Reklama

XIV inauguracja w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu

Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami
Dz 1, 8

W imię Pana - in nomine Domini - 87 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu rozpoczęło nowy rok akademicki 2007/2008. Oficjalne uroczystości inauguracyjne miały miejsce 5 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, trzeba zaznaczyć, że klerycy rozpoczęli rok formacyjny wcześniej, w dniach od 26 do 29 września, rekolekcjami prowadzonymi przez ks. Jarosława Kaźmierczaka. Zwieńczeniem rekolekcji była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem rektora Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. dr. Krzysztofa Lewandowskiego, w trakcie której 14 kleryków III roku otrzymało strój duchowny.
Obchody inauguracji w auli seminaryjnej rozpoczęły się pieśnią „Gaude Mater Polonia” wykonaną przez chór klerycki, prowadzony przez ks. dr. Mariusza Klimka. Następnie zebranych gości przywitał Rektor Wyższego Seminarium Duchownego. Słowa szczególnego podziękowania skierował do pasterza diecezji bp. Andrzeja Suskiego, który w przededniu inauguracji obchodził 21. rocznicę sakry biskupiej. W wystąpieniu Ksiądz Rektor mówił m.in., że seminarium to księżowska szkoła dla osób, które odczytały powołanie do służby Bogu i Kościołowi. Przygotowanie do tej posługi trwa 6 lat, a formacja odbywa się na 4 podstawowych płaszczyznach: intelektualnej - studia filozoficzno-teologiczne, które klerycy odbywają na Wydziale Teologicznym UMK; duchowej - to charakterystyczna cecha formacji seminaryjnej w stosunku do innych uczelni, jako że jest ona przeniknięta życiem duchowym (Msza św., modlitwy, dni skupienia, rekolekcje); pastoralnej - wyrażającą się w szeregu praktyk duszpasterskich w parafiach, udziale w obozach i koloniach, rekolekcjach oazowych, pielgrzymkach, działalności wolontariackiej w hospicjum i Caritas; oraz ludzkiej. Te działanie mają na celu „zainicjowanie autentycznego procesu kształtowania wrażliwości pasterskiej i przygotowanie do świadomego i dojrzałego przyjęcia odpowiedzialności za działalność duszpasterską Kościoła”. Ksiądz Rektor wyraźnie podkreślił, że podstawą, fundamentem formacji jest formacja ludzka, gdyż kapłan ma być pomostem, a nie przeszkodą w spotkaniu z Jezusem Chrystusem, Odkupicielem człowieka. Przypomniał, że tylko dobry człowiek może zostać dobrym kapłanem, dlatego proces formacji ludzkiej alumnów jest tak bardzo ważny. Od alumna wymaga się, aby był także człowiekiem krytycznego spojrzenia oraz oceny rzeczywistości i ludzi po to, by był człowiekiem nie tylko zapatrzonym w niebo, lecz także mającym kontakt z rzeczywistością. W tym spojrzeniu musi kierować się głęboką wiarą - mówił Ksiądz Rektor. Podkreślił również, że alumn musi być człowiekiem dojrzałym, umiejącym odpowiednio korzystać z daru wolności, powinien być człowiekiem sumienia oraz cechować się dojrzałymi relacjami z drugim człowiekiem. Podczas wystąpienia Ksiądz Rektor złożył podziękowania ks. kan. dr. Stanisławowi Suwińskiemu za 7-letnią posługę ojca duchownego oraz ks. kan. dr. Krzysztofowi Krzemińskiemu za 10-letnią posługę prefekta i wicerektora ds. wychowania.
Następnie nastąpiła immatrykulacja podczas, której 20 kleryków I roku złożyło ślubowanie, że „pragną pielęgnować w sobie dar powołania kapłańskiego, pilnie zdobywać wiedzę filozoficzno-teologiczną, dbać o dobre imię Seminarium oraz wielkodusznie odpowiadać na potrzeby Kościoła toruńskiego”. Po uroczystym ślubowaniu, kandydaci do kapłaństwa otrzymali legitymacje kleryckie. Dziekan alumnów Sławomir Lesicki skierował słowo, w którym życzył alumnom głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, aby mogli za św. Pawłem powtórzyć słowa: „teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”.
Tradycyjnie jednym z punktów inauguracji był wykład, który wygłosił redemptorysta o. dr Marek Kotyński na temat „Teologia odkupienia w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy”. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych i uczelni wyższych, m.in.: wicewojewoda Marzenna Drab, prezydent Torunia Michał Zalewski oraz dziekan Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Jan Perszon. Na uroczystość przybyli również: poseł Anna Sobecka, przewodniczący Rady Miejskiej, rektorzy Seminariów Duchownych z Pelplina, Włocławka, Bydgoszczy i Płocka, przedstawiciele wyższych uczelni z województwa kujawsko-pomorskiego, wojska, policji i straży pożarnej, a także proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej - ks. Jerzy Molin oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezji toruńskiej i wielu przyjaciół Seminarium.
Na zakończenie bp Andrzej Suski powiedział m.in., że w nazwie Seminarium Duchowne słowo „duchowne” nie jest tylko ozdobnikiem, ale słowo to wyznacza niejako tożsamość dla tej wspólnoty. Inne płaszczyzny są ważne i konieczne, gdyż duchowni mają być dojrzałymi ludźmi, ale nie wystarczą, bo sercem całej formacji jest duchowość - mówił Ksiądz Biskup. Dlatego pierwsza i ważniejsza inauguracja rozpoczęła się w wieczerniku seminaryjnym podczas rekolekcji.
Oficjalną część inauguracji zakończyła pieśń „Gaudeamus” wykonana przez chór klerycki. Uwieńczeniem uroczytości była Msza św. koncelebrowana w bazylice katedralnej Świętych Janów, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję