Reklama

Niedziela Częstochowska

Myszków-Mrzygłód: VII Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

[ TEMATY ]

misje

dzieci

Ks. Mariusz Frukacz

„Dzielmy się wiarą jak chlebem” – pod takim hasłem odbył się 31 maja w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie VII Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci.

Podczas kongresu blisko 1000 dzieci ze wszystkich regionów archidiecezji częstochowskiej zapoznało się z problematyką misyjną. Swoimi świadectwami podzielili się misjonarze z Azji i Afryki. W kongresie, który połączony był z pielgrzymką dzieci, które otrzymały I Komunię św., wzięli udział duszpasterze, wolontariusze i animatorzy misyjni.

Spotkanie rozpoczęło się katechezą misyjną, którą wygłosili Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, oraz o. Ashenafi Yonas Abebe ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia pochodzący z Etiopii.

Katecheza nt. „Mali misjonarze w Roku Wiary” połączona została z pantomimami ewangelizacyjnymi obrazującymi życie na misjach, dzielenie się wiarą w życiu osobistym i wspólnotowym oraz wartość świadectwa.

- Papieskie Dzieła Misyjne dla polskich dzieci są szansą na to, by otworzyły się już od najmłodszych lat na problematykę misyjną. By te dzieci nie tylko należały do Kościoła, ale poczuły się Kościołem. - powiedziała „Niedzieli” Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

„Działając w kołach i ogniskach misyjnych, dzieci odkrywają dar przyjaźni i uczą się wspólnotowego zaangażowania. Formacja w ogniskach misyjnych pomaga dzieciom wyjść ku innym, pokonać egoizm i zauważyć bardzo często trudny los ich rówieśników w krajach misyjnych” - dodała Anna Sobiech.

W rozmowie z „Niedzielą” o. Ashenafi Yonas Abebe podkreślił, jak bardzo ważne jest świadectwo misjonarzy. - To dzięki misjonarzom w Etiopii, gdzie się urodziłem, zrodziła się i wzrastała moja wiara - powiedział o. Ashenafi Yonas Abebe.

„Dzisiaj będąc już w Polsce, zajmuję się animacją misyjną i formacją dzieci i młodzieży. Naszą misją także w Polsce jest ewangelizacja, a czynimy to na wzór bł. Jana Pawła II” - kontynuował o. Ashenafi.

Reklama

Również s. Maria Teresa Tomczak, zmartwychwstanka pracująca w parafii pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu, podkreśliła, że „nasze dzieci mają serca bardzo misyjne, otwarte na inne wspólnoty i na innego człowieka”. - Dzieci wraz z duchem misyjnym wrosły w Kościół - powiedziała s. Tomczak.

Swoimi świadectwami z „Niedzielą” podzielili się również mali uczestnicy kongresu. - Przyjechałam tutaj razem z mamą i rodzeństwem, aby modlić się za moich rówieśników w innych krajach, którzy przeżywają wiele trudności i potrzebują naszej pomocy. Modlę się także za księży i siostry, którzy pracują na misjach - powiedziała Julia Krupa z parafii pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski w Lubieniu.

Także Karol Florek z parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni podkreślił, że kongres i spotkanie tylu kolegów i koleżanek działających w ogniskach misyjnych jest „przygodą i spotkaniem z Jezusem i szkołą modlitwy różańcowej”. - Moi koledzy w dalekich krajach także odmawiają Różaniec za mnie. Księża na misjach pomagają nieść Jezusa. Dlatego modlę się za dzieci żyjące w dalekich krajach, często bardzo głodne i biedne, by znalazły w sobie iskrę wiary - dodał Karol.

Na zakończenie kongresu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św., podczas której dokonało się posłanie misyjne i dzielenie się „Chlebkami wiary”. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. Rafał Wujec, misjonarz z Ekwadoru, i kapłani animujący formację w ogniskach misyjnych.

„Modlimy się za wszystkie dzieci umierające z głodu i nędzy. Modlimy się o wiarę, pokój i miłość na świecie” - powiedział na początku Mszy św. ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji częstochowskiej i kustosz sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Reklama

W homilii abp Wacław Depo wskazał na trzy słowa klucze „pomagające dzielić się wiarą jak chlebem”.

Metropolita Częstochowski wskazał na słowo „tajemnica”, które mówi o „obecności Boga pomiędzy nami i w ludzkich sercach”. - Ta tajemnica łączy się z dziełem naszego stworzenia- mówił abp Depo.

Zwracając się do dzieci, abp Depo powiedział: „Wy urodziliście się z miłości Boga i rodziców. Każdy z nas jest darem od Boga dla rodziców”.

Wskazując na słowo „wspólnota”, Metropolita Częstochowski podkreślił, że wiąże się ono z sakramentem chrztu św. - Przez ten sakrament każdy z nas ma zapisane swoje imię u Boga - mówił Metropolita Częstochowski.

Abp Depo wskazał również na słowo „misja i posłanie”. - Przyszliśmy na ten świat nie dla siebie. Jesteśmy powołani i ochrzczeni po to, aby być darem dla innych, bo darem wiary trzeba podzielić się z innymi tak jak chlebem - mówił abp Depo.

„Nie zamykajmy się we własnych kółeczkach, ale dzielmy się darem wiary” - zaapelował abp Depo.

Podczas kongresu rozstrzygnięte zostały konkursy nt. „Dzielmy się wiarą jak chlebem”. Organizatorem kongresu były Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Częstochowskiej.

Patronat medialny nad kongresem objął m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Kongresy Misyjne Dzieci w archidiecezji częstochowskiej odbywają się od 1999 r.

2013-06-01 00:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” w Częstochowie

[ TEMATY ]

książka

dzieci

Izabela Matuszewska

„ Cała polska czyta dzieciom”, pod takim hasłem w Szkole Podstawowej nr 47 im. Marii Konopnickiej w Częstochowie w dniach 3-7 czerwca, odbywały się spotkania czytelnicze w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję