Reklama

Niedziela Częstochowska

Zmartwychwstanie – moc, miłość i nadzieja

– Gdyby Jezus nie zmartwychwstał próżna byłaby nasza wiara, próżny byłby trud życia codziennego i próżne byłyby nasze zmagania się ze słabościami, grzechami, cierpieniem. Dziś radujemy się prawdą, że jest życie, że Jezus żyje, że pokonał wszystko to, co zniszczył grzech, że mamy otwarte przed sobą niebo. Chcemy się radować tą prawdą. Do tego zaprasza nas dziś Jezus, zaprasza do wspólnej modlitwy, do wspólnego uwielbienia Boga w Poranek Wielkonocny – mówił bp Andrzej Przybylski 12 kwietnia w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wielkanoc

bp Andrzej Przybylski

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że podobnie, jak Wielki Tydzień, Wielki Czwartek, Wielki Pątek, Wielka Sobota, uzyskały miano „wielkie”, tak samo wielkie są również polskie Wielkanoce. Podkreślił, że w tym roku święta też są wielkie, ponieważ Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył grzech, śmierć i szatana. – W tym roku nasze kościoły są podobne do Jezusowego grobu, wyglądają jak grób, w którym jest żyjący Jezus i garstka ludzi. Wierzę, że Bóg chce przypomnieć nam wszystkim, że wielkość wiary nie mierzy się ludzką miarą, że wielkość wiary, chrześcijaństwa i Kościoła nie mierzy się tłumami w kościele, uroczystymi celebracjami, ale mocą wiary opartej na mocy, na miłości i na obecności Chrystusa.

Reklama

Zachęcił wszystkich zebranych w świątyni i łączących się za pośrednictwem fal Radia Fiat, by koncentrowali się nie na ograniczeniach, ale na tym, co najcenniejsze, bo w te także święta dokonuje się działanie zbawcze Boga, który uzdrawia, zwycięża i zbawia, oczyszcza, wyzwala z lęku przed cierpieniem i śmiercią, nadaje sens i daje nowe życie.

– Zmartwychwstanie powoduje, że pęka grzech, pęka pycha, pęka wszystko, co jest złe, aby narodziło się dobro. Bóg musi czasem wstrząsnąć ziemią, wstrząsnąć nami, ludźmi zwłaszcza wtedy, gdy nam wydaje się, że jesteśmy panami życia i śmierci, że możemy rządzić naturą i sumieniem. Nawet przy grobie zmartwychwstania Bóg musiał wstrząsnąć ziemię, by dać nowe życie – podkreślił bp Andrzej Przybylski i pytał: – Jak mieć udział w zwycięstwie Jezusa? W tym kontekście podał trzy kroki, którymi są: serce, czyli decyzja, że człowiek chce odwróć się od zła i zwrócić się do Boga oraz wyrzec się grzechu, zła, szatana; Kościół, który jest strażnikiem mocy Boga, decyzja, by być w Kościele; i dom, konkretna rodzina, przed każdą rodziną stoi zadanie, by stały się miejscem uwielbienia Pana Zmartwychwstałego. Do wszystkich Chrystus woła: Nie bójcie się! Ja zwyciężyłem grzech, śmierć i szatana.

W czasie Mszy św. ufnie modlono się w intencji archidiecezji częstochowskiej oraz o zatrzymanie wszystkich zagrożeń, w tym pandemii koronowirusa. Ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii katedralnej, złożył życzenia bp. Andrzejowi i wszystkim zebranym w kościele i łączącym się duchowo, doświadczenia ufności, radości i miłości Zmartwychwstałego Pana.

2020-04-12 13:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XVIII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej

Kilkadziesiąt Kół Gospodyń Wiejskich, Rad Sołeckich, placówek oświatowych uczestniczyło w XVIII Spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej zorganizowanych przez Dolnosląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz władze miasta i gminy Szczytna. W tej miejscowości odbyły się one już po raz drugi. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawował m.in. ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec, którego reprezentowali: wicedziekan dekanatu Polanica, proboszcz parafii pw. św. Wita w Niwie, ks. Ireneusz Kulig oraz ks. Piotr Lipski MSF, kierujący miejscową wspólnotą pw. św. Jana Chrzciciela. Wśród gości obecni byli m.in. wicemarszałek województwa dolnośląskiego Ewa Mańkowska, przedstawiciele parlamentu, powiatowych i gminnych władz samorządowych Kotliny Kłodzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Koszalin: niemowlę w oknie życia

2021-06-14 12:30

[ TEMATY ]

okno życia

Radek Mokrzycki

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

W poniedziałek o godz. 11.02 w koszalińskim oknie życia zadzwonił alarm. Opiekujące się oknem siostry znalazły w nim dwumiesięczną dziewczynkę.

Siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej zabezpieczyły dziecko, m.in. umieszczając je w tzw. ciepłym gniazdku i powiadomiły odpowiednie służby.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe ś.p Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję