Reklama

Słudzy człowieka

Abp Józef Życiński oraz prof. Louis G. Keith z USA - lekarz, który zorganizował i przeprowadził operację rozdzielenia sióstr syjamskich Weroniki i Wiktorii Paleń z Lublina - 1 października zostali uhonorowani tytułem doktora honoris causa Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie.

Niedziela lubelska 42/2007

Według ks. prof. Andrzeja Szostka, doktorat honoris causa otrzymują zwykle wybitni naukowcy, osoby zasłużone dla rozwoju nauki lub ci, którzy piastują ważne stanowiska w życiu publicznym i w sposób szlachetny i owocny przyczyniają się do rozwoju kultury humanistycznej. Obydwaj laureaci spełniają wszystkie te warunki.
Prof. Louis Keith, obecnie emerytowany profesor położnictwa i ginekologii, przez wiele lat związany z Uniwersytetem Northwestern w Chicago, wciąż współpracuje z Kliniką Położnictwa i Perinatologii lubelskiej Akademii Medycznej. W czasie uroczystości kwiaty wręczyły mu ośmioletnie Weronika i Wiktoria, dziewczynki, które przyszły na świat jako bliźnięta syjamskie. Wielu specjalistów, ze względu na to, że były zrośnięte klatką piersiową i brzuszkami oraz miały wspólne serce, mostek i wątrobę, nie dawało im szans na przeżycie. Dzięki determinizmowi lubelskich lekarzy i zaangażowaniu prof. Louisa Keitha, zostały pomyślnie rozdzielone w prywatnej klinice w Filadelfii i obecnie są zdrowe. Między innymi za ten heroizm w ratowaniu ludzkiego życia prof. Keith otrzymał honorowy doktorat.
Abp Józef Życiński został doceniony przez Akademię Medyczną za podejmowanie ważnych tematów na styku medycyny i etyki, związanych z transplantologią i badaniem nad embrionami. Podkreślając dorobek naukowy Metropolity, jego „działalność zmierzającą do umocnienia roli nauki w życiu społecznym oraz sposób, w jaki wypełnia swoje wysokie stanowisko w Kościele”, prof. Maria Słomka przypominała, że wśród zainteresowań badawczych Metropolity istotne miejsce zajmują tematy związane z medycyną oraz wskazała zaangażowanie abp. Życińskiego w publicznej debacie nt. etycznych aspektów transplantacji i eutanazji. „Dużo uwagi poświęca trosce o poszanowanie godności człowieka i jego praw, podejmując wiele problemów szczegółowych, także związanych z naukami biologicznymi i medycznymi, m.in. z problemami dotyczącymi transplantacji, eutanazji, stosunku między najnowszymi technologiami medycznymi a godnością człowieka - mówiła. - Jest orędownikiem i partnerem polskiego środowiska transplantologów i nefrologów w uświadamianiu społeczeństwu ogromnego znaczenia przeszczepiania narządów również w aspekcie ewangelicznej miłości bliźniego”. Przypomniała również postulat Księdza Arcybiskupa odnośnie do wprowadzenia międzynarodowego zbioru elementarnych wartościowań etycznych, jednoczących środowisko medyczne.
„Człowiek nie jest centrum wszechświata w sensie fizycznym, może jednak stanowić jego centrum duchowe, zmieniając zarówno siebie samego, jak i ewoluujący wszechświat” - podkreślał abp Życiński w wykładzie inauguracyjnym „Godność człowieka czy jakość życia?”. Zauważył, że pytanie to przybiera postać pytań o możliwości klonowania, badań na embrionach czy jakościowo nowe sytuacje, w których potrzebna jest ocena filozoficzna oraz wskazał, że ewolucja nie jest ślepą grą przypadku, ale „na poziomie ludzkiej kultury zależy w dużym stopniu od wyborów człowieka, jego mądrości, świata ideałów i wrażliwości moralnej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: cnoty to oś życia osób konsekrowanych

2023-02-02 11:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

W życiu konsekrowanym trzeba czuwać przede wszystkim nad tym, aby życie cnotami – wiarą nadzieją i miłością – wzmocnionymi przez śluby, było sprawą najważniejszą, stanowiącą zasadniczą oś życia, a więc sprawą, której poświęca się największą uwagę – mówił do osób zakonnych w święto Ofiarowania Pańskiego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wraz z poznańskimi biskupami pomocniczymi uczestniczył w obchodach Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w katedrze w Poznaniu.

Abp Gądecki podkreślił, że święto jest dniem wdzięczności Bogu za osoby konsekrowane, żyjące w takich w formach życia wspólnotowego jak zakony i zgromadzenia, stowarzyszenia życia apostolskiego i instytuty świeckie, jak i w formach życia indywidualnego, jak choćby dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy. „W naszej diecezji żyje 35 zgromadzeń żeńskich z 83 placówkami oraz 21 zgromadzeń męskich z 40 placówkami” – wyliczał metropolita poznański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję