Reklama

Zakończenie jubileuszu w kościele Trójcy Świętej

Uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez 12 kapłanów, w tym czterech biskupów, zakończyły się w pierwszą niedzielę października obchody jubileuszu 100 - lecia powstania Polskiej Misji w Chicago - kościoła Trójcy Świętej, zwanego popularnie Trójcowem.
Modlitwie parafian, gości i dobroczyńców Trójcowa przewodniczył bp Tomasz Paprocki, odpowiedzialny w chicagowskiej archidiecezji za pracę polonijnych księży i parafii. Gościem specjalnym, który przyjechał na Trójcowo prosto z Polski, był znany Polakom mieszkającym w Chicago biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Poświęcił on i uroczyście odsłonił korony Matki Bożej Częstochowskiej oraz wota złożone przed kopią Cudownego Obrazu, którą ulokowano w bocznym ołtarzu świątyni na Trójcowie.
- Przez ostatnie kilka dni przygotowywaliśmy się specjalnie do tego dnia, do zakończenia jubileuszowych obchodów - powiedział w homilii biskup Stefanek. - Nasze rozmyślania oparte były na modlitwie różańcowej oraz na wskazówkach, jakie pozostawił nam Ojciec Święty Jan Paweł II. Wskazówkach odsłaniających nam ogromne znaczenie codziennego odmawiania Różańca. Pamiętajmy o tym, że zjednoczona na modlitiwe różańcowej cała rodzina, będzie zjednoczona z Bogiem w swym życiu - powiedział Ksiądz Biskup.
- Zakończenie jubileuszowych obchodów nie oznacza, że nasi parafianie oraz pracujący w polskiej misji kapłani i siostry zakonne spoczną na laurach - zapewniają sami parafianie. To prawda, że odchodzi od nas sprawujący jeszcze tylko przez kilka dosłownie dni obowiązki dyrektora misji o. Paweł Bandurski. Ale to nie zmieni niczego. Przed parafią jeszcze wiele wyzwań, które wraz z parafianami prowadził będzie już jego następa - ks. Andrzej Maślejak.
Symbolem mającym przypominać, jak uroczyście chicagowska Polonia obchodziła jubileusz 100-lecia Trójcowa mają być wota oraz złota korona dla Matki Bożej Czestochowskiej, której obraz zdobi jeden z bocznych ołtarzy Trójcowa. Fundatorami tych darów jest licząca prawie 200 osób grupa parafian i dobroczyńców Trójcowa.
- Modląc się przed kopią cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, polecając Jej wszystkie swoje radości, ale i zmartwienia, patrząc na jej ukoronowaną postać pamiętajmy, że ta Polska Misja Duszpasterska działa już ponad wiek - mówił dyrektor misji o. Paweł Bandurski. - Miejmy zawsze świadomość istnienia tej wiekowej odpowiedzialności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję