Reklama

„Z trudu waszego i znoju Polska powstała, by żyć”

15 lipca, w 64. rocznicę męczeńskiej śmierci 50 mieszkańców Bielska Podlaskiego, przy pomniku Ofiar Barbarzyństwa na miejscowym cmentarzu parafialnym odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości, którym przewodniczył ks. inf. Eugeniusz Borowski.

Niedziela podlaska 32/2007

Hołd pomordowanym oddały władze miasta, powiatu i gminy. Mszę św. współkoncelebrowali ks. Ludwik Olszewski i ks. Janusz Szymański. Obecni byli także: ks. Tadeusz Kryński, ks. Kazimierz Zalewski oraz ks. Leoncjusz Tofiluk, przedstawiciel cerkwi, siostry zakonne, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, samorządów lokalnych i mieszkańcy miasta.
Podczas uroczystości wartę honorową pełnili harcerze z Komendy Hufca w Bielsku Podlaskim pod przewodnictwem hm. Marka Boratyńskiego. Uroczystość uświetnił, śpiewając patriotyczne pieśni, chór parafian z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.

Z kart historii

15 lipca 1943 r. wczesnym rankiem oddziały gestapo aresztowały 50 osób, przeważnie przedstawicieli inteligencji. Wśród aresztowanych byli m.in.: dziekan bielski proboszcz ks. Antoni Beszta-Borowski, prefekt gimnazjalny ks. Ludwik Olszewski i wikariusz Brańska - kapelan wojskowy ks. Henryk Opiatowski, 17 dzieci i młodzieży, z których najmłodsza Basia Moryc miała niewiele ponad rok. Po sprawdzeniu obecności na Hołowiesku zostali oni ciężarówkami przewiezieni do Lasu Pilickiego i zamordowani strzałem w tył głowy.
W rok po zakończeniu wojny 15 lipca pracownicy sanepidu pod kierunkiem Piotra Maksymowa dokonali ekshumacji ciał. W przygotowanych 50 trumnach ciała procesjonalnie przewieziono na cmentarz parafialny. Tylko trumienka najmłodszej rozstrzelanej Basi Moryc była pusta, bowiem pochowano ją razem z matką Marią Moryc, która wierzyła, ze córka przeżyje, jeśli będzie ją mocno trzymać w swoich ramionach.

Ciągle otwarta rana

W homilii ks. inf. Borowski powiedział: „Mimo tylu lat od zakończenia wojny ciągle jeszcze nie policzono nawet materialnych strat, jakie poniosła nasza Ojczyzna w wyniku okupacji sowieckiej i niemieckiej. Jeżeli tak jest w dziedzinie materialnej, to cóż dopiero powiedzieć o liczeniu ofiar obu tych zbrodniczych systemów - komunistycznego i hitlerowskiego. Na pytanie, ilu Polaków zginęło, mówi się, że jest to ciągle ciemna liczba i ofiar do końca nie da się policzyć. Dobrze, że wy, bielszczanie, macie dobrą pamięć i policzyliście ofiary obu okupacji. Pamiętacie o czterech transportach na Sybir czy do Kazachstanu, o więzieniach NKWD, o Katyniu i innych miejscach tzw. mordowni, o obozach koncentracyjnych, rozstrzeliwaniach, o kazamatach gestapo i o tej zbrodni, którą dzisiaj przypominamy, a która jest jak ciągle otwarta rana, która nie zdołała, mimo upływu 64 lat, jeszcze się zagoić”.
Ksiądz Infułat przypomniał, że wszystko zaczęło się od umysłowo chorych. Ich pierwszych aresztowało gestapo, a następnie zawiozło do lasku. Tam kazano wykopać im dół, a potem ich bestialsko rozstrzelano. Następnymi byli Żydzi Tylko nielicznym Żydom dzięki bohaterskiej pomocy niesionej przez bielszczan udało się uciec z getta. Resztę wywieziono do Treblinki i zagazowano.
Ci, którzy wtedy nie dali rady iść, (ponad 100) umieszczono w synagodze. „I widzę - mówił w homilii ks. inf. Borowski - jak wóz drabiniasty, powożony przez dwóch młodych Żydów, wiezie kolejny transport, wrzuca ich do zbiorowej mogiły, a oddział gestapo dokonuje rozstrzelania. Te transporty i rozstrzeliwania trwały ponad godzinę”.
W modlitwie wiernych modlono się m.in. o beatyfikację Jana Pawła II, aby stał się patronem świata, Polski i każdego z nas, za Ojczyznę, aby krew męczenników dokonała odnowy sumień wszystkich Polaków, a tragedia Lasu Pilickiego ożywiała w nas wiarę, nadzieję i coraz głębszą miłość, za poległych w obronie Ojczyzny i pomordowanych w obozach hitlerowskich, w więzieniach gestapo, w Katyniu, Charkowie, Miednoje i w Kuropatach.
Delegacje władz miasta, powiatu i gminy oraz przedstawiciele służb mundurowych w czasie ofiarowania darów ofiarnych złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych.
W imieniu ks. Mariana Wyszkowskiego, proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego, wszystkim zebranym na uroczystości, a także ks. inf. Borowskiemu i koncelebrującym z nim kapłanom za ofiarę Mszy św. podziękował prefekt ks. Janusz Szymański.
Przed udzieleniem błogosławieństwa główny Celebrans przywołał z imienia i nazwiska zamordowanych, którzy przed 64 laty oddali życie za Polskę i wiarę w Chrystusa.

Końcowy akord

Po uroczystości delegacje z wieńcami udały się na polanę Lasu Pilickiego, gdzie głos zabrał starosta Sławomir Jerzy Starski. Uroczystości zakończono złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy krzyżu i na pięciu mogiłach, gdzie pochowano ok. 1000 osób zamordowanych przez hitlerowców.
W uroczystości udział wzięły licznie zgromadzone poczty sztandarowe zakładów pracy, organizacji kombatanckich i związkowych oraz szkół bielskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do młodych Kongijczyków: przyszłość jest w waszych rękach

2023-02-02 10:25

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z nimi na Stadionie Męczenników w Kinszasie.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję