Reklama

100 litrów krwi na 100-lecie klubu

Pierwszy Klub Honorowych Dawców Krwi „Cracovia Pasy” przy KS Cracovia, powstał 24 sierpnia 2005 r. w Krakowie i jest pierwszą w Europie organizacją tego typu działającą przy klubie sportowym.

Historia HDK

Klub HDK „Cracovia Pasy” powstał jako dar wdzięczności od kibiców i sympatyków Cracovii dla największego kibica i sympatyka Cracovii jakim był Jan Paweł II. Honorowym prezesem Klubu został Jerzy Reichel, były piłkarz Cracovii, a prezesem Andrzej Tychoniak. Pierwsza akcja oddawania krwi została zorganizowana 16 sierpnia 2005 r., na obiektach MKS Cracovia SSA przy ul. Wielickiej w Krakowie. Zgłosiły się wówczas 43 osoby, które oddały blisko 16 litrów krwi. W porównaniu z akcją zorganizowaną przez kibiców Legii, w której mimo widowni liczącej 8,5 tys. widzów przed meczem z Bayernem Monachium, zebrano o sześć litrów krwi mniej - był to znaczący sukces.

Reklama

Działalność i naśladowcy

Jedną z pierwszych decyzji zarządu nowego HDK było podjęcie uchwały o uczczeniu zbliżającej się rocznicy stulecia Cracovii, zebraniem 100 litrów krwi. 13 czerwca 2006 r., dokładnie w setną rocznicę powstania Cracovii, klub HDK „Cracovia Pasy” wykonał to ambitne zadanie.
Owocna działalność krwiodawców z Cracovii zyskała uznanie i naśladowców. Do organizowania akcji krwiodawstwa włączyły się kolejne krakowskie kluby: Hutnik i Wisła. - Powstają coraz to nowe sekcje krwiodawstwa; włączył się Klub Garbarnia - to w planach czwarty HDK WKS Wawel, KS Nadwiślan, KS Wieczysta, ludzie chcą się włączyć w naszą inicjatywę - cieszy się prezes Tychoniak. - Przez 1,5 roku działalności Pierwszy Klub HDK zebrał w szesnastu akcjach krwiodawstwa ponad 120 litrów krwi! Warto wspomnieć, że działalność kibiców - krwiodawców nie ogranicza się tylko do organizacji akcji honorowego oddawania krwi, ale również zajmują się oni przygotowaniem imprez integracyjnych.
Akcje przeprowadzane są w rozmaitych, często nietypowych miejscach, np. w wieży ratuszowej, w Krzysztoforach, i nie tylko w Krakowie. Na przykład V Akcja Poboru Krwi odbyła się 18 maja w Wadowicach, na Placu Solidarności, obok Rynku. Nie bez powodu wybrano rodzinne miasto Papieża. Akcja została poświęcona pamięci Jana Pawła II, w rocznicę jego urodzin. Przybyła na nią z Krakowa, bezpośrednio po treningu, cała piłkarska drużyna Cracovii wraz z trenerem Stefanem Białasem.

Zdrowa rywalizacja

Kluby Honorowych Krwiodawców nie zapominają o sportowej rywalizacji. Organizują Mistrzostwa Małopolskich Krwiodawców. Oddanie 100 litrów krwi nie osłabiło KS Cracovii. W połowie stycznia drużyna piłkarska Klubu HDK „Cracovia Pasy” zwyciężyła w Mistrzostwach Małopolski Krwiodawców pokonując m.in. Wisłę (5:1) i Hutnika (3:1).
Obecnie Klub HDK „Cracovia Pasy” liczy ponad 100 honorowych krwiodawców. Spośród tej licznej grupy na największe słowa uznania zasłużyli przede wszystkim Marek Arczyński i Marek Groch.
Dlaczego sportowcy oddają krew? Ryszard Jańczyk, prezes HDK Hutnik mówi: - Oddaję krew już piąty rok. Zacząłem zaraz po 18. urodzinach. Doszedłem do wniosku, że póki jestem zdrów, to trzeba pomagać innym. 14 czerwca w krakowskiej Kurii honorowi krwiodawcy wręczyli kard. Stanisławowi Dziwiszowi okolicznościowy puchar przedstawiający kroplę krwi zatopioną w krysztale. Puchar został zaprojektowany przez Andrzeja Kaszę, krwiodawcę i kibica Cracovii, a wykonany - dzięki ofiarności finansowej kibiców. - Drugi taki sam puchar, tzn. szklaną piłkę z kroplą krwi, chcemy zawieźć do Watykanu - planuje A. Tychoniak. - Te nasze puchary są wizytówką krwiodawstwa. Chcemy zrobić pielgrzymkę pojednawczą do Watykanu, która ma na celu pojednanie kibiców Cracovii, Wisły i Hutnika. Zachęcam do oddawania krwi wszystkich, ale zwłaszcza kibiców. Oddaj krew na potrzeby ludzi chorych i potrzebujących, a nie przelewaj jej na ulicach! Zapraszamy na następną XVII Akcję Krwiodawstwa, którą planujemy przeprowadzić w dniu 4 sierpnia 2007r. na dziedzińcu Zamku Wawelskiego przed wyruszeniem pielgrzymki Krakowskiej - dodaje Prezes HDK.

Siedziba KS Cracovia mieści się w krakowskim Parku Jordana. Chętni w godz. 10 - 14 mogą tutaj zgłaszać swoją gotowość do oddania krwi lub skontaktować się z sekretarzem Klubu HDK M. Arczyńskim drogą internetową arka@poczta.onet.pl. Można również wysyłać zgłoszenia pod adresem redakcji „Teraz Pasy!”. Więcej informacji: www.hdk-cracovia-pasy.yoyo.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

2020-08-10 10:21

[ TEMATY ]

gospodarka

sklep

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 mln zł - poinformował w poniedziałek Urząd. Biedronka naruszała prawa konsumentów, nieprawidłowo informując o cenach w sklepach - dodał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie, że napływały do niego "liczne skargi konsumentów oraz informacje z Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej dotyczące nieprawidłowego uwidaczniania cen w sklepach sieci Biedronka".

"Setki sygnałów dotyczyły wyższych cen w kasie, niż na sklepowych półkach lub braku cen przy towarze. Skargi dały podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Jeronimo Martins Polska" - czytamy.

Jak wskazano, w jego trakcie Prezes Urzędu zlecił kontrole Inspekcji Handlowej, które potwierdziły skalę nieprawidłowego informowania o cenach w sklepach należących do JMP.

Z ustaleń Urzędu wynika, że praktyka trwa co najmniej od 2016 r. Dopiero wszczęcie postępowania pod koniec ubiegłego roku przyczyniło się do podjęcia przez właścicieli Biedronki działań, których celem ma być rozwiązanie stwierdzonych nieprawidłowości. Prezes UOKiK będzie monitorował skutki wdrażanych zmian, mających usunąć naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

"Długotrwała praktyka spowodowała realne straty w portfelach konsumentów i bezpodstawne wzbogacenie się właściciela sieci ich kosztem. Dlatego zdecydowałem o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary w wysokości 115 mln zł. Istnienie nieprawidłowości potwierdziła również sama spółka tłumacząc je błędami ludzkimi wynikającymi z dużej skali działalności. Nie wykluczamy, że tak rzeczywiście mogło być, nie usprawiedliwia to jednak w żadnym stopniu działania na niekorzyść klientów, tym bardziej, że przez długi czas przedsiębiorca – pomimo licznych nieprawidłowości wykrywanych przez Inspekcję Handlową - nie starał się systemowo rozwiązać tego problemu. Tak duży podmiot powinien dochować należytej staranności w swojej działalności, aby błędy w oznaczeniu nie dotykały osób kupujących w jego sklepach" - powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Jak wskazał, cena jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się konsumenci przy wyborze produktów. "Niedopuszczalne jest wprowadzanie konsumentów w błąd co do właściwej ceny towarów. W przypadku Biedronki klienci przez długi czas płacili najczęściej więcej niż wynikało to z ceny na sklepowych półkach. Nie zawsze mieli nawet tego świadomość" – podkreślił prezes UOKiK.

Urząd podał przykładowe skargi konsumentów. Jedna z nich dotyczyła piersi z kurczaka.

"Zachęcony gazetka oraz kartką nad produktem postanowiłem zakupić Pierś z kurczaka w promocyjnej cenie 9.99zl. Po zrobieniu zakupów udałem się do kasy za towar zapłaciłem lecz w chwili zapłaty nie zauważyłem na paragonie że piersi są w cenie regularnej czyli 16.89 za kg (…)Poprosiłem o możliwość zwrotu towaru, lecz usłyszałem że niestety nie, bo z tym towarem opuściłem sklep i pani nie przyjmie go. Więc powiedziałem że to oszustwo i tego tak nie zostawię i zgłoszę to do UOKiK, inna z pań obsługi powiedziała +i co z tego, co nam zrobią+" - czytamy w przytoczonej przez UOKiK skardze.

Inna skarga dotyczyła papieru toaletowego, który był z wystawioną ceną 9,99 zł, a sprzedawano go po 16,99 zł. Jak wskazał autor skargi, "w przypadku zauważenia tego oszustwa, nie było możliwości zakupu papieru po cenie zgodnej z wystawioną".

Kolejna skarga dotyczyła zniczy. "Na palecie ze zniczami wisiała duża kartka z ceną za znicz. Przy zakupie dwóch zniczy miała być cena 7.99zł za sztukę. W kasie została naliczona inna cena 12,99 zł za sztukę. Po zwróceniu uwagi Pani kierownicze, poinformowała mnie że mogę jedynie zwrócić zakupione znicze" - czytamy.

UOKiK przypomina, że każdy sprzedawca ma obowiązek uwidocznienia ceny towaru. "Uniemożliwienie konsumentowi zapoznania się z ceną na etapie wyboru produktu jest poważnym naruszeniem jego prawa do rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji. Tymczasem kontrole Inspekcji Handlowej wykazały, że w sklepach Biedronka średnio aż 14 proc. towarów nie miało informacji o cenie" - podał Urząd.

UOKiK przekazał, że poza sankcją pieniężną, w sklepach Biedronka będzie musiała znaleźć się również informacja o prawach przysługujących konsumentom w przypadku różnicy w cenie na półce i w kasie o treści: "W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług)".

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję