Reklama

Wakacyjna przygoda z KSM

Od kilku lat Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza wszystkich młodych do uczestnictwa w obozach formacyjno-szkoleniowych odbywających się między innymi w Desznicy - małej miejscowości położonej w Beskidzie Niskim. W latach 50. kilkakrotnie Karol Wojtyła - nasz Papież - odprawiał Mszę św. w tutejszym kościele.

Turnusy dostosowane są do grup wiekowych oraz stopni szkoleniowych KSM. Właśnie dobiegł końca turnus stopnia „O”, w którym uczestniczyło ponad 50 młodych z różnych parafii diecezji rzeszowskiej. Opiekę duchową sprawują nad uczestnikami ks. Ryszard Dołek oraz ks. Jacek Tomaszewski.

Nasz dzień

Plan dnia może nie należał do wakacyjnych, bo nie pozwalał nam się wyspać do woli, ale już o 7.30 musieliśmy szybko wstać, aby o 7.45 uczestniczyć w modlitwach porannych oraz apelu. O 8 nasz niezastąpiony kucharz zapraszał wszystkich na bardzo dobre śniadanie. Potem czas na poranne porządki. O 9.30 księża głosili konferencje, w których zawsze starali się nam podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, pracując w grupach. Od godz. 10 do 12 mieliśmy czas na pracę w grupach, która niejednokrotnie zamieniała się w długą i żywą dyskusję. O godz. 13 był obiad. Po nim wolny czas. O 15.30 klerycy prowadzili szkołę modlitwy. Po niej liderzy KSM przybliżali nam historię, symbole, sztandar stowarzyszenia. Dawali także odpowiedź na pytanie: co można robić na co dzień w KSM oraz jaka jest rola księdza asystenta. O godz. 18 był najważniejszy punkt każdego dnia - Eucharystia. I tu wielu z moich kolegów doceniło to, że mogą we Mszy św. uczestniczyć każdego dnia. Po Liturgii szliśmy na kolację, a potem był czas na wieczorek pogodny, podczas którego bawiliśmy się przy ognisku. O godz. 21 modlitwy wieczorne oraz apel, a o 22 już powoli staraliśmy się zasypiać...

Praca w grupach

Podczas prac w grupach zastanawialiśmy się, jak zniwelować zagrożenia XXI wieku, a także poruszaliśmy temat przyjaźni oraz miłości. Jednak dla mnie osobiście najważniejszy był piątek. Dzień, w którym podczas pracy w grupach dyskutowaliśmy nad sakramentem pokuty. Na trudne pytania wiązane z tym tematem odpowiedzieli księża w czasie podsumowania. Po południu była Droga Krzyżowa, a potem czas na spowiedź. Dla mnie nie była to zwykła spowiedź. Wielu z nas zrozumiało, iż Pan Bóg jest zawsze, On czeka na każdego. Tylko w ciągłym zabieganiu mamy dla Niego coraz mniej czasu. Postanowiliśmy, że po powrocie z wakacji będziemy częściej klękać przy kratkach konfesjonału.

Reklama

I w góry...

Tego typu turnusy to nie tylko nieustanna modlitwa - w planie zawsze znajduje się miejsce na piesze wędrówki. My byliśmy w Skalniku. Jest on oddalony od Desznicy o kilka kilometrów. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór. Nazywany też Sanktuarium Matki Bożej Skalnickiej. W tym miejscu uczestniczyliśmy we Mszy św. Ksiądz Proboszcz opowiedział nam między innymi historię obrazu oraz kościoła. Pozostawiliśmy tam swoje prośby i podziękowania. I zapewniliśmy Panią Gór, że wrócimy do Niej 9 września, kiedy to Ksiądz Biskup dokona koronacji obrazu. W tym dniu wszyscy, którzy wybrali wakacje z Bogiem, spotkają się w stóp Królowej Gór.
W czasie naszego turnusu został zorganizowany wyjazd do Dukli. Tam spotkaliśmy się z młodymi, którzy przebywają na obozie w Świątkowej, był to taki nasz Dzień Wspólnoty. W drodze powrotnej byliśmy w Nowym Żmigrodzie, w kościele w którym pracował bł. ks. Władysław Findysz. Choć księża na katechezach mówili nam o tym wielkim człowieku, ale teraz dopiero, kiedy mam możliwość „dotknąć tej historii”, wiem, jak wiele uczynił, aby bronić wiary.

Wakacje z Bogiem - atrakcyjne

Turnus jest tygodniowym okresem oderwania się od szarej monotonii. To czas zarówno rekolekcji, jak i rozrywki. Wielokrotnie można zobaczyć tu ludzi, którzy zmieniali swoje życie pod wpływem odczucia bliskości Boga. To idealne miejsce, by odkryć w sobie tę dobrze znaną, ale czasem zapominaną prawdę - Bóg Cię kocha! - niezależnie od tego, jaki jesteś, mniej czy bardziej uzdolniony, atrakcyjny fizycznie, bogaty czy biedniejszy. Tutaj nauczysz się, że tak naprawdę ważny jest ten drugi człowiek siedzący obok Ciebie podczas kolacji, marudzący, że góra, na którą się wspinacie, jest zbyt stroma, narzekający, że słońce za bardzo grzeje, czy okropnie fałszujący w czasie nauki śpiewu.

* * *

Te wakacje przemieniają nas

Agnieszka z Trzebowniska:
Każdy, kto przybywa na jakikolwiek turnus formacyjny organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, wyjeżdża stamtąd zmieniony. Zaczyna doceniać każdy moment swojego życia, który dał mu Pan, ludzi, którzy go otaczają i przez których przemawia sam Chrystus. Uczy się dostrzegać Pana w każdym Jego stworzeniu. Czasami trudno jest wierzyć, problemy zaczynają człowieka przytłaczać tak, że nie widzi on już żadnej szansy. Natomiast na takim obozie, jak ten w Desznicy, księża uczą, że nawet najcięższy krzyż dodaje otuchy i pomaga nam powstać. Dla mnie taki turnus jest wyjątkowym przeżyciem, człowiek ładuje tam swoje baterie, by potem owocnie przeżyć te jeszcze nieodkryte 365 dni i wrócić do Desznicy na kolejne wakacje z Bogiem.

Reklama

Tomek z Rzeszowa:
Pojechałem na turnus KSM, ponieważ rodzicie mnie zapisali. Ten pomysł nie podobał mi się, i to bardzo. Przerażało mnie określenie „katolicki”. Już na samą myśl o tym, że będę cały czas spędzać w kościele i na modlitwach, odchodziła mi ochota na ten wyjazd. Postanowiłem się spakować na wyjazd w ostatniej chwili, licząc, że „coś się wydarzy” i nie pojadę! Kiedy już dojechałem do Desznicy i zobaczyłem ten ośrodek - przeraziły mnie namioty i perspektywa zamieszkania w nich. Pierwsze dni były dla mnie straszne. Chciałem wracać. Ale wyjście do Skalnika było momentem zmiany zdania. Kiedy szedłem z grupą moich rówieśników, doszedłem do wniosku, że to fajni ludzie. A i jak się okazało, modlitwy też nie było za dużo. Złamał mnie dzień piątku - kiedy mogłem podejść do kratek konfesjonału, po bardzo długiej przerwie, bez strachu, że ktoś na mnie nakrzyczy! Wyjechałem z Desznicy inny. I niech tak zostanie.

Ola z Jasła:
Przyjechałam tutaj za namową moich przyjaciół i rodziny. Poznałam wielu ciekawych ludzi, którzy pokazali mi, jak można żyć zgodnie z Bogiem i jak znaleźć czas w każdym dniu mojego życia. Ponadto można się tu naprawdę dobrze bawić, łącząc zabawę z nauką. Nie zapomina się tu o wartościach ważnych dla każdego Polaka, takich jak godło, hymn.

Maciek z Kolbuszowej:
Jestem tu po raz kolejny. To miejsce jest tak tlen - bez niego nie mogę już żyć. Wspólne posiłki, modlitwa, śpiewanie - bardzo mi się to podoba, a najbardziej chyba obecni tutaj ludzie, którzy są pełni tolerancji dla siebie i nastawieni na poznawanie nowych osób.
Na pewno przyjadę tu jeszcze raz. Poznałem fantastycznych ludzi, z którymi świetnie się dogaduję i już teraz wiem, że po powrocie nie zerwiemy kontaktu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: rodzice maja konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z przekonaniami

2020-08-12 07:27

[ TEMATY ]

duda

KPRP

Rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami i to im należy się największe zaufanie, a nie organizacjom, czy instytucjom międzynarodowym - ocenił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany przez dziennikarzy "Gazety Polskiej" o ocenę decyzji instytucji Unii Europejskiej, odbierających finansowanie tym polskim samorządowym, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodziny.

"Według mojej wiedzy tylko jedna z gmin dotkniętych tą decyzją faktycznie podjęła uchwałę o obronie praw rodziny i rodziców. Reszta takich uchwał nie podejmowała. Widać więc, że decyzja UE w tej sprawie nie była prawdopodobnie umotywowana kwestiami ideologicznymi i tylko niektórzy chcą to tak przedstawiać, żeby podgrzewać atmosferę" - powiedział prezydent.

Dodał, że jeżeli faktycznie dochodziłoby do odbierania środków ze względów ideologicznych, "byłoby to jawnym pogwałceniem wartości, jakie stoją u podstaw Unii, takich jak: wolność, godność, czy równość". "To byłoby stwierdzenie, że ktoś jest gorszy, bo chce chronić wyznawane przez siebie wartości" - wskazał.

Prezydent podkreślił również, że to rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami, i to im należy się największe zaufanie, "a nie jakimkolwiek organizacjom czy instytucjom międzynarodowym".

"Nikt lepiej nie wychowa swojego dziecka niż rodzice. Polskie rodziny chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, a ja wierzę, że potrafią zadbać o ich rozwój" - powiedział.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję