Reklama

„Przyoblec nowego człowieka”

Rekolekcje rozpoczynające rok akademicki w WSD od kilku lat wieńczone są obrzędem obłóczyn. W tym roku 20 kleryków z roku trzeciego, w dniu święta Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, przywdziało strój duchowny.

Nie z tego świata

„Gromadzimy się, by Panu Bogu dziękować za to, że jest i nieustannie powołuje słabych ludzi, by byli Jego znakami” - mówił podczas kazania przewodniczący liturgii Mszy św. rektor seminarium ks. dr Mirosław Kosek. - Niech płynie hymn uwielbienia za wielkie rzeczy, których Bóg dokonuje, za pragnienia, które rozpala - mówił kaznodzieja. Ksiądz Rektor przytoczył także słowa św. Pawła o porzuceniu „starego człowieka”, a „przyobleczeniu człowieka nowego”, człowieka jakby „z innego świata”. Nawiązując do liturgii Mszy św. o Świętych Archaniołach, podkreślił, że „przyjmując sutannę jesteśmy wezwani do szczególnej misji - mamy być świadkami innego świata - jak dzisiejsi patronowie”.
Ksiądz Rektor przypomniał także bogactwo imion i posłannictwa Archaniołów i dodał, że „posługa kapłana powinna mieć coś z każdego z nich”. Michał był wodzem wojsk niebieskich - kapłan także prowadzi „bitwę wewnętrzną” o zbawienie swoje i powierzonych mu ludzi. Gabriel to zwiastun nadziei - on uczy zasłuchania w Słowo Boże. Archanioł Rafał pokazuje zaś „zatroskanie o drugiego człowieka i miłosierdzie”.
Kaznodzieja, zwracając się do kleryków z trzeciego roku, podkreślił, że nie można zatrzymać się jedynie na symbolice ubioru kapłańskiego. - Nikt nie staje się kapłanem sam dla siebie. Sutanna utożsamia was w sensie zewnętrznym ze stanem duchownym. Potrzeba jednak także wewnętrznej tożsamości, która pozwoli wam dorastać do świadectwa.
Po kazaniu została odmówiona modlitwa z prośbą o błogosławieństwo Boże dla 20 alumnów z kursu trzeciego, którzy od tego dnia będą nosili sutanny.
W uroczystości, oprócz wspólnoty seminaryjnej - kleryków i profesorów, brali także udział zaproszeni księża, rodziny i znajomi obłóczonych. Dla wielu - zwłaszcza rodziców - przejmującym momentem było wejście kleryków w sutannach, które od tej chwili będą co dzień nosili.

Reklama

Ani czerwona, ani zielona

Sutanna - ubiór kapłański - ma swoją długą historię i bogatą symbolikę. Po wyjściu Kościoła z katakumb duchowni zaczęli nosić stroje, które wyróżniały ich od pozostałych ludzi. Orygenes (III wiek) pisze: „Innych szat używa kapłan, gdy sprawuje Eucharystię, a innych, gdy idzie do wiernych”, zaś papież Celestyn I (V wiek) poucza, że duchowni powinni odróżniać się od innych „nauką i kulturą, a nie tylko szatami”. Początkowo codzienna szata kapłańska przypominała rzymską togę, w średniowieczu natomiast zaczęto ją nazywać subtaneum (stąd nasza sutanna, fr. Soutane, niem. Sutane). Biskupi na synodach średniowiecznych zakazywali duchownym: „Nie noście ze sobą oręża. Nie używajcie odzieży czerwonej, zielonej i świeckiej”. Unikanie stroju duchownego lub noszenie przez duchownych szat świeckich groziło surowymi karami: utratą przywilejów, a nawet więzieniem.
Noszenie sutanny nakazał papież Sykstus V w 1589 r. Klerycy i księża noszą sutannę czarną (co ma symbolizować ducha pokory i pokuty), biskupi (nadto prałaci i szambelani) - fioletową, kardynałowie - purpurową, a papież - białą.

„Dumny” strój

Jeden z nowo obłóczonych kleryków mówi: „Dla mnie sutanna jest powodem do dumy, że mogę przez nią wskazywać innym drogę do Boga, że inni - widząc mnie - mogą pochwalić Boga prostymi słowami: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus… Proszę tylko Jezusa, aby nigdy mi się ona nie znudziła, nie spowszedniała, bym nigdy nie wstydził się jej włożyć, a także bym nie wstydził się, że ludzie zobaczą mnie w sutannie”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do młodych Kongijczyków: przyszłość jest w waszych rękach

2023-02-02 10:25

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z nimi na Stadionie Męczenników w Kinszasie.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję