Reklama

Polska

Kondolencje Prymasa Polski po śmierci kard. Stanisława Nagy’ego

[ TEMATY ]

zmarły

prymas Polski

kondolencje

kard. Nagy

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

„Bóg wezwał do siebie człowieka szlachetnego i skromnego; przykładnego kapłana; wybitnego teologa i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; cenionego znawcę nauczania bł. Jana Pawła II” – napisał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w liście kondolencyjnym po śmierci kard. Stanisława Nagy’ego SCJ. Publikujemy pełną treść listu Prymasa Polski:

Ze wzruszeniem i prawdziwym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Księdza Kardynała Stanisława Nagy'ego.

Bóg wezwał do siebie człowieka szlachetnego i skromnego; przykładnego kapłana wiernego charyzmatowi Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, do którego należał; wybitnego teologa i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; cenionego znawcę nauczania bł. Jana Pawła II.

Zmarły Ksiądz Kardynał z wielką życzliwością wspomagał studentów i wychowanków w zdobywaniu wiedzy i osiąganiu dojrzałości intelektualnej i moralnej. Swoim doświadczeniem, gorliwą posługą słowa i sakramentów służył w wymiarze duszpasterskim, odpowiadając na potrzeby wiernych z oddaniem i wrażliwością kapłańskiego sumienia. Całe pokolenia ludzi spotkanych w różnych środowiskach i okolicznościach wspominają Go z serdecznością i wdzięcznością za okazaną pomoc i przejrzyste świadectwo życia.

Duchowe i intelektualne bogactwo śp. Księdza Kardynała Nagy'ego docenił bł. Jan Paweł II, który darzył Zmarłego wielkim szacunkiem, zaufaniem i przyjaźnią. Znalazło to wyraz w powołaniu Go do dzielenia odpowiedzialności za sprawy ogólnokościelne w strukturach Stolicy Apostolskiej. Śp. Ksiądz Profesor był m.in.: członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, Komisji Mieszanej Katolicko-Luterańskiej oraz ekspertem dwóch Synodów Biskupów w Rzymie. W 2003 roku został włączony przez bł. Jana Pawła II do Kolegium Kardynałów, które wspiera papieża w jego posłudze apostolskiej.

Również Konferencja Episkopatu Polski korzystała przez wiele lat z wiedzy i kompetencji śp. Kardynała Nagy'ego w zakresie teologii fundamentalnej i ekumenizmu. Świadectwo Jego kapłańskiego życia i wszechstronną działalność doceniły także struktury państwowe w naszej Ojczyźnie, czego wyrazem było uhonorowanie Go ważnymi odznaczeniami państwowymi.

Reklama

Cały dorobek życia i posługi kapłańskiej śp. Księdza Kardynała Stanisława Nagy’ego – który doceniam i szanuję – składam na eucharystycznym ołtarzu liturgii pogrzebowej jako dar ofiarny i proszę Boga, aby przyjął go i uczynił z niego ofiarę miłą sobie, a Zmarłego obdarzył udziałem w chwale Zmartwychwstania: Wieczny odpoczynek, racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Dla całej wspólnoty Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego oraz wszystkich, których odejście Księdza Kardynała do Domu Ojca napełniło smutkiem i żałobą, upraszam ukojenie w bólu i Boże błogosławieństwo.

† Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

2013-06-10 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiarą żył, wiarą się dzielił, wiary bronił

W Krakowie pożegnaliśmy kard. Stanisława Nagyego SCJ, wybitną postać Kościoła w Polsce. - Należy do pokolenia, które niosło w sobie kilka epok, a jego młodzieńcze ideały egzaminował i hartował ciężki okres II wojny światowej - mówił abp Józef Michalik w homilii pogrzebowej

Kard. Stanisław Nagy, sercanin, odszedł do Pana 5 czerwca 2013 r., w oktawie Bożego Ciała, tuż przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącą jednocześnie świętem patronalnym Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do tej rodziny zakonnej Ksiądz Kardynał należał. Czyż to nie Boska reżyseria... W swoim duchowym testamencie potwierdził, że zawsze był związany ze swoimi zakonnymi współbraćmi, sercanami: „...byli moimi, a ja byłem ich” - napisał 8 lutego 2013 r.

CZYTAJ DALEJ

Kolumna Kościoła

Św. Ambroży z Mediolanu został zaliczony – obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego – do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Był mistrzem duchowym św. Augustyna.

Ten wielki Ojciec Kościoła jako biskup Mediolanu cieszył się wielkim autorytetem, o czym świadczy nadanie mu określenia: „kolumna Kościoła”. Pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Po śmierci ojca, gdy był jeszcze małym chłopcem, matka zawiozła go do Rzymu i skierowała na drogę kariery urzędniczej, zapewniając mu gruntowne wykształcenie w zakresie retoryki i prawa. Około 370 r. został wysłany do Mediolanu, skąd zarządzał prowincjami Emilii i Ligurii. Trwała tam walka między prawowiernymi katolikami a arianami. Ambroży starał się pogodzić wiernych obu walczących stron. Jego autorytet sprawił, że chociaż był jeszcze katechumenem, lud Mediolanu wybrał go na biskupa. Został ochrzczony 7 grudnia 374 r. i przyjął święcenia najpierw prezbiteratu, a potem biskupie.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję