawie 70 osób trwa razem na modlitwie – i to jest bardzo cenne. Modlimy się więcej i pracujemy więcej. To prawda, izolacja męczy, bo jesteśmy przecież przygotowywani do tego, aby za kilka lat wyjść do ludzi i umieć z nimi być, a teraz jesteśmy odcięci od świata, ale może to właśnie ból Wielkiego Postu? Daję z siebie nie to, co chcę, ale to, co jest potrzebne? – mówi kleryk.

Kleryk Jakub Wiechnik potwierdza, że kwarantanna w seminarium to modlitwa.

- O godz. 15.00 w Godzinie Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się modlitwa Koronką z rozważaniami przygotowanymi przez braci z poszczególnych roczników, a później każdy może adorować Jezusa do godz. 17.00. Seminarium zostało podzielone na cztery grupy, każda ma wyznaczony czas, w którym adoruje – aby Pan Jezus nie był u nas sam. O 21.00, w odpowiedzi na prośbę arcybiskupa, modlimy się Apelem Jasnogórskim i różańcem, śpiewamy Suplikacje, prosząc Boga Najwyższego o to, aby świat jak najszybciej wrócił do równowagi, a ludzie wyzdrowieli – opowiada.

Rektor dodaje, że w budynku seminarium zostały wdrożone zalecenia sanitarno-epidemiologiczne, ale to traktowane jest jako kwestia oczywista.

- Modlitwa, nauka i praca. Zdecydowanie więcej czasu zajmuje nam modlitwa, bo w tych punktach dnia, które do tej pory były przeznaczone na zadania poza seminarium, teraz trwamy na modlitwie – mówi.

Klerycy i ich przełożeni odjęli też zadanie szczególne, które w okresie panoszącej się epidemii koronawirusa ma wartość wyjątkową: modlitwa, post i jałmużna w intencji przebłagania za grzechy nasze i całego świata.

- Każdy z nas, domowników, aż do Środy w Wielkim Tygodniu, trzy dni będzie modlił się częścią Bolesną Różańca, Koronką do Bożego Miłosierdzia, odprawi Drogę Krzyżową i odmówi Litanię do św. Józefa. Złoży w tym dniu jałmużnę i będzie pościł o chlebie i wodzie w intencji przebłagania za grzechy nasze i całego świata, a także o oddalenie pandemii. Codziennie trzech z nas taką praktykę podejmuje – mówi ks. rektor.

Modlitwa trwa od 14 marca, dzień skupienia był wejściem w praktykę postu i wytężonej modlitwy. Wspólny czas, którym dysponują klerycy – poza zadaniami porządkowymi w seminarium, pisaniem prac magisterskich i codziennej nauce – zaplanowano na przygotowanie i przeniesienie zasobów biblioteki.

kl. Adrian Gałuszka


- Ten Wielki Post nas szczególnie boli, ale odkrywamy też wartość bycia razem, we wspólnocie, pośród moich braci. I to, że nasze modlitwa i post włączają się w prośbę całego Kościoła za świat – to podnosi na duchu w tym trudnym Wielkim Poście 2020 roku – mówi Adrian Gałuszka.

Reklama

2020-03-20 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego

2020-06-02 20:46

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

EPISKOPAT.PL

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych.

Publikujemy treść komunikatu metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

Komunikat metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

1. W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych.

2. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów.

3. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

Poznań, dnia 2 czerwca 2020 roku.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy ołtarz w Dąbroszynie

2020-06-02 22:13

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński dokonał dziś w kościele w Dąbroszynie (parafia NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą) poświęcenia nowego ołtarza, nastawy ołtarzowej, obrazu św. Józefa, patrona świątyni oraz nowej Drogi Krzyżowej. Zapraszamy do fotogalerii.

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie ołtarza i Drogi Krzyżowej w Dąbroszynie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję