Reklama

Świat

Francja: w Strasburgu zostanie odprawiona Msza za Europę

[ TEMATY ]

Msza św.

Europa

AR

Tradycyjna już Msza św. za Europę zostanie odprawiona 18 czerwca w katedrze Notre Dame w Strasburgu. W tym roku będzie ona szczególnym hołdem ku czci Świętych Braci Cyryla i Metodego - patronów Europy i postaci bardzo zasłużonych dla historii i kultury europejskiej - w związku z przypadającą obecnie 1150. rocznicą ich przybycia do Wielkich Moraw.

Liturgii, która rozpocznie się o godz. 18.30, będzie przewodniczył arcybiskup strasburski Jean-Pierre Grallet a wraz z nim koncelebrować ją będą metropolita praski kard. Dominik Duka, stały obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu ks. prał. Aldo Giordano oraz wielu duchownych z różnych krajów Europy.

Z inicjatywą zorganizowania tej uroczystości wystąpili w tym roku Stałe Przedstawicielstwa Czech i Słowacji przy Radzie Europy przy wsparciu Stałego Przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej, archidiecezji strasburskiej i we współpracy z przedstawicielstwami innych państw Europy Południowo-Wschodniej i Wschodniej, a także Polski.

Reklama

„Poruszeni wpływem Świętych Cyryla i Metodego, ojców kultury wielu narodów Europy, obchodzimy rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kontynentu w duchu braterstwa i solidarności. Rocznica przybycia Cyryla i Metodego do Wielkich Moraw jest bardzo ważna dla literatury, oświaty i kultury, gdyż oznaczało to stworzenie pierwszego alfabetu i początki piśmiennictwa słowiańskiego" - oświadczyli inicjatorzy tej uroczystości. Podkreślili, że dzięki przekładowi tekstów liturgicznych na język starocerkiewnosłowiański narody te "mogły wziąć bardziej bezpośredni udział w tworzeniu i rozwoju europejskiej cywilizacji w tamtych czasach”.

Według organizatorów "przesłanie Cyryla i Metodego jest dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ opiera się na spotkaniu, dialogu i odkrywaniu innych oraz przyczynia się do budowania nowoczesnej Europy, która będzie w stanie wyrazić bogactwo tradycji zarówno wschodniej, jak i zachodniej".

2013-06-01 21:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn o przyszłości chrześcijańskiej Europy

[ TEMATY ]

Europa

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Nie można osądzać muzułmanów za to, iż chcą zislamizować Europę, ale zamiast tego należy bardziej się starać, aby wypełnić kościoły. Tak powiedział kard. Christoph Schönborn w wywiadzie dla austriackiego czasopisma „Kronen Zeitung”.

Podkreślił, że dechrystianizacja Starego Kontynentu to nie wina wyznawców islamu, ale podejścia samych Europejczyków, dla których często „supermarkety stają się ważniejsze” od ich korzeni kulturowych i religijnych. Hierarcha dodał, iż on sam pragnąłby widzieć Bliski Wschód na powrót chrześcijańskim, ponieważ dla niego „chrześcijaństwo stanowi nie tylko osobiste wyznanie, lecz wiarę, która jest dobra, niezależnie od wszystkich błędów, jakich dokonano”.

CZYTAJ DALEJ

W Rzymie zaprezentowano książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”

2023-06-06 16:39

[ TEMATY ]

książka

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

„Osoba wielkiego człowieczeństwa i niezwykłej głębi duchowej, profesjonalista obdarzony wyjątkowymi zaletami, kompetentny i ceniony mówca, Joaquin Navarro-Valls wyróżniał się ze względu na jego oddanie Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim na głębokie zrozumienie w stosunkach z papieżem Wojtyłą, któremu towarzyszył z wyrzeczeniem w radosnych i bolesnych chwilach jego posługi Piotrowej”.

Tak pisał kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin w pozdrowieniu skierowanym do organizatorów i uczestników prezentacji włoskiego wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”, która odbyła się 5 czerwca, o godz. 17 w auli Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

„Nowe pieśni na nowe czasy"

2023-06-07 13:50

[ TEMATY ]

spotkanie

Mat.prasowy

„Nowe pieśni na nowe czasy" to tytuł specjalnego spotkania dla autorów piosenek, liderów uwielbienia, muzyków z zespołem Hillsong United. To spotkanie całego naszego środowiska, które w polskim kościele chce wszechstronnie się rozwijać i tworzyć dla Bożej chwały.

Zapraszamy Was na spotkanie 9 czerwca o g. 16:30 w Arenie Gliwice - wejście C.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję