Reklama

Prawie 3,5 tys. dzieci na koloniach Caritas

Andrzej Zawadzki
Edycja płocka 31/2007

Od 18 lat Caritas Diecezji Płockiej organizuje letni wypoczynek dla dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin. Ośrodki wypoczynkowe w Soczewce i Popowie rokrocznie goszczą kilka tysięcy najmłodszych z naszej diecezji, a także zza wschodniej granicy. W tym roku wypoczywały u nas także dzieci z diecezji łomżyńskiej.

Środki na organizację bezpłatnego wypoczynku pochodzą głównie z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dochód ze 100 tysięcy sprzedanych w naszej diecezji świec to jednak jeszcze nieco za mało. Dlatego letnią akcję Caritas wspomaga inne dzieło: Wielkanocny Chleb Miłości, a także dotacje z kancelarii Senatu oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dla dzieci wakacje to czas odpoczynku. Nieco inaczej wyglądają one dla kadry opiekunów i wychowawców, składającej się głównie z nauczycieli, katechetów i studentów uczelni pedagogicznych. Dla tej liczącej ok. 300 osób grupy akcja wakacyjna to możliwość zdobycia nowych doświadczeń, ale to także czas wytężonego wysiłku, by zapewnić kolonistom bezpieczeństwo i odpowiednie warunki wypoczynku. Jak co roku, diecezjalna Caritas zorganizowała specjalny kurs dla wychowawców i kierowników kolonii, na którym uczono opiekunów umiejętności różnorakiej pracy z dziećmi. Wychowawcy dbają, by kolonijny wypoczynek był aktywny: obejmuje on m.in. zajęcia sportowe, konkursy, zabawy, a także - zwłaszcza dla dzieci ze Wschodu - wycieczki do Warszawy, Płocka, Częstochowy i Niepokalanowa. Kolonie Caritas są bowiem szczególną formą pomocy rodakom zza wschodniej granicy.
W tym roku najmłodsi z Ukrainy, Litwy i Białorusi rozpoczęli kolonie już 28 maja. Jak poinformował w rozmowie z „Niedzielą” p.o. dyrektor Caritas ks. Janusz Wilkowski, w sumie na 8 turnusach, które potrwają do 9 września, wypocznie w Popowie półtora tysiąca dzieci ze Wschodu. Ci, którzy już wrócili do rodzinnych domów, dzielą się pozytywnymi wrażeniami z pobytu w Polsce. Piszą o tym w liście do ks. Wilkowskiego dwaj marianie, pracujący w Czerniowcach na Ukrainie - o. Antoni Andruszczyszyn i o. Albert Gałecki. „Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że daliście możliwość odpocząć naszym dzieciom i młodzieży (...). Te dzieci wróciły szczęśliwie do domu, pełne radości i zadowolenia, dzieląc się wrażeniami z swoimi znajomymi i kolegami” - napisali duszpasterze.
Obok dzieci ze Wschodu w tym roku nasza diecezja gościła także kolonistów z diecezji łomżyńskiej. Podczas 2 turnusów, trwających od 23 czerwca do 19 lipca, wypoczywało w popowskim ośrodku 440 osób. Dzieci z diecezji płockiej odpoczywały natomiast w Soczewce i Popowie na 5 turnusach, które rozpoczęły się 23 czerwca, zakończą zaś 27 sierpnia. W tym czasie w koloniach wzięło lub weźmie udział ok. 1500 dzieci z całej diecezji.

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem