Reklama

Nowa kaplica na Kalwarii w Praszce

Uroczystemu nabożeństwu fatimskiemu na Kalwarii w Praszce przewodniczył 13 września abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski. Ksiądz Arcybiskup przybył na Makowe Wzgórze w wigilię święta Podwyższenia Krzyża - święta tamtejszej Kalwarii i Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej w Praszce, by poświęcić fundacyjną kaplicę III Upadku Pana Jezusa u szczytu tamtejszej Kalwarii.

Witając Pasterza ks. prał. Stanisław Gasiński - kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce mówił m.in.: „...W tym dniu szczególnie oddajemy cześć Pani Fatimskiej, która zachęca nas do różańcowej rozmowy z Bogiem”. W uroczystości tej uczestniczyło duchowieństwo z terenu archidiecezji wraz z kapłanami miejscowego dekanatu oraz wierni z ziemi wieluńskiej, przyległych terenów Śląska Opolskiego a nawet pielgrzymka z Katowic.
Ksiądz Arcybiskup w homilii wygłoszonej w kościele parafialnym Świętej Rodziny wskazał m.in., że „Matka Boża Fatimska to znak tej Bożej Matki stojącej pod krzyżem na Kalwarii i wołającej o miłosierdzie dla nas i całego świata. Można powiedzieć, że nasze czasy są czasami fatimskimi. Kochani, bardzo wam dziękuję (…) za te nabożeństwa fatimskie odprawiane tu od wielu lat tak uroczyście, za to widzenie Matki Bożej pod krzyżem i wypraszającej nam Miłosierdzie dla całego świata. Fatima i Kalwaria to wielki temat i wielka całość. Bez Kalwarii nie byłoby zmartwychwstania, nie byłoby sensu, nie byłoby Miłosierdzia Bożego”.
Po zakończeniu Mszy św. procesja fatimska udała się do kościoła kalwaryjskiego - sanktuaryjnego, gdzie rozpoczęło się rozważanie części bolesnej Różańca. Następnie orszak procesyjny z licznie zgromadzonymi wiernymi udał się na dróżki Pana Jezusa, by dotrzeć do nowo wybudowanej kaplicy III Upadku Pana Jezusa, będącej fundacją osoby szczególnie kochającej kalwaryjską duchowość. Po poświęceniu owej kaplicy Ksiądz Arcybiskup powiedział m.in.: „Z radością święcimy tę kaplicę. To symbol wielkiego trudu, dźwigania, zmordowania aż do śmierci. Pojawia się przez to symbol Miłosierdzia Bożego. Właśnie Kalwaria nam to uwidacznia, unaocznia. «Będą patrzeć na tego, którego przebili» - mówi św. Jan, będą patrzeć na umęczonego Boga i wówczas osiągną miłosierdzie Boże. Bądźcie więc wierni Kalwarii i Fatimie. Niech to kalwaryjskie wzgórze w Praszce będzie wzgórzem Miłosierdzia Bożego. Bądźcie wierni tym dwom tajemnicom, które się tutaj tak pięknie splatają na tej świętej górze w Praszce. Polecamy się tu z całą archidiecezją”.
Po poświęceniu kaplicy III Upadku Chrystusa owa fatimska procesja przeszła przez szczyt Kalwarii i dotarła Drogą Zmartwychwstania na powrót do kościoła parafialnego, gdzie ks. prał. Stanisław Gasiński - miejscowy proboszcz - w imieniu zgromadzonych kapłanów na czele z ks. prał. Marianem Gąsiorowskim i ks. dziekanem Mieczysławem Papiernikiem oraz Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej i wszystkich wiernych podziękował abp. Stanisławowi Nowakowi za przewodniczenie fatimskiej a zarazem kalwaryjskiej modlitwie. „To cierpliwa i pokorna ofiara sprawiła, że Kalwaria w Praszce zajaśniała nowym blaskiem, ubogaciła się kolejnym znakiem tajemnicy ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa, tajemnicy miłosiernej miłości Bożej. Prawdziwym osiągnięciem człowieka są wiara, nadzieja i miłość. Wytrwale umacniajmy siebie i innych w tych wartościach. Nie zatracajmy ducha miłości, bowiem ten kto traci pieniądze - traci dużo, ten kto traci przyjaciela - traci więcej, ale ten kto traci ducha miłości - traci wszystko” - mówił Ksiądz Prałat.
Przedstawiciele Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej składając Księdzu Arcybiskupowi podziękowanie za ducha czynnej miłości dla Kalwarii w Praszce, życzyli z okazji zbliżającego się dnia imienin Ojca naszej archidiecezji, aby każdy kolejny dzień był dla niego świętem wypełnionym życzliwością ludu, radością spotkań z wiernymi a nade wszystko doświadczeniem Bożej miłości.
Na zakończenie fatimskiej i kalwaryjskiej zarazem uroczystości Ksiądz Arcybiskup tradycyjnie udzielił pasterskiego błogosławieństwa, poświęcił chleb Świętej Rodziny przeznaczony dla przybyłych pielgrzymów spoza miejscowej parafii i udał się do kaplicy fatimskiej, by w 90-lecie objawień fatimskich wspólnie z duchowieństwem i wiernymi ucałować relikwie błogosławionych dzieci fatimskich Hiacynty i Franciszka.
Październikowej uroczystości fatimskiej na Kalwarii w Praszce, 13 października o godz. 20 przewodniczyć będzie ks. prał. Jerzy Kowalski, profesor Wyższego Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję