Reklama

Polska

Ogólnopolski Kongres Katolików - Stop Ateizacji

PROGRAM KONGRESU

W najbliższą niedzielę, 16 czerwca, na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolski Kongres Katolików - Stop Ateizacji. Organizatorami Kongresu są: Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

Podczas Kongresu zaproszeni goście i prelegenci będą zastanawiać się nad takimi zagadnieniami jak m. in. procesy ateizacji Polski, związki katolicyzmu i patriotyzmu, prawne aspekty obrony wiary, rola katechezy w wychowaniu, odpowiedzialność świeckich za media.

Podczas Kongresu poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Przeciwdziałania Ateizacji, wskaże na ateizację Polski jako celowe i zaplanowane działanie, ks. inf. Ireneusz Skubiś przedstawi odczyt: “Polsko, co się z Tobą stało?”. Jak wygląda polityka państwa polskiego wobec Kościoła powie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Profesor Andrzej Nowak powie o związku katolicyzmu i patriotyzmu u Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego, natomiast ks. dr Jarosław Grabowski pochyli się nad postawą katolika wobec ateisty. Mecenas Bartosz Kownacki wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji przedstawi temat: “Czy katolik może być obojętny - prawne aspekty obrony wiary”. O roli katechezy w wychowaniu powie poseł Jadwiga Wiśniewska. Dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej powie o ateistycznej wizji człowieka. Natomiast profesor socjologii Piotr Gliński powie o potrzebach działania wspólnego, o ruchach katolickich jako podstawie społeczeństwa obywatelskiego.

Ponadto red. Jacek Karnowski przedstawi temat odpowiedzialności świeckich za media. Poseł Jan Dziedziczak przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Obrony Życia pochyli się nad tematem walki o życie, pokazując, że jest to obowiązek katolików. Tytuł jego wykładu: “Stop Eugenice”. Poseł Robert Telus przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło - Życie przedstawi temat: ”Ruchy katolickie: wiele charyzmatów - jeden cel”.

Reklama

Natomiast “Walkę z wiarą i tradycją w Unii Europejskiej” przybliży europoseł Tomasz Poręba. Krzysztof Szczerski powie jak przywrócić ducha Europie.

Jednym z owoców Kongresu ma być powołanie Instytutu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. - Trendy, które niesie Unia Europejska czy ONZ, nie sprzyjają nauczaniu chrześcijańskiemu, są sprzeczne z nauką Kościoła. Jako chrześcijanie znajdujemy się w sytuacji zderzenia z agresywnością tzw. nowoczesnych prądów myślowych. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi, którzy nie mają świadomości zagrożeń, jakie płyną choćby z tak modnej dzisiaj filozofii genderowej, będącej pełzającą rewolucją ateistyczną - zauważa ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”.

„Katolicy powinni mieć świadomość tych zagrożeń. Tymczasem tak wielu z nas jest przesiąkniętych nurtami niechrześcijańskimi, neopogaństwem sączącym się zewsząd, zwłaszcza poprzez media. Współczesny katolik musi odzyskać świadomość wiary”- kontynuuje ks. Skubiś.

Obrady Kongresu, nad którym patronat honorowy objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski, odbywać się będą w auli o. Augustyna Kordeckiego.

Na zakończenie Kongresu abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Zebrania robocze przed Kongresem odbywały się w siedzibie redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

2013-06-12 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej

[ TEMATY ]

turystyka

kongres

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

Kraków

"Śladami św. Faustyny Kowalskiej: Boże Miłosierdzie zbawi świat" - pod takim hasłem rozpoczął się w Krakowie II Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej. W wydarzeniu uczestniczą specjaliści organizacji turystycznych z całego świata. Spotkanie potrwa do 11 listopada.

Celem Kongresu jest wymiana kontaktów handlowych wśród uczestników, promocja Krakowa, Małopolski i Polski jako istotnej destynacji turystyki religijnej i pielgrzymkowej na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie znaczenia turystyki religijnej i pielgrzymkowej w kontekście globalnego przemysłu turystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję