Reklama

Inauguracja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

„Ja jestem prawdą…”

4 października Wydział Teologiczny UMK zainaugurował 7 rok działalności. Tradycyjnie inauguracja rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Suski Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego. W koncelebrze wzięli udział: biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, dziekan Wydziału ks. dr hab. Jan Perszon oraz księża profesorowie i wykładowcy Wydziału Teologicznego. W homilii bp Andrzej Suski nawiązał do życia i działalności patrona dnia, św. Franciszka z Asyżu. Kaznodzieja mówił, że każdy święty jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, czyli do przełożenia Ewangelii na życie, jak tego dokonał św. Franciszek - świadek radykalizmu ewangelicznego, który podbił serca wielu współczesnych sobie ludzi. Kaznodzieja ukazał św. Franciszka jako tego, który swoją miłością ogarnął nie tylko Boga i człowieka, lecz także świat przyrody, ponieważ wiedział, że wszystko, co dobre i piękne ma ostatecznie swoje źródło w Bogu. Ksiądz Biskup wskazał, że dla nas wszystkich św. Franciszek stanowi wzór autentycznej miłości, nadziei i pokoju oraz umiłowania czystości i ubóstwa. Jest to możliwe dzięki zażyłej więzi z Jezusem Chrystusem oraz Jego Ewangelią, którą należy żyć każdego dnia.
Druga część inauguracji odbyła się w auli nowego obiektu Wydziału Teologicznego mieszczącego się przy ul. Gagarina. Na wstępie Chór Wydziału Teologicznego „Tibi Domine”, pod kierunkiem ks. dr. Mariusza Klimka, wykonał pieśń „Gaude Mater Polonia”. Następnie ks. dr hab. Jan Perszon przywitał zebranych gości, wśród których obecni byli m.in.: bp Andrzej Suski, bp Zbigniew Kiernikowski, rektorzy Wyższych Seminariów Duchownych z Torunia, Włocławka i Pelplina, przedstawiciel Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w osobie prorektora prof. dr. hab. Andrzeja Radzimińskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych. Po przemówieniu Dziekana Wydziału, dokonano immatrykulacji, podczas której studenci I roku złożyli ślubowanie oraz otrzymali indeksy. Przedstawicielka studentów, Sandra Różyńska, mówiła o zaszczytnym, a zarazem odpowiedzialnym powołaniu teologa we współczesnym świecie.
Wykład inauguracyjny pt. „Tysiąc lat diecezji na Kujawach” wygłosił ks. dr hab. Witold Kujawski, UMK. Prelegent w syntetyczny sposób przedstawił dzieje pierwszej diecezji na Kujawach z siedzibą w Kruszwicy. Na zakończenie przemówił prorektor UMK prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, który wyraził radość, że ten młody Wydział przez swoją działalność wpisał się pięknie w panoramę i struktury toruńskiego Uniwersytetu. W końcowym przemówieniu bp Andrzej Suski życzył profesorom, wykładowcom i studentom, aby w nowym roku akademickim zdobywali wiedzę, która szuka prawdy, wiedzie ku prawdzie i miłuje prawdę. Jednocześnie przypominając, że prawda to nie tylko coś, ale przede wszystkim Ktoś, że posiada wymiar osobowy. Tą prawdą jest Jezus Chrystus, doskonała harmonia myśli, słów i czynów, która ma moc przemieniać człowieka, aby na co dzień stawał się człowiekiem bardziej prawdziwym. Na zakończenie inauguracji chór „Tibi Domine” zaśpiewał „Gaudeamus igitur”.
Warto wspomnieć, że na Wydziale Teologicznym na 4 specjalnościach (kapłańskiej, pastoralno-katechetycznej, praca socjalna Caritas oraz nauki o rodzinie) rozpoczęło studia 490 studentów, w tym 80 studiów podyplomowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję