Reklama

Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka

W życiu każdego człowieka są chwile, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla dzieci, rodziców, grona pedagogicznego i pracowników Zespołu Szkół Publicznych w Majdanie Górnym było nadanie szkole imienia „Żołnierzy Września 1939 r.” w ubiegłym roku oraz, w rocznicę tamtych wydarzeń, poświęcenie pomnika przed budynkiem szkoły.

Uroczystość odbyła się 27 września. Bp Wacław Depo oraz proboszcz ks. Eugeniusz Derdziuk sprawowali dziękczynną Eucharystię w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Majdanie Górnym. Podczas homilii Ksiąz Biskup przypomniał wszystkim słowa Karola Wojtyły, który napisał: „Słaby jest naród, który godzi się na własną klęskę. Dlatego jego zadaniem jest czuwać”.
Zdaniem Pasterza diecezji, „czuwać to znaczy nie zamazywać granicy pomiędzy prawdą a kłamstwem, pomiędzy dobrem a złem. (...) Czuwać to znaczy również dostrzegać każdego człowieka, który żyje obok mnie, żeby człowieka traktować jako swoisty dar, który otrzymuję od Boga, a nie jako przeciwnika czy konkurenta, z którym muszę się zmagać po to, żeby poszerzać swoje pole dobrobytu. Tego uczy nas Papież Jan Paweł II, który spotykał się z ludźmi niezależnie od szerokości geograficznej (...). Dzisiaj znowu Europa funduje nam wyroki przeciw życiu. I ktoś powie, dobrze, że świętujemy takie wspaniałe rocznice bitew i walk o wolność i niepodległość, ale musimy mieć oczy i uszy otwarte i granice, które przechodzą przez serca i sumienia, żeby nami nie zawładnięto wbrew naszej woli, tym czy innym prawem w naszej Ojczyźnie i naszym polskim domu, poczynając od prawa do życia. Czy to nie w imię prawa do życia i wolności występowaliśmy i występujemy pod sztandarami biało-czerwonymi?”.
Po zakończonej Eucharystii Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia czterech nowych konfesjonałów ufundowanych przed biskupa seniora Jana Śrutwę, a następnie w asyście banderii konnej, strażaków, dzieci oraz nauczycieli wszyscy udali się na teren szkoły. Tam dyrektor Maria Kozyra powitała gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość. Zapoznała obecnych z historią szkoły oraz z osiągnięciami jej wychowanków. Doniosłym momentem było odsłonięcie pamiątkowego pomnika przez wójta gminy Tomaszów Lubelski Antoniego Wawrycę i dyrektor oraz poświęcenie go przez Księdza Biskupa.
Ważnym przesłaniem w zaprezentowanym montażu słowno-muzycznym było przypomnienie wydarzeń sprzed ponad 68 lat. Następnie pani dyrektor podziękowała zaproszonym gościom za obecność oraz zaprosiła do obejrzenia wystawy dotyczącej walk pod Tomaszowem podczas II wojny światowej. Zwiedzający mogli zapoznać się z dziejami polski żołnierzy walczących na frontach wojennych, oglądając fotografie z różnych miejsc walki oraz podziwiać prace wychowanków wyróżnione w szkolnym konkursie plastycznym. Goście upamiętnili swój pobyt wpisaniem się do księgi pamiątkowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję