Reklama

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę

Jestem, pamiętam, czuwam - droga do uświęcenia i zbawienia

W tym roku archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w dniach 28-29 września. Rozpoczęliśmy ją uroczystym wejściem całego prezbiterium diecezji szczecińsko-kamieńskiej wraz z seminarzystami przed obraz Jasnogórskiej Pani, po którym nastąpiło przywitanie pielgrzymów przez przeora Zakonu Paulinów oraz abp. Zygmunta Kamińskiego. Następnie wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, będący początkiem czuwania modlitewnego. Rozpoczęli je klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, potem czuwały siostry zakonne, rozważania prowadziły Siostry Uczennice Krzyża. O północy uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Kamiński. Modliliśmy się w niej za obecnych pielgrzymów, ich domowników, całą wspólnotę Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, za ojczyznę, za tych, którzy odeszli do Pana, a tworzyli struktury tego Kościoła partykularnego. W tych intencjach swoją modlitwą ogarniali również bp Marian Błażej Kruszyłowicz oraz biskup senior Jan Gałecki. Na wstępie homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że właśnie Matka Boża Częstochowska jest patronką naszej archidiecezji. Powiedział również, że ta liturgia skłania nas do zastanowienia się nad tajemnicą człowieka, który wraz z Bogiem buduje i kształtuje dobro na całym świecie. Metropolita przedstawił też walkę dobra ze złem w życiu człowieka: - Zło czasem ma urokliwy wygląd i sugestie, że jest potrzebne i dobre, ale zawsze prowadzi ku złemu. Natomiast dobro nie zawsze wydaje się takie atrakcyjne, ale ono i tylko ono prowadzi człowieka do pełni człowieczeństwa. Ksiądz Arcybiskup zachęcał nas, abyśmy na wzór Maryi zatroszczyli się o życie Jezusa w drugim człowieku. Człowiek w tych czasach czeka na życzliwe słowo, ale równocześnie na rozsądną braterską pomoc. Maryja jest takim przykładem pomocy drugiemu człowiekowi, o czym świadczy tak wiele sanktuariów maryjnych. Ksiądz Arcybiskup wyjaśniał również słowa Apelu w kontekście kształtowania naszego człowieczeństwa: - Jestem: na drodze budowania pełni człowieczeństwa. Pamiętam, kim jestem, kto mnie powołuje do pełni człowieczeństwa i jakie mi pokazuje wzory i modele tego człowieczeństwa. Czuwam: czuwanie nad sobą, nad swoim postępowaniem, nad swoim życiem. To jest droga do uświęcenia i do zbawienia. Ksiądz Arcybiskup apelował o modlitwę: - Módlcie się o nowe, liczne i przede wszystkim święte powołania kapłańskie zakonne i misyjne, aby było wielu takich, którzy bez reszty poświęcą swoje życie dla drugiego, na misjach, w parafii, szkole, biurze parafialnym. Zakończeniem homilii była modlitwa: - Boża Rodzicielko Maryjo, tak jak w stajni betlejemskiej, w Egipcie, Nazarecie i na Golgocie stałaś przy Jezusie, tak stań przy nas, swoich synach i córkach. Bądź dla nas światłem i mocą, abyśmy potrafili nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać i otworzyć drzwi Chrystusowi. I w naszej drodze zbudować lepsze jutro, które jest nam wszystkim bardzo, a bardzo potrzebne.
Po zakończonej Eucharystii nastąpił dalszy ciąg całonocnego czuwania, które rozpoczęły dziewice i wdowy konsekrowane, a kontynuował neokatechumenat i inne wspólnoty modlitewne. Dalszą częścią naszego pielgrzymowania była Droga Krzyżowa, która rozpoczęła się na wałach jasnogórskich 29 września o godz. 9. Komentarze do stacji przygotował zarząd Akcji Katolickiej. W czasie tej modlitwy towarzyszyła nam piękna pogoda, o którą prosili niejedni pielgrzymi. Po zakończonej Drodze Krzyżowej wszyscy wierni udali się pod pomnik sługi Bożego Jana Pawła II, gdzie na zakończenie pielgrzymowania skierował do nas słowo podziękowania Ksiądz Arcybiskup. Następnie wszyscy obecni biskupi pobłogosławili nas, abyśmy bezpiecznie i szczęśliwie wrócili do swoich rodzinnych parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Cicha i wierna obecność. „Siostry dzielą się tym, co najcenniejsze”

2023-02-02 09:20

[ TEMATY ]

siostry

Karol Porwich/Niedziela

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez kampanię „Cicha i wierna obecność”, obejmuje wsparciem wszystkie żeńskie zakony kontemplacyjne w Polsce. „Siostry dają nam to, co najcenniejsze; modlitwę, którą chcą objąć każdego: ludzi przytłoczonych codziennymi obowiązkami, ciężko pracujących, by utrzymać rodziny, oraz cierpiących, którym często nie starcza sił, by unieść różaniec” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Rezygnują z życia, jakie znamy, by całkowicie poświęcić się modlitwie i pracy. Postawiły miłość do Boga ponad wszystkim. Nie żyją w smutku. Są szczęśliwe, bo na drodze, jaką wybrały, odkrywają, że Pan jest miłością. One tej miłości uwierzyły. O tej miłości świadczą. Nie potrzebują do tego mediów społecznościowych. Ich życie jest świadectwem; wybór, w którym trwają mimo upływu kolejnych lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję