Reklama

Świat

Niemcy: w Kolonii rozpoczyna się Kongres Eucharystyczny

[ TEMATY ]

Eucharystia

kongres

Graziako

"W Kongresie Eucharystycznym nie chodzi o nic więcej jak o tajemnice wiary" - powiedział kard. Joachim Meisner na krótko przed jego rozpoczęciem. Dzisiaj wieczorem rozpoczyna się w Kolonii "wielkie święto wiary" Kościoła katolickiego w Niemczech. Organizatorzy oczekują ok. 50 tys. uczestników. Wśród gości Kongresu, który potrawa do niedzieli 9 czerwca br. będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

"Chodzi o to, aby zachęcić wierzących do dawania świadectwa i aby powiedzieć sobie, co usłyszałem teraz w katechezie, jak zachować to w naszym życiu" - powiedział metropolita Kolonii w rozmowie z niemiecką telewizją ARD. Sam kardynał wygłosi podczas Kongresu dwie wielkie katechezy. "Kościół stoi wobec dowartościowania dwóch pojęć: `zgromadzenia` i `głoszenia`" - zaznaczył niemiecki purpurat i dodał: "Zbieramy się jako rozproszeni, aby czcić Eucharystię, a potem jesteśmy ponownie posłani do świata. Tak dzieje się na przykład w uroczystość Bożego Ciała, którą świętują wszystkie kolońskie parafie wspólnie w katedrze a potem w niedzielę jako małe wspólnoty u siebie" - przypomniał kard. Meisner.

Reklama

Kongres Eucharystyczny zostanie otwarty oficjalnie dzisiaj wieczorem. Organizatorem pięciodniowego wydarzenia jest Konferencja Episkopatu Niemiec a gospodarzem metropolia kolońska. Oczekuje się ok. 50 tys. uczestników. Organizatorzy oczekują, że Kongres powinien się przyczynić do ponownego wzmocnienia wśród wiernych świadomości centralnego znaczenia liturgii, nabożeństwa i mszy św. w życiu chrześcijan i wspólnoty Kościoła. Spotkanie będzie miało również wymiar ekumeniczny.

W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" przed Kongresem abp Robert Zollitsch, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec przypomniał, że ze względu na brak kościelnej jedności i rozumienia urzędu nie jest możliwe wspólne sprawowanie Eucharystii katolików i protestantów. Zdaniem abp Zollitsch spotkanie ukaże różnorodność katolickiego życia, w którego centrum stoi Eucharystia.

Natomiast biskup Münster Felix Glenn wskazał, że kongres nie ma tak szerokiego wymiary, jak choćby organizowane co dwa lata zjazdy katolików niemieckich - Katholikentage. Jego zdaniem równocześnie to wielkie wydarzenie jest częścią toczącego się w Niemczech procesu dialogu, w ramach którego Kościół katolicki pragnie przepracowania i oczyszczenia po skandalach nadużyć seksualnych wobec nieletnich. "Oczywiście nie musimy skandali nadużyć w stawiać w centrum każdego wydarzenia. Chodzi o coś więcej, o głębokie religijne oddziaływanie na ludzi, o którym obecnie prawie w ogóle nie myślimy" - powiedział bp Glenn.

Reklama

Kard. Meisner w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA powiedział: "Po strasznych skandalach molestowania seksualnego czułem, że Kościół w Niemczech potrzebuje koniecznie zadumy nad Panem. Osobiście rozmawiałem z wszystkimi ofiarami, o ile było to możliwe. Po spotkaniach pytałem siebie, kto może uzdrowić te zranienia. Ja tego nie mogę. To może zrobić sam Pan. Mamy Go wśród nas w sakramencie ołtarza, w eucharystycznej postaci chleba i wina".

Między rozpoczęciem Kongresu Mszą św. w kolońskim centrum kongresowym, w którym wystawiony będzie duży podświetlany krzyż w środę wieczorem a jago zakończeniem Eucharystią na stadionie Rheinenergie w niedzielę 9 czerwca zaplanowano 800 różnych wydarzeń: obok mszy św., nabożeństw, 80 katechez w zabytkowych kościołach będą się odbywały seminaria i fora dyskusyjne. W piętnastu z nich będzie możliwość ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty. W gotyckiej katedrze w godzinach wieczornych i nocnych odbywać się będą wieczory medytacyjne pod hasłem Lux eucharistica, ponieważ medytacji towarzyszyć będą specjalne instalacje świetlne. Kongres wzbogaci bogaty program kulturalny: koncerty, wystawy, przedstawienia, projekcje filmów i odczyty.

2013-06-05 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nienawiść nie jest siłą twórczą

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2018, str. I

[ TEMATY ]

Eucharystia

PB

Eucharystia sprawowana na terenie KL Auschwitz w rocznicę ś mierci ś w. Maksymiliana

Eucharystia sprawowana na terenie KL Auschwitz w rocznicę ś mierci ś w. Maksymiliana

Eucharystia celebrowana na terenie KL Auschwitz zwieńczyła obchody 77. rocznicy męczeńskiej śmierci patrona naszej diecezji św. Maksymiliana Marii Kolbego. 14 sierpnia liturgii przy polowym ołtarzu, tuż obok 11 bloku i Ściany Straceń, przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Karteczki w brewiarzu, czyli Biblia w życiu bł. kard. Wyszyńskiego

2022-01-23 08:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pismo Święte

ks. Stefan Wyszyński

Instytutu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Słowo Boże było inspiracją życia i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas znakomicie znał Pismo Święte, modlił się psalmami, a w brewiarzu nosił małe karteczki z biblijnymi cytatami.

Niedziela 23 stycznia jest Niedzielą Słowa Bożego. Jak podkreśla papież Franciszek Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują drogę do trwałej i autentycznej jedności. Życie i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego inspirowane było Słowem Boga, a oryginalne przekazywanie prawd biblijnego Objawienia poruszało serca i dawało nadzieję. Przypominamy najważniejsze fragmenty wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia, dla których natchnieniem i źródłem była Biblia.

CZYTAJ DALEJ

Koncert ekumeniczny w toruńskim ratuszu

2022-01-23 20:30

Renata Czerwińska

W toruńskim ratuszu odbył się koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję