Reklama

Kościół

Opatrznościowy Pasterz - drogi życia Prymasa Wyszyńskiego

Czwarta Niedziela wielkanocna odsłania prawdę o Jezusie zmartwychwstałym – Dobrym Pasterzu. W tym roku w wyjątkowych okolicznościach, po śladach Opatrznościowych Pasterzy.

Nikt nie przypuszczał, że obchody 100-rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i przygotowania do beatyfikacji sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, będą miały tak dramatyczny przebieg.

Oczekiwana od miesięcy radość Kościoła w Polsce z daru jego Opatrznościowych Pasterzy - przysłonięta została bolesnym doświadczeniem ogólnoświatowej pandemii. W tym trudnym czasie staje przed nami jednak Zmartwychwstały Jezus - Dobry Pasterz, który odsłania paschalny, także w wymiarze dramatyzmu misterium Paschy, aspekt świętości naszych Pasterzy.

Reklama

To właśnie dramatyczne wydarzenia i tragiczne momenty historii świata czy narodów wydobywają sens Bożych świateł jaśniejących w ludziach, którzy stają się narzędziami i posłańcami Jego obecności. Nawet pośród największych ciemności. Budzący nadzieję Przewodnicy, w proroczej postawie podnoszący omdlałego ducha współbraci, inspirujący do wytrwania - swoim przykładem i własnym zmaganiem.

Podziel się cytatem

Niezwykli, niezłomni, bohaterscy - Kościół często ogłasza ich później świętymi. Danymi na dane czasy, w odpowiedzi na konkretne wyzwania... Ich życie potwierdza zapowiadaną przez Zmartwychwstałego Jezusa konieczność przejścia paschalnej drogi - do zwycięstwa przez krzyż - wszystkich podążających za Nim uczniów. Szczególnie tych, którym Chrystus powierzył swoją owczarnię - Kościół. Jego Opatrznościowych Pasterzy.

Życie Stefana Wyszyńskiego - kapłana, ojca duchowego, arcybiskupa, Prymasa - w sposób heroiczny, a więc przekraczający naturalne dyspozycje, otwartego na działanie nadprzyrodzonej łaski bożej - było realizacją cnót wiary, nadziei i miłości w konkretnych wydarzeniach. Nie tylko dla jego własnego pożytku, ale przede wszystkim dla dobra wspólnoty Kościoła, która została mu powierzona.

Reklama

Uznanie i zatwierdzenie tego przez Papieża Franciszka, otworzyło perspektywę ogłoszenia błogosławionym kard. Stefana Wyszyńskiego.

W towarzyszących jego procesowi beatyfikacyjnemu środowiskach podejmujących rozmaite inicjatywy promocji jego osoby - m.in. w formie trwających przez kilkadziesiąt lat comiesięcznych czuwań modlitewnych w intencji beatyfikacji kardynała Stefana - utrwalało się przekonanie, że nadjedzie ona w najodpowiedniejszym czasie dla Kościoła, któremu przez cały życie służył Prymas Tysiąclecia.

Przygotowywane przez Komisję maryjną KEP w grudniu 2019 roku „Czytanki majowe – Opatrznościowy Pasterz, droga życia Stefana kard. Wyszyńskiego”, autorstwa ojca Stanisława Przepierskiego OP, nie spodziewały się odczytania ich w warunkach, których teraz jesteśmy świadkami. Zaskoczeni obecną sytuacją, na nowo podejmujemy opatrznościowy zamysł dania Kościołowi nowego błogosławionego. Kim więc w obecnej sytuacji zagrożenia, ma być dla nas ten nowy Święty na nasze czasy…?!

Opatrznościowy Pasterz prowadził Kościół drogą bohaterskiego programu… „Księże Prymasie! Pozwól mi tylko to jedno jeszcze powiedzieć, że ci się spełnia – i ja za to Bogu dziękuję – że ci się spełnia ten punkt twego odważnego, bohaterskiego programu, duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym!” - wyznał Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1979 roku. Prymas Wyszyński, za swoją maryjność i maryjny styl duszpasterzowania, był przez wielu krytykowany i nierozumiany.

Ofiarowana za Kościół w Polsce, wymagała od Niego pasterskiego bohaterstwa, aż po ofiarę duchowego męczeństwa. Najpierw w stoczku Warmińskim, w osobistym akcie niewolnictwa – otrzymuje łaskę wolności wewnętrznej w czasie trzech lat więźnia. Inny moment, to rok 1966 – Milenium chrztu Polski. Kościół jest prześladowany i zagrożony zniszczeniem, Prymas wierzy, że przez całkowite oddanie się do dyspozycji Maryi, uratujemy ten Kościół. Proponuje coś, co wydaje się szaleństwem…

To oddanie Matce Bożej – jest wezwaniem dla mnie, dla Ciebie i dla całego Narodu – w ten sposób ocalimy Kościół na całym świecie, zmienimy historię. Dla wielu, tak wtedy, jak i dziś, także w Kościele - to niezrozumiałe 'szaleństwo`.

Podziel się cytatem

Podjęty w Polsce program Prymasa miał przynieść „zwycięstwo przez Maryję” całemu światu i przemienić go. Droga zwycięstwa przez Maryję objawiająca się najpierw w naszej Ojczyźnie, miała stać się drogą Kościoła powszechnego, jak „iskra”, która może sprawić, że „zapłonie” cały Kościół. Co ważne, sekret jest ukryty w duchu i postawie „Niewolnika Maryi”. „Jeśli Ci to potrzebne, zabij mnie - powtarzał do Matki Najświętszej Prymas - byleby tylko Kościół w Polsce i naród był wolny, żył i pracował dla Twojej chwały”.

Warto korzystać z tego maryjnego „klucza” podążając śladami kolejnych etapów życia Opatrznościowego Pasterza, zawartych w rozważaniach majowych o. Stanisława Przepierskiego. Dziś, kiedy pojawia się tyle trudnych pytań o naszą przyszłość, w tym także niepewności dotyczącej uroczystości beatyfikacyjnych Prymasa, warto sięgnąć po te medytacje, dając się prowadzić logice wiary Świętego, który składając z siebie ofiarę Jezusowi przez Maryję, wskazuje na źródło nadziei.

______________________________

Informacja

OPATRZNOŚCIOWY PASTERZ, to rozważania na maj 2020, propozycja Komisji Maryjnej KEP skierowana do Duszpasterzy i ludzi świeckich, w przygotowaniu do beatyfikacji i poznaniu maryjnej drogi Prymasa Wyszyńskiego.

Czytania ukazały się w formie książkowej

Zamówienia – kontakt:

„OPATRZNOŚCIOWY PASTERZ.

Droga życia Prymasa Stefana Wyszyńskiego”.

Stanisław Przepierski OP

Wydawnictwo „Paulinianum”

www.paulinianum.pl

______________________________________________

Do pobrania, (pdf; od 30 kwietnia)

na stronie: Jasnogórski Instytut Maryjny, KEP, niedziela.pl

2020-04-15 15:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kochać Ojczyznę

Niedziela sandomierska 22/2020, str. III

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Prymas Tysiąclecia

nauczanie

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum szkoły

Uczniowie wzorują się na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

Uczniowie wzorują się na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego warto pokazać miejsca na terenie naszej diecezji, gdzie w szczególny sposób pielęgnowana jest pamięć o Prymasie Tysiąclecia. Jednym z takich miejsc jest Zespół Szkół nr 1 w Tarnobrzegu.

Wchodząc na teren szkoły, można zauważyć pomnik Prymasa Tysiąclecia, a pod nim napis: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Dyrekcja oraz nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby młodzież kończąca szkołę miała nie tylko zasób wiedzy i znalazła swoje miejsce na współczesnym bardzo wymagającym rynku pracy, ale – aby na wzór patrona – kochała Ojczyznę i potrafiła poświecić swoje zdolności do budowania jej wielkości. Jak często powtarza dyrektor placówki Marcin Pilarski: – Dla nas najważniejszy jest uczeń. Dlatego szkoła, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, wdraża nowatorskie przedsięwzięcia, aby pomagać i stwarzać warunki do rozwoju i wykształcenia dobrego pracownika, ale także człowieka, który w życiu będzie się kierował wartościami, którym służył patron naszej szkoły kard. Stefan Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję