Reklama

Spotkanie w Drzonkowie

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 37/2007

W Drzonkowie spotkali się absolwenci zielonogórskich warsztatów prowadzonych w ramach programu „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych”. 30 sierpnia blisko 70 osób - spośród ponad 100 uczestników dotychczasowych warsztatów - wraz ze swoimi opiekunami wzięło udział w spotkaniu integracyjnym.

Program skierowany do osób niepełnosprawnych realizowany jest przez Caritas w całej Polsce, w tym w dwóch ośrodkach na terenie naszej diecezji: w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim. Po blisko rocznej realizacji projektu - zainaugurowany został w październiku 2006 r. - spotkali się absolwenci warsztatów. - Spotkanie to jest okazją do wzajemnego poznania się uczestników poszczególnych grup warsztatowych, podzielenia się swoimi doświadczeniami i opowiedzenia o zmianach, jakie zaszły w życiu uczestników warsztatów - mówi Ewa Krakowiak, pedagog zielonogórskich warsztatów.
Podczas plenerowego spotkania w podzielonogórskim Drzonkowie uczestnicy brali udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Ratownik medyczny Kacper Haber poprowadził zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, a Beata Sobczak i Anna Oleksy zaprosiły do wspólnych gier i zabaw przygotowanych w oparciu o elementy „pedagogiki wspólnych przeżyć”.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych Katarzyny Kulikowskiej - uczestniczki warsztatów. - To były dla mnie ważne spotkania - mówi K. Kulikowska - dowiedziałam się wiele o sobie i innych osobach niepełnosprawnych. Poznałam innych ludzi znajdujących się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż moja, ale przede wszystkim uwierzyłam w siebie i swoje możliwości.
Wśród uczestników panowała radość z ponownego spotkania, niektórzy mieli dużo do opowiedzenia, bo coś wreszcie zmieniło się w ich życiu. Maria Najgebaer z Konotopu od kilku miesięcy ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i „kręci” watę cukrową biorąc udział w festynach i innych wydarzeniach plenerowych. Niestety, sytuacja osób niepełnosprawnych, zwłaszcza z niepełnosprawnością umysłową, wciąż pozostaje trudna. - Szukam pracy - mówi jedna z uczestniczek spotkania, ale na razie nie mogę nic znaleźć…, ale trzeba szukać dalej - dodaje z przekonaniem.
Na spotkanie zostali także zaproszeni przedstawiciele innych organizacji zajmujących się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Swoje stoiska przygotowało „Doradztwo i Kariera” oferujące osobom niepełnosprawnym poradnictwo prawne, zawodowe i pomoc psychologiczną oraz Stowarzyszenie Integracja, które proponowało między innymi publikacje tematyczne.
W drugiej części spotkania chętni mogli spróbować konnej przejażdżki, wziąć udział w zabawach np. w przeciąganiu liny czy grze w kręgle. Nie zabrakło wspólnych śpiewów oraz grillowanych kiełbasek.
Adresatami programu „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych” są osoby o umiarkowanych lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Podczas 10-dniowych warsztatów uczestnicy otrzymują pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej. Warsztaty prowadzone są przez psychologów, doradców zawodowych i pedagogów w małych 5-6 osobowych grupach, co gwarantuje możliwość indywidualnej pracy z każdym z uczestników. Część warsztatów odbywa się w trybie dziennym, a część w trybie całodobowym z noclegami.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do stycznia 2008 r. pomocą objętych zostanie ok. 300 osób. W skali ogólnopolskiej opieką w ramach programu zostanie objętych ok. 7 tys.

Reklama

Rzecznik KEP: biskupi zobowiązali Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów

2019-09-21 11:39

BPKEP / Warszawa (KAI)

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska – napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Caritas

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Caritas Polska koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski. Dyrektorem Caritas Polska od 2017 r. jest ks. Marcin Iżycki. Przewodniczącym Komisji Nadzorczej jest bp Wiesław Szlachetka.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. na Jasnej Górze zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 września 2019

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież zachęcił uczestników szczytu klimatycznego ONZ do uczciwości, odpowiedzialności i odwagi

2019-09-23 18:57

st (KAI) / Watykan

Wokół trzech wartości moralnych: uczciwości, odpowiedzialności i odwagi skoncentrował swoje wideoprzesłanie papież Franciszek skierowane do uczestników nowojorskiego szczytu klimatycznego.

YouTube

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Pozdrawiam uczestników szczytu ONZ w roku 2019 w sprawie działań na rzecz klimatu. Chciałbym podziękować sekretarzowi generalnemu Narodów Zjednoczonych, panu António Guterresowi, za zwołanie tego spotkania, a także za zwrócenie uwagi szefów państw i rządów - oraz całej społeczności międzynarodowej i światowej opinii publicznej - na jedno z najpoważniejszych i najbardziej niepokojących zjawisk naszych czasów: zmiany klimatyczne.

Jest to jedno z głównych wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć i dlatego ludzkość jest wezwana do kultywowania trzech wielkich wartości moralnych: uczciwości, odpowiedzialności i odwagi.

Dzięki porozumieniu paryskiemu z 12 grudnia 2015 r. wspólnota międzynarodowa zdała sobie sprawę z pilności i potrzeby udzielenia wspólnej odpowiedzi na rzecz współpracy przy budowie naszego wspólnego domu. Jednak cztery lata po tym historycznym porozumieniu dostrzegamy, że zobowiązania podjęte przez państwa są nadal bardzo „płynne” i dalekie od osiągnięcia wyznaczonych celów.

Oprócz wielu inicjatyw, nie tylko rządów, ale całego społeczeństwa obywatelskiego, należy postawić sobie pytanie, czy istnieje rzeczywista wola polityczna, aby przeznaczyć więcej zasobów ludzkich, finansowych i technologicznych, żeby złagodzić negatywne skutki zmian klimatu i pomóc społecznościom najuboższym i bezbronnym, które najbardziej cierpią z tego powodu.

Nawet jeśli sytuacja nie jest dobra, a planeta cierpi, okno szansy jest nadal otwarte. Nadal. Jeszcze możemy coś uczynić. Nie pozwólmy zmarnować tej szansy. Podejmijmy ją dzięki naszemu zaangażowaniu w kultywowanie integralnego rozwoju człowieka, aby zapewnić lepsze życie przyszłym pokoleniom. Przyszłość należy do nich, a nie do nas. „Gdy ludzkość okresu postindustrialnego zostanie zapamiętana być może jako jedna z najbardziej nieodpowiedzialnych w dziejach, to ufajmy, że ludzkość początków XXI wieku zostanie zapamiętana z tego powodu, że wielkodusznie podjęła swoje poważne obowiązki” („Laudato si’”, 165).

Z uczciwością, odpowiedzialnością i odwagą musimy oddać naszą inteligencję „w służbę innego rodzaju postępu, zdrowszego, bardziej ludzkiego, bardziej społecznego i bardziej integralnego" („Laudato si’”, 112), który byłby w stanie podporządkować gospodarkę służbie osobie ludzkiej, budowaniu pokoju i ochrony środowiska.

Problem zmian klimatycznych jest związany z kwestiami etyki, słuszności i sprawiedliwości społecznej. Obecna sytuacja degradacji środowiska jest związana z etyczną i społeczną degradacją człowieka, jak tego doświadczamy każdego dnia. A to zmusza nas do refleksji nad znaczeniem naszych wzorców konsumpcji i produkcji a także procesami edukacji i świadomości, aby uczynić je zgodne z godnością człowieka. Stoimy w obliczu „wyzwania cywilizacyjnego” na rzecz dobra wspólnego. I jest to jasne, ponieważ jest również jasne, że istnieje wiele rozwiązań, które są w zasięgu każdego, jeśli przyjmiemy na poziomie osobistym i społecznym styl życia, który urzeczywistniałby uczciwość, odwagę i odpowiedzialność.

Chciałbym, aby te trzy kluczowe słowa: uczciwość, odwaga i odpowiedzialność zajęły centralne miejsce w waszej pracy dziś i jutro, którym towarzyszyć będę stąd najlepszymi życzeniami i modlitwą. Dziękuję bardzo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem