Reklama

Spotkanie w Drzonkowie

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 37/2007

W Drzonkowie spotkali się absolwenci zielonogórskich warsztatów prowadzonych w ramach programu „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych”. 30 sierpnia blisko 70 osób - spośród ponad 100 uczestników dotychczasowych warsztatów - wraz ze swoimi opiekunami wzięło udział w spotkaniu integracyjnym.

Program skierowany do osób niepełnosprawnych realizowany jest przez Caritas w całej Polsce, w tym w dwóch ośrodkach na terenie naszej diecezji: w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim. Po blisko rocznej realizacji projektu - zainaugurowany został w październiku 2006 r. - spotkali się absolwenci warsztatów. - Spotkanie to jest okazją do wzajemnego poznania się uczestników poszczególnych grup warsztatowych, podzielenia się swoimi doświadczeniami i opowiedzenia o zmianach, jakie zaszły w życiu uczestników warsztatów - mówi Ewa Krakowiak, pedagog zielonogórskich warsztatów.
Podczas plenerowego spotkania w podzielonogórskim Drzonkowie uczestnicy brali udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Ratownik medyczny Kacper Haber poprowadził zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, a Beata Sobczak i Anna Oleksy zaprosiły do wspólnych gier i zabaw przygotowanych w oparciu o elementy „pedagogiki wspólnych przeżyć”.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych Katarzyny Kulikowskiej - uczestniczki warsztatów. - To były dla mnie ważne spotkania - mówi K. Kulikowska - dowiedziałam się wiele o sobie i innych osobach niepełnosprawnych. Poznałam innych ludzi znajdujących się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż moja, ale przede wszystkim uwierzyłam w siebie i swoje możliwości.
Wśród uczestników panowała radość z ponownego spotkania, niektórzy mieli dużo do opowiedzenia, bo coś wreszcie zmieniło się w ich życiu. Maria Najgebaer z Konotopu od kilku miesięcy ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i „kręci” watę cukrową biorąc udział w festynach i innych wydarzeniach plenerowych. Niestety, sytuacja osób niepełnosprawnych, zwłaszcza z niepełnosprawnością umysłową, wciąż pozostaje trudna. - Szukam pracy - mówi jedna z uczestniczek spotkania, ale na razie nie mogę nic znaleźć…, ale trzeba szukać dalej - dodaje z przekonaniem.
Na spotkanie zostali także zaproszeni przedstawiciele innych organizacji zajmujących się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Swoje stoiska przygotowało „Doradztwo i Kariera” oferujące osobom niepełnosprawnym poradnictwo prawne, zawodowe i pomoc psychologiczną oraz Stowarzyszenie Integracja, które proponowało między innymi publikacje tematyczne.
W drugiej części spotkania chętni mogli spróbować konnej przejażdżki, wziąć udział w zabawach np. w przeciąganiu liny czy grze w kręgle. Nie zabrakło wspólnych śpiewów oraz grillowanych kiełbasek.
Adresatami programu „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych” są osoby o umiarkowanych lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Podczas 10-dniowych warsztatów uczestnicy otrzymują pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej. Warsztaty prowadzone są przez psychologów, doradców zawodowych i pedagogów w małych 5-6 osobowych grupach, co gwarantuje możliwość indywidualnej pracy z każdym z uczestników. Część warsztatów odbywa się w trybie dziennym, a część w trybie całodobowym z noclegami.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do stycznia 2008 r. pomocą objętych zostanie ok. 300 osób. W skali ogólnopolskiej opieką w ramach programu zostanie objętych ok. 7 tys.

Reklama

Weigel: proces kard. Pella przypomina procesy stalinowskie

2019-08-22 13:46

vaticannews / Waszyngton (KAI)

Zaskakująca i niezrozumiała decyzja o odrzuceniu apelacji kard. Pella budzi bardzo poważne wątpliwości co do jakości wymiaru sprawiedliwości w Australii – uważa czołowy katolicki publicysta George Weigel. Jego zdaniem po tym, co się wydarzyło w stanie Victoria, nie można mieć pewności, czy jakikolwiek kapłan oskarżony o nadużycia seksualne będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces.

Ks. Cezary Chwilczyński

Weigel przypomina, że choć sędziowie odwoływali się do faktów i materiału dowodowego, to w tej sprawie nie było żadnych faktów ani dowodów. Kard. Pell został skazany wyłącznie na podstawie zeznań domniemanej ofiary, a zeznania świadków obrony zostały arbitralnie zakwestionowane, uznano, że nie mogą oni dobrze pamiętać tamtych wydarzeń. W opinii biografa Jana Pawła II sytuacja jest bardzo niebezpieczna. „Coś poważnego dzieje się z prawem karnym w stanie Victoria, gdzie postępowanie sądowe przypomina to, co działo się w Związku Radzieckim za rządów Stalina. Tam również zarzuty uznawano za wiarygodne wyłącznie na podstawie niepotwierdzonych zeznań” – pisze Weigel.

Zauważa on, że proces kard. Pella budzi też poważne wątpliwości w środowisku prawniczym w Australii, niszczy on bowiem reputację wymiaru sprawiedliwości w tym kraju. Wielu prawników, w przeciwieństwie do ideologów, liczyło na pozytywne rozpatrzenie apelacji. Teraz natomiast rozsądni ludzie będą się zastanawiać nad stanem australijskiej praworządności, nad tym, czy bezpiecznie jest podróżować i robić interesy w Australii, w takim klimacie społecznym i politycznym, w którym histeria tłumu może w oczywisty sposób wypłynąć na ławę przysięgłych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: na Krzeptówkach modlitwa w intencji ofiar burzy w Tatrach

2019-08-22 20:36

jg / Zakopane (KAI)

Górale licznie zgromadzili się w sanktuarium na Krzeptówkach, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji ofiar śmiertelnych i innych poszkodowanych po burzy w Tatrach, która miała miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 22 sierpnia w Tatrach.

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

- Ratownicy, lekarze robią co mogą, aby pomóc, ale i my możemy wspierać ich duchowo, a także wszystkich poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach. Modlimy się także w intencji ofiar śmiertelnych o życie wieczne dla nich - mówi ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

W świątyni na Krzeptówkach trwa uroczysta Msza św. z udziałem górali ze Związku Podhalan, obchodzących w tym roku 100-lecie swojej organizacji, a także uczestników Międzynarodowego Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Władze miasta odwołały dzisiejsze koncerty i zaprosiły wszystkich do uczestnictwa w modlitwie na Krzeptówkach.

Zamiast zaplanowanego bicia rekordu w tańcu zbójnickim odbyła się jedynie zbiórka na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. - Jesteśmy teraz całym sercem z rodzinami ofiar i osobami poszkodowanymi podczas dzisiejszej burzy. Taka sytuacja nas wszystkich bardzo zaskoczyła i zasmuciła - mówi Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopanego. Dodaje, że w ramach festiwalu miała miejsce także Msza św. z udziałem górali z całego świata w intencji pokoju na świecie.

W Zakopanem działa sztab kryzysowy. Jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a na Podhale zmierza premier Mateusz Morawiecki.

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknęła szlaki wokół Giewontu. W wyniku burzy i piorunów, jakie rozpętały się na tym znanym szlakiem zostało poszkodowanych wiele osób, są nawet ofiary śmiertelne. Akcja sprowadzania turystów cały czas jest prowadzona. W szpitalach w Zakopanem, Nowym Targu, Myślenicach i Krakowie przebywa już kilkadziesiąt osób.

Uruchomiono numer alarmowy-infolinię: 18 20 17 100 oraz 18 20 23 914. Tu dowiedzieć się można o losie najbliższych, a także zgłosić osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu.

Krzyż na Giewoncie postawili z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum miasta na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem