Reklama

Wystawa fotografii o ks. prał. Andrzeju Tokarzewskim

Marek Kruk
Edycja lubelska 46/2007

W Muzeum Regionalnym w Lubartowie do końca bieżącego roku prezentowana jest wystawa fotograficzna pt. „Ks. prał. Andrzej Tokarzewski - działalność w Lubartowie 1981 - 2006”. Autorem 54 zdjęć jest fotograf Augustyn Siegieda; utrwalił on najważniejsze wydarzenia z życia parafii św. Anny, w których uczestniczył śp. Ksiądz Prałat. Zatrzymane w kadrze chwile różnych wydarzeń religijnych, patriotycznych, kulturalnych i społecznych na terenie miasta świadczą o niebywałej aktywności ks. Tokarzewskiego, który żył sprawami Kościoła i mieszkańców Lubartowa.
Ks. Andrzej Tokarzewski urodził się 4 lutego 1938 r. w Kraśniku. Po ukończeniu studiów teologicznych w KUL, 10 czerwca 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Krasnobrodzie, Gorzkowie, Kazimierzu Dolnym i Opolu Lubelskim. Był proboszczem w Krzczonowie i Lubartowie. Otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Lubelskiej i Zamojskiej oraz kapelana honorowego Ojca Świętego. 3 maja 1981 r. został proboszczem parafii św. Anny w Lubartowie i dziekanem dekanatu lubartowskiego. Niestrudzony w działaniach na rzecz parafii i miasta, był przede wszystkim odnowicielem kościoła św. Anny. Dzięki niemu zmienił się wygląd cmentarza parafialnego oraz powstały kaplice w Niedźwiadzie, Górce Lubartowskiej, Brzezinach, Tarle i Pałecznicy. Ojcowskim okiem patrzył na wznoszone kościoły Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie. Z jego inicjatywy na osiedlu im. Kopernika powstała Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II. Przy lubartowskiej farze utworzył Muzeum Parafialne z cennymi eksponatami i „Panoramą Lubartowską”. Był także autorem albumu „Lubartów i okolice w fotografii” oraz folderów o kościele św. Anny. Szczerze oddany patronce parafii, dbał o rozwój kultu św. Anny. Dzięki niemu w 2003 r. obraz św. Anny z głównego ołtarza został ukoronowany, a kościół zyskał tytuł sanktuarium. Był także inicjatorem powstania w Lubartowie hospicjum, które jemu zostało dedykowane. Jako członek Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego znajdował czas np. na udział w wernisażach w Muzeum. Wszelkie działania przerwała śmierć 17 października 2006 r.
W pierwszą rocznicę śmierci w sanktuarium św. Anny została odprawiona Msza św. za spokój duszy Księdza Prałata, w której uczestniczyli m.in. jego kursowi koledzy - abp Stanisław Wielgus i ks. prał. Czesław Przech. Także otwarcie wystawy zgromadziło wielu kapłanów (m.in. dziekana ks. kan. Józefa Huzara i ks. prał. Karola Serkisa) oraz mieszkańców Lubartowa i przedstawicieli władz (m.in. starostę Mariana Starownika i burmistrza Jerzego Zwolińskiego).

Tajemnice chwalebne

Ks. Robert Strus
Edycja zamojsko-lubaczowska 43/2003

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

„Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?». Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa…” (J 20, 11-14).
Chrystus zmartwychwstał i przez swoje zmartwychwstanie zwyciężył grzech, śmierć, smutek, rozpacz; przywrócił światu radość i nadzieję. Czy my, jako chrześcijanie, jesteśmy ludźmi nadziei i radości paschalnej? Czy nie za bardzo koncentrujemy się na tym, co jest negatywne, złe, co jest „grobem”?. Abyśmy mogli kosztować owoców zmartwychwstania, musimy jak Maria Magdalena odwrócić się od grobu i zobaczyć Zmartwychwstałego.

2. Tajemnica Wniebowstąpienia Pańskiego

„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem” (J 14, 1-3).
Pan Jezus wstąpił do nieba, gdzie dla każdego z nas przygotował miejsce, wieczne mieszkanie w domu Ojca. Słowo „dom” wyraża to, co jest najpiękniejsze w naszym życiu; dom to miłości, pokój, poczucie bezpieczeństwa; do domu się powraca, za domem się tęskni. Dlatego nasze życie to tak naprawdę wędrówka do domu Ojca w niebie.

3. Tajemnica Zesłania Ducha Świętego

„Teraz idę do Tego, który Mnie posłał, a nikt z was nie pyta Mnie: «Dokąd idziesz?» Ale ponieważ to wam powiedziałem, smutek napełnił wam serce. Jednakże mówię wam prawdę; pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was” (J 16, 5-7).
Chrystus po swoim wniebowstąpieniu posłał wierzącym w Niego Ducha Świętego. Dzięki Duchowi Świętemu nasz Zbawiciel jest obecny i działa w Kościele. Duch Święty daje nam to, czego świat dać nam nie może. Jeżeli otworzymy się na Jego działanie, doświadczymy w naszym życiu: miłości, radości, pokoju, cierpliwości… - owoców działania Pocieszyciela.

4. Tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej

„Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo ujrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny»” (Łk 1, 46-55).
Maryja doświadczyła wiele „wielkich rzeczy” od Wszechmocnego. Jedną z nich jest to, że została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Jako pierwsza z ludzi cieszy się tym, co jest przygotowane dla każdego z nas. Pamiętajmy jednak, jaka była droga Maryi do wniebowzięcia. Była to droga wiary, służby, miłości i ofiary. My też mamy podążać tą drogą, jeżeli chcemy jak Maryja znaleźć się w niebie.

5. Tajemnica Ukoronowania Matki Bożej w niebie

„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno (…). I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. (…) Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę Moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata” (J 17, 20-24).
Tajemnica ukoronowania Maryi to symbol chwały, jakiej doświadcza Maryja w niebie. Korona symbolizuje władzę, panowanie, ale też bogactwo, szczęście, radość. Fakt ukoronowania Matki Bożej na królową wyraża również prawdę, jak wielkiego szczęścia doświadcza Maryja w niebie. Tego szczęścia my też doświadczymy, jeżeli poprzez wiarę i miłość zespolimy się w jedno z Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

sport.tvp.pl

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem