Reklama

„Możecie być dumni ze swojego miasta”

Zygmunt Piotr Cywiński
Edycja szczecińsko-kamieńska 37/2007

Możecie być dumni ze swojego miasta, bo marsz do wolności rozpoczął się, obok Trójmiasta, tutaj w Szczecinie. Tutaj podpisane zostało pierwsze porozumienie, tutaj wywalczono prawo elementarne, prawo do jednoczenia się w związek zawodowy. Te słowa skierował do zebranych uczestników uroczystości 27. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych przybyły do Szczecina prezydent RP Lech Kaczyński.
Najważniejsze uroczystości zorganizowane przez „Solidarność” Pomorza Zachodniego odbyły się przed główną bramą Stoczni Szczecińskiej. Była ona przed laty centrum robotniczego protestu, w którym wzięło udział ok. 200 strajkujących zakładów pracy. Zebranych przywitał Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek. W południe, po dźwiękach syren stoczniowych modlitwę „Anioł Pański” poprowadził abp Zygmunt Kamiński. Po niej, Prezydent za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce udekorował 5 osób Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski, wręczył także ordery dwóm kombatantom walk o niepodległość. Następnie prezydent L. Kaczyński przemówił do zebranych: „Nikt z nas, Polaków, nie może zapomnieć, co wydarzyło się w Szczecinie w grudniu 1970 r. i w sierpniu 1980 r. 27 lat temu tu w Szczecinie, także w Gdańsku, Gdyni i wielu innych miastach Polski, Polacy zdali egzamin dojrzałości. Doszło do wielkiej pokojowej, bezkrwawej rewolucji, ale wtedy niezwykle skutecznej. To w jej wyniku powstał ruch, który nie znajduje precedensu w dziejach Europy, powstała «Solidarność». Czy miała ona swoich poprzedników, czy była czymś przygotowana. W jakim zakresie była przygotowana przez demokratyczną opozycję. Dojrzałość polegała na tym, że ruch miał charakter całkowicie spontaniczny, oddolny. Społeczeństwo zorganizowało się przeciwko totalitarnej władzy, która odbierała prawo do wolności osobistej we wszelkich jej przejawach, od wolności religijnej, wolności inicjatywy gospodarczej aż po wolność słowa”.
Prezydent zapewnił także o swojej przychylności w ramach obowiązującego prawa polskiego i europejskiego dla wszystkich szczecińskich przedsięwzięć związanych z portem i przemysłem stoczniowym.
Następnie pod tablicą poświęconą 16 poległym ofiarom Grudnia 1970 r. prezydent Kaczyński i przybyłe delegacje złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.
Kontynuacją uroczystości był przemarsz kompani honorowych i pocztów sztandarowych historyczną trasą na pl. Solidarności. Tam modlitwie przewodniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz, a kwiaty i wieńce składano pod pomnikiem „Anioła Wolności”.
O godz. 17.00 w katedrze św. Jakuba Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił bp M. B. Kruszyłowicz. Wieczorem można było dokonać wyboru jednej z dwu imprez. W Teatrze Letnim słuchano pieśni Jacka Kaczmarskiego. W zajezdni tramwajowej Niemierzyn koncert „Miasto, Muzyka, Maszyna” wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej. Duże znaczenie miała debata na temat: „Czy Szczecin przegrał Sierpień?”. Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Czas-Przestrzeń-Tożsamość”. Uczestników debaty zaproszono do historycznej Sali Stoczni Szczecińskiej, gdzie 27 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. Uczestniczyli w niej legendarni przywódcy „Solidarności” z kraju i naszego regionu. Przybyli spoza Szczecina organizatorzy strajków i liderzy krajowego podziemia Bogdan Lis i Zbigniew Bujak. Obecni byli m.in.: Andrzej Milczanowski, Mieczysław Ustasiak, Artur Balazs oraz dyrektor szczecińskiego IPN Kazimierz Wójcicki.
„Sierpnia nie przegraliśmy. Jesteśmy wolnym i suwerennym krajem” - mówił M. Ustasiak, organizator strajku w 1981 r. Natomiast „przegrywamy historię, lekceważąc pielęgnowanie tamtych wydarzeń”.
Debatujący zgadzali się ze stwierdzeniem, że Sierpień’80 czy Grudzień’70 przeciętnemu Polakowi kojarzy się przede wszystkim z Gdańskiem. A przecież, jak stwierdził dyrektor szczecińskiego IPN K. Wójcicki: „Powojenna historia Polski bez Szczecina jest nie do napisania. Powinniśmy skupić się na utrwaleniu pamięci tamtych wydarzeń w Szczecinie”.
Mamy w tej dziedzinie wyraźne zaniedbania. Zwrócił nam na to uwagę gość z Gdańska Bogdan Lis. Do historycznej sali podpisania Porozumień Sierpniowych trudno trafić, jest ona odcięta od miasta, nie istnieje w świadomości jego mieszkańców. Będąc niedawno w Gdańsku zwiedzałem wystawę „Drogi do Wolności”. Ruch na niej był spory, wchodziła grupa za grupą. Często są to turyści zagraniczni z przypływających do Gdańska jednostek, którzy chcą zobaczyć wystawę i stocznię. U nas wszystko jest jeszcze na etapie planowania - mówi się o idei „Muzeum Przełomów”. Oby taka ekspozycja powstała jak najwcześniej i w formie nowoczesnej, przemawiającej do widzów, szczególnie do młodych. Że jest to możliwe, świadczy o tym popularność Muzeum Powstania Warszawskiego. Najwyższy czas i w naszym mieście przejść od planowania do realizacji.

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński prosi o podjęcie modlitwy o deszcz

2019-04-26 12:21

dw-p.pl / Warszawa (KAI)

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. (...) Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich. Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz - wzywa diecezjan bp Romuald Kamiński.

pixabay.com

Publikujemy treść listu ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej:

Wielebni Duszpasterze, Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie,

Wszyscy niejednokrotnie słyszeliśmy fragment zapisany w Księdze proroka Izajasza: Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne…. (Iz 55,10-11a).

Towarzyszą one Kościołowi w Liturgii Słowa, w Liturgii Godzin. Prorok Pański mówi o skuteczności działania Słowa Bożego w ludzkich duszach, jednak mamy świadomość, że wyrazistość tego obrazu płynie z odwiecznego doświadczenia: woda, deszcz jest czynnikiem, bez którego nie ma możliwości, by ziemia wydała plony.

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. Występowanie tego zjawiska w chwili obecnej jest tym groźniejsze, iż na polach trwa intensywny proces wegetacji, zawiązywania się owoców w sadach, itd. Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich.

Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz. Zalecam, by ta intencja została włączona jako wezwanie każdej modlitwy powszechnej podczas wszystkich Mszy Świętych sprawowanych w parafiach i innych ośrodkach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Proszę także, by w miarę możliwości duszpasterskich, w intencji tak potrzebnych opadów podjąć modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

Kładę tę intencję na sercu wszystkim diecezjanom z nadzieją, że uwzględnią ją w swoich osobistych modlitwach.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński Biskup Warszawsko-Praski

Warszawa, 26 kwietnia 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem