Reklama

Dzięki nim wzrasta Kościół

„Chcę wam gorąco podziękować za codzienny wysiłek, dzięki któremu wzrasta Kościół, za wiele wspólnot i stowarzyszeń, które działają w waszej parafii. Dziękuję za klimat waszych rodzin, w których wzrosło tyle powołań kapłańskich, zakonnych, biskupich, za młodzież bezpośrednią, naturalną, szczerą i dzieci oraz za dar modlitwy, którą widzę w waszym środowisku” - mówił abp Józef Życiński do wiernych ponad 10-tysięcznej parafii Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach.

Niedziela lubelska 42/2007

Księże Arcybiskupie, dziękuję za tych ludzi, których dostałem 28 lat temu. Dziękuję za ich pracę, modlitwę, zrozumienie i za to, że my, jako kapłani, czujemy się tu bardzo potrzebni” - mówił proboszcz ks. prał. Czesław Przech, w czasie przeprowadzonej 30 września przez Metropolitę Lubelskiego wizytacji kanonicznej. Zgromadziła ona wiernych, którzy pragnęli „kształtować serca wrażliwe i dawać świadectwo żywej wiary w trosce o ubogich, bezdomnych, samotnych, cierpiących, bezradnych”. To świadectwo parafian było widoczne niemal w każdym momencie uroczystości. Piękny i zdumiewający mocą śpiew, gorliwe i aktywne uczestnictwo we Mszy św. oraz świadomość daru obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie wyrażona m.in. przez bardzo liczne przystępowanie do Komunii św., były dowodem na to, jak bardzo wiernym zależy na rozwoju wiary oraz trwaniu przy Bogu. W jednonawowej, murowanej z cegły i kamienia, zbudowanej w stylu późnorenesansowym świątyni parafialnej, echem odbijały się ich słowa-przyrzeczenie: „Nie rzucim Chryste świątyń Twych, nie damy pogrześć wiary. Bronić będziemy Twoich dróg. Tak nam dopomóż Bóg!”.
Z takich parafian - proboszcz oraz wikariusze ks. Andrzej Jargieło, ks. Marcin Pyda i ks. Kamil Więsyk - mogą być dumni. Wyrazem zaangażowania na rzecz bliźniego i Kościoła było również odznaczenie Dantibus spem (Tym, którzy niosą nadzieję), którym został uhonorowany parafianin Józef Kotłowski oraz otwarcie nowego parkingu, który ma służyć mieszkańcom gminy i parafianom. Skarbem parafii są więc nie tylko barkowe: ołtarz główny, ambona, monstrancja, kielich mszalny i puszka na komunikanty, ołtarze boczne w stylu rokoko, późnorenesansowa chrzcielnica, późnogotyckie lichtarze czy zabytkowe ornaty, ale parafianie. „To są ludzie, którzy się modlą - podkreślał Ksiądz Proboszcz wskazując na 50 kół różańcowych oraz inne grupy i wspólnoty istniejące w parafii.
„Trzeba nam kształtować serca wrażliwe i jasne, trzeba w modlitwie, lekturze dobrych książek pogłębiać naszą wiarę i tam szukać jak łączyć nasze zaangażowanie z wiernością tradycji, którą nam przekazuje Jan Paweł II” - podkreślał abp Józef Życiński. Wspominając świadectwo życia ks. Jana Twardowskiego, ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II, wskazywał, że ważne jest, „aby umieć dostrzegać człowieka jako człowieka, wyjść do niego z chrześcijańskim otwartym sercem i wyciągniętą dłonią. To jest styl, który nas zobowiązuje” - mówił. Metropolita apelował, by nie dać się ogarnąć czarnym myślom i nie słuchać fałszywych proroków. „Chrystus zawsze znajduje środki, by wspomagać tych, którzy chcą działać i przemieniać, i nie zostawia ich nigdy samych. Wykorzystujcie więc te środki i szukajcie nowych metod działania, sięgajcie po pisma katolickie i tak, jak czytacie «Gościa Niedzielnego» i «Niedzielę», starajcie się, aby one dotarły do chorych, samotnych, żeby im kupić, zainteresować, przybliżyć”. Pasterz prosił również, żeby pamiętać, że „Kościół tworzymy dzięki wspólnocie łaski, modlitwy, cierpienia i działania”.

Parafia powstała najprawdopodobniej ok. 1417 r. W tym czasie zbudowano również świątynię pw. Nawrócenia św. Pawła. W okresie reformacji Bełżyce były silnym ośrodkiem kalwinizmu. W XVI wieku właściciel Bełżyc Andrzej Bzicki zamienił kościół na zbór. Po 1644 r. świątynia przeszła ponownie w ręce katolików i po odnowieniu została konsekrowana przez biskupa chełmskiego Kazimierza Łubieńskiego w 1706 r. W czasie II wojny światowej ucierpiała tu ludność żydowska oraz odbywały się egzekucje partyzantów AK. Proboszczem w Bełżycach był m.in. ks. Tomasz Wilczyński, późniejszy biskup pomocniczy lubelski i od 1956 r. ordynariusz olsztyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję