Reklama

60 lat obecności Sióstr Józefitek

Niedziela sandomierska 31/2007

Wśród nagrzanych lipcowym słońcem lasów, pól i łąk na Radnej Górze obchodzona była 21 lipca br. uroczystość 60-lecia obecności na tym miejscu Sióstr św. Józefa. Uczestniczyły w niej m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa z Tarnowa i Radnej Góry, Córki św. Franciszka z Sandomierza, Siostry Bożej Opatrzności z Ireny, Bractwo św. Józefa z Niska z proboszczem ks. Marianem Balickim na czele, długoletni kapelan na Radnej Górze ks. Józef Piekorz, sercanin, ks. prał. Piotr Tarnowski, proboszcz zaklikowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Edward Frankowski. Eucharystię poprzedziło czuwanie modlitewne przy grobie Anny Nagórskiej, fundatorki domu Sióstr św. Józefa na Radnej Górze, na cmentarzu w Zaklikowie.
W homilii Ksiądz Biskup przywołał postać pierwszej przełożonej radnogórskiej - s. Modesty oraz sióstr, które po wojnie dźwigały z ruin ofiarowany im dom i gospodarstwo, wsparte pomocą Stanisława Piechoty oraz ks. prał. Józefa Cieślickiego, proboszcza zaklikowskiego. Właśnie ks. J. Cieślicki doradził Annie Nagórskiej, właścicielce Radnej Góry, by przekazała ten majątek Siostrom Józefitkom, wdzięczny za uratowanie mu w czasie wojny życia przez siostry z tego zgromadzenia. Dom zakonny erygował biskup lubelski Stefan Wyszyński. Bp Edward Frankowski życzył uczestnikom uroczystości, by czerpiąc z tego wspaniałego dziedzictwa patronów zgromadzenia, przykładu realizowania w życiu miłości miłosiernej przez Annę Nagórską i dzieło Sióstr Józefitek na Radnej Górze, zabudowali dobrymi inicjatywami przestrzeń wolności zdobytą z takim trudem, a nie zostawiali miejsca na złe inicjatywy. Podsunął myśl, aby wzorem ks. Z. Gorazdowskiego i Anny Nagórskiej organizować pomoc finansową dla studiującej młodzieży z uboższych rodzin. Ksiądz Biskup wyraził też wdzięczność s. Stefanii Jaworskiej, przełożonej Sióstr św. Józefa w Radnej Górze za ocalenie od rozproszenia i zagubienia świadectw o heroicznej, ewangelicznej postawie życiowej Anny Nagórskiej. Przypomniał, że zafascynowany duchowym pięknem tej postaci, abp Ignacy Tokarczuk był fundatorem i autorem tekstu epitafium poświęconego tej „perle kultury religijnej i narodowej”, które osobiście poświęcił w kościele Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie.
Wdzięczność Panu Bogu za 60 lat posługi Kościołowi wyraziła siostra przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr św. Józefa Cypriana Bachara oraz przełożona Sióstr św. Józefa na Radnej Górze s. Stefania Jaworska. Bp Edward Frankowski poświęcił obelisk upamiętniający Annę Nagórską i skwer jej imienia jako przyszłe miejsce do pracy apostolskiej sióstr z młodzieżą.
Uroczystości jubileuszowe na Radnej Górze wzbogacił też montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z gimnazjum w pobliskich Zdziechowicach z poezją Anny Nagórskiej, koncert śpiewającego poety z Krakowa Leszka Długosza, wychowanka Anny Nagórskiej, z pieśniami inspirowanymi m. in. poezją ks. Jana Twardowskiego, wspomnienia uczniów i przyjaciół Anny Nagórskiej, która jako nauczycielka i wychowawczyni, inicjatorka wielu akcji oświatowych, wywierała wielki wpływ na postawę młodych pokoleń w okresie wojennym i powojennym, pomagała też w różny sposób wielu rodzinom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

2020-08-04 12:08

[ TEMATY ]

koncert

Zdjęcia: EastNews/SIPA/Galazka

14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie pod batutą Piotra Rubika wystąpi plejada polskich gwiazd, m.in.: zespół Pectus, Katarzyna Cerekwicka i Halina Mlynkova.

Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.


ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE

W piątek, 14 sierpnia na jasnogórskich błoniach spotka się grono radośnie modlących się wiernych. Będzie to finał czasem kilkunastodniowego wysiłku, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę. Dla zmęczonych pielgrzymów nagrodą będzie wyjątkowy koncert, podczas którego razem z artystami, wspaniałą orkiestrą i znakomitym dyrygentem wspólnie zaśpiewają pieśni i piosenki.

Na jasnogórskich błoniach usłyszymy „Barkę”, „Abba Ojcze”, ale też piosenki, które powstały na kanwie polskich i zagranicznych przebojów np. „Pielgrzymkowe Despacito - Nie tak szybko”. Nie zabraknie przebojów z repertuaru Piotra Rubika np. „Niech mówią że…”
„Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

14 sierpnia 2020 r (piątek) - wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP
godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie


WYSTĘPUJĄCY:
Kierownictwo muzyczne: Piotr Rubik
Soliści:
Rafał Brzozowski
Katarzyna Cerekwicka
Sargis Davtyan
Darek Malejonek
Halina Mlynkova
Aleksandra Nykiel
Filip Lato
Pectus
Anna Wyszkoni
Łukasz Zagrobelny

Emisja: TVP 1 na żywo
WSTĘP WOLNY


Organizator: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski


Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"
 

 

Koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” 14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Symboliczna uroczystość - prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia - odbywa się z asystą wojskową, którą zapewniają kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

PAP

W ceremonii uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef sztabu generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i Żandarmerii Wojskowej, na Placu Piłsudskiego są także poczty sztandarowe jednostek WP. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Jakub Borowski

mro/ brw/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję