Reklama

Musimy wypłynąć na głębię

W ostatnią niedzielę września parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Sebastiana w Krasieninie przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Ze wspólnotą, która szczyci się pochodzącym ze Stoczka bł. bp. Władysławem Goralem, spotkał się bp Artur Miziński.

Niedziela lubelska 42/2007

Parafia, której korzenie sięgają 1460 r., z wielką radością powitała Księdza Biskupa, który przybył, aby „umacniać wiarę i wlewać w serca nadzieję”. Biskup Artur udzielił sakramentu bierzmowania krasienińskiej młodzieży, powierzając jej troskę o los najbliższych i ojczyzny na wzór przodków. Przywiązanie do tradycji podkreślali także dorośli przedstawiciele wspólnoty i proboszcz ks. kan. Jan Kalinowski. Witając gościa, Ksiądz Proboszcz z dumą podkreślał: „Przybywasz do ludzi, którzy są wierni Bogu, żyją wiarą swoich ojców oraz pielęgnują tradycje chrześcijańskie i narodowe”. Na taki stan z pewnością ma wpływ wielowiekowa tradycja. Jak podają kroniki, już kilkaset lat temu przy krasienińskiej parafii działały bractwa, m.in. różańcowe i szpital. Od modlitwy i troski o najuboższych wiernych nie oderwały nawet czasy wojen. Po latach zniszczeń i niewoli zawsze nadchodziły czasy pokoju, w których praojcowie obecnych parafian odnawiali świątynię. Od wieków z obrazu umieszczonego w głównym ołtarzu na ich modlitwę i trud z życzliwością spogląda Maryja. Przed Nią klęczał młody Władysław Goral, dziś błogosławiony biskup i męczennik. „Odznaczał się głęboką wiarą i umiłowaniem ojczyzny, za którą w niemieckim obozie oddał życie - przypomniał Ksiądz Proboszcz. - Do dziś żyje jego bliska rodzina, która również odznacza się podobnymi cechami”. Do tego grona należy także dziekan garbowski ks. kan. Marian Goral, który przewodniczył uroczystej Mszy św.
Parafia w Krasienienie liczy ok. 2 tys. wiernych. Duszpasterstwo centralizuje się wokół Eucharystii. Wierni gromadzą się na Mszach św. nie tylko w niedziele i święta, ale także w dni powszednie. Znakiem wielkiej zażyłości parafian z Jezusem jest częste przyjmowanie Komunii św.; w ciągu roku do Stołu Pańskiego przystępuje w sumie ok. 40 tys. osób. Otwarte każdego dnia drzwi świątyni zachęcają do nawiedzenia Najświętszego Sakramentu i choćby krótkiej modlitwy. Chętnie przychodzą tu dzieci z pobliskiej szkoły, szczególnie te, które spotykają się na kółku misyjnym, prowadzonym przez katechetkę. Trudne sprawy parafii i przyszłość najbliższych zawierzane są Bogu za przyczyną Matki Najświętszej w modlitwie różańcowej. Członkowie kół Żywego Różańca chętnie angażują się w sprawy parafii, a ich modlitwa jest podporą proboszcza. Przy parafii działa Koło Przyjaciół Radia Maryja, Rada Duszpasterska, Legion Maryi; chłopcy chętnie służą do Mszy św. jako ministranci i lektorzy.
Życie duchowe wspólnoty wpływa na troskę o materialne oblicze parafii. W ostatnim czasie, jeszcze gdy proboszczem był ks. Andrzej Sulowski, w świątyni zostały wymienione okna oraz rozpoczęto prace przy renowacji starej plebani, przeznaczonej na potrzeby domu parafialnego. Nowy proboszcz, obecny w Krasienienie zaledwie od kilku miesięcy, przeprowadził malowanie wnętrza kościoła. Wspomagany przez życzliwych wiernych, myśli już o wymianie posadzki w świątyni i dalszej renowacji starej plebanii. W obecności Księdza Biskupa ks. Kalinowski serdecznie dziękował parafianom za wszelką pomoc i życzliwość, z jaką podchodzą do realizacji nowych pomysłów. Najbliższe plany nie zamykają się tylko na płaszczyźnie materialnej. Ks. Kalinowski myśli o wprowadzeniu katechez, które przygotowywałyby młodzież do odpowiedzialnego życia w rodzinie i społeczeństwie. Pogłębiające się ubóstwo, spowodowane brakiem pracy i towarzyszące mu wyjazdy do pracy za granicą osłabiają więzi małżeńskie i rodzinne, stąd - zdaniem Księdza Proboszcza - potrzeba wielkiej troski o trwałość i świętość polskich rodzin. „Musimy zwrócić uwagę na to, żeby nasza modlitwa, pobożność i korzystanie z sakramentów przekładało się na życie codzienne i żeby miało oddźwięk w naszych czynach - mówił Ksiądz Proboszcz. - Po prostu musimy wypłynąć na głębię”.
Przedstawiając Bogu w modlitwie sprawy wiernych z Krasienina, bp Artur Miziński błogosławił im, dziękował i udzielał pasterskich pouczeń. „Dziękuję za wasze otwarcie, odpowiedź na inicjatywy proboszczów, w tym ks. kan. Jana, którego przyjęliście do wspólnoty. Wasze otwarcie prowadzi do wzrostu wiary, do przeżywania jej na co dzień w życiu rodzinnym i zawodowym, ale też do zwiększenia troski o ten dom Boży”. Zasłuchanym w pasterskie słowa Biskup Artur zostawił wskazanie, by często stawiali pytania o jakość swojego życia i pamiętali, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku: mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym. Czynnym lecz nienarzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca kilku przyjaciół.
Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień - w miarę jak ich przybywa, a chęć ich wyliczania staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasem mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być święty, ale zgryźliwi starcy to jedno ze szczytowych osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie, łaskę mówienia im o tym...

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję