Reklama

100 litrów krwi na 100-lecie klubu

Monika Hyla
Edycja małopolska 31/2007

Pierwszy Klub Honorowych Dawców Krwi „Cracovia Pasy” przy KS Cracovia, powstał 24 sierpnia 2005 r. w Krakowie i jest pierwszą w Europie organizacją tego typu działającą przy klubie sportowym.

Historia HDK

Klub HDK „Cracovia Pasy” powstał jako dar wdzięczności od kibiców i sympatyków Cracovii dla największego kibica i sympatyka Cracovii jakim był Jan Paweł II. Honorowym prezesem Klubu został Jerzy Reichel, były piłkarz Cracovii, a prezesem Andrzej Tychoniak. Pierwsza akcja oddawania krwi została zorganizowana 16 sierpnia 2005 r., na obiektach MKS Cracovia SSA przy ul. Wielickiej w Krakowie. Zgłosiły się wówczas 43 osoby, które oddały blisko 16 litrów krwi. W porównaniu z akcją zorganizowaną przez kibiców Legii, w której mimo widowni liczącej 8,5 tys. widzów przed meczem z Bayernem Monachium, zebrano o sześć litrów krwi mniej - był to znaczący sukces.

Reklama

Działalność i naśladowcy

Jedną z pierwszych decyzji zarządu nowego HDK było podjęcie uchwały o uczczeniu zbliżającej się rocznicy stulecia Cracovii, zebraniem 100 litrów krwi. 13 czerwca 2006 r., dokładnie w setną rocznicę powstania Cracovii, klub HDK „Cracovia Pasy” wykonał to ambitne zadanie.
Owocna działalność krwiodawców z Cracovii zyskała uznanie i naśladowców. Do organizowania akcji krwiodawstwa włączyły się kolejne krakowskie kluby: Hutnik i Wisła. - Powstają coraz to nowe sekcje krwiodawstwa; włączył się Klub Garbarnia - to w planach czwarty HDK WKS Wawel, KS Nadwiślan, KS Wieczysta, ludzie chcą się włączyć w naszą inicjatywę - cieszy się prezes Tychoniak. - Przez 1,5 roku działalności Pierwszy Klub HDK zebrał w szesnastu akcjach krwiodawstwa ponad 120 litrów krwi! Warto wspomnieć, że działalność kibiców - krwiodawców nie ogranicza się tylko do organizacji akcji honorowego oddawania krwi, ale również zajmują się oni przygotowaniem imprez integracyjnych.
Akcje przeprowadzane są w rozmaitych, często nietypowych miejscach, np. w wieży ratuszowej, w Krzysztoforach, i nie tylko w Krakowie. Na przykład V Akcja Poboru Krwi odbyła się 18 maja w Wadowicach, na Placu Solidarności, obok Rynku. Nie bez powodu wybrano rodzinne miasto Papieża. Akcja została poświęcona pamięci Jana Pawła II, w rocznicę jego urodzin. Przybyła na nią z Krakowa, bezpośrednio po treningu, cała piłkarska drużyna Cracovii wraz z trenerem Stefanem Białasem.

Zdrowa rywalizacja

Kluby Honorowych Krwiodawców nie zapominają o sportowej rywalizacji. Organizują Mistrzostwa Małopolskich Krwiodawców. Oddanie 100 litrów krwi nie osłabiło KS Cracovii. W połowie stycznia drużyna piłkarska Klubu HDK „Cracovia Pasy” zwyciężyła w Mistrzostwach Małopolski Krwiodawców pokonując m.in. Wisłę (5:1) i Hutnika (3:1).
Obecnie Klub HDK „Cracovia Pasy” liczy ponad 100 honorowych krwiodawców. Spośród tej licznej grupy na największe słowa uznania zasłużyli przede wszystkim Marek Arczyński i Marek Groch.
Dlaczego sportowcy oddają krew? Ryszard Jańczyk, prezes HDK Hutnik mówi: - Oddaję krew już piąty rok. Zacząłem zaraz po 18. urodzinach. Doszedłem do wniosku, że póki jestem zdrów, to trzeba pomagać innym. 14 czerwca w krakowskiej Kurii honorowi krwiodawcy wręczyli kard. Stanisławowi Dziwiszowi okolicznościowy puchar przedstawiający kroplę krwi zatopioną w krysztale. Puchar został zaprojektowany przez Andrzeja Kaszę, krwiodawcę i kibica Cracovii, a wykonany - dzięki ofiarności finansowej kibiców. - Drugi taki sam puchar, tzn. szklaną piłkę z kroplą krwi, chcemy zawieźć do Watykanu - planuje A. Tychoniak. - Te nasze puchary są wizytówką krwiodawstwa. Chcemy zrobić pielgrzymkę pojednawczą do Watykanu, która ma na celu pojednanie kibiców Cracovii, Wisły i Hutnika. Zachęcam do oddawania krwi wszystkich, ale zwłaszcza kibiców. Oddaj krew na potrzeby ludzi chorych i potrzebujących, a nie przelewaj jej na ulicach! Zapraszamy na następną XVII Akcję Krwiodawstwa, którą planujemy przeprowadzić w dniu 4 sierpnia 2007r. na dziedzińcu Zamku Wawelskiego przed wyruszeniem pielgrzymki Krakowskiej - dodaje Prezes HDK.

Siedziba KS Cracovia mieści się w krakowskim Parku Jordana. Chętni w godz. 10 - 14 mogą tutaj zgłaszać swoją gotowość do oddania krwi lub skontaktować się z sekretarzem Klubu HDK M. Arczyńskim drogą internetową arka@poczta.onet.pl. Można również wysyłać zgłoszenia pod adresem redakcji „Teraz Pasy!”. Więcej informacji: www.hdk-cracovia-pasy.yoyo.pl

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Indonezja: dwukrotnie większa ochrona kościołów w okresie Bożego Narodzenia

2019-12-09 11:08

ts (KAI) / Dżakarta

Ponad 160 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dwukrotnie więcej niż przed rokiem, władze Indonezji skierowały do ochrony kościołów chrześcijańskich w okresie Bożego Narodzenia. Według informacji azjatyckiej agencji katolickiej Ucanews obok policji, wojska i pracowników instytucji państwowych, w ochronie, która ma także objąć ważne miejsca turystyczne, będzie też uczestniczyć prawie połowa spośród siedmiu milionów młodych ludzi skupionych w muzułmańskiej organizacji masowej Nahdlatul Ulama. W kraju jest ok. 50 tys. kościołów.

Oleg Zabielin/Fotolia.com

Przewodniczący organizacji, Yaqut Cholil Qoumas podkreślił, że „ochrona zwolenników innych religii, również chrześcijan, jest równoznaczna z ochroną Indonezji”.

Na podwyższone zagrożenie atakami islamistów zwrócił uwagę ekspert od służb specjalnych Stanislaus Riyanta z Uniwersytetu Indonezji. Jako dowód wymienił listopadowy zamach bombowy na kwaterę policji w Medan na północy Sumatry oraz miesiąc wcześniej atak nożownika na ministra bezpieczeństwa.

Zamachy przypisano organizacji Jamaah Ansharut Daulah (JAD), mającej powiązania z grupami terrorystycznymi Państwa Islamskiego. Ekspert Riyanta uważa, że „członkowie JAD mają możliwość rozpocząć ataki, a doskonałą dla nich okazją byłyby uroczystości Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

W sposób szczególny mają być chronione kościoły, które już w przeszłości były celem zamachów, jak choćby zaatakowany w maju 2018 kościół Matki Bożej w Surabaya, drugim co do wielkości mieście Indonezji. Widać ponadto, że od 2016 roku islamiści oraz islamistyczne grupy terrorystyczne nasiliły swoją kampanię przeciwko mniejszości chrześcijańskiej, umiarkowanym muzułmanom oraz islamskiej mniejszości szyitów i ahmadów. Jednocześnie indonezyjskie organy bezpieczeństwa podejmują zdecydowane kroki przeciwko terrorowi. Od stycznia zatrzymano ponad sto osób podejrzanych o terroryzm.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem