Reklama

Audiencje Ogólne

Papież do Polaków: mamy być Bożym zaczynem dla świata

[ TEMATY ]

papież

spotkanie

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Do dawania świadectwa wiary i bycia Bożym zaczynem dla świata zachęcił Polaków, obecnych na audiencji ogólnej 12 czerwca w Watykanie papież Franciszek. Przybyli m.in. grupa księży z archidiecezji warmińskiej, obchodzących 20-lecie święceń kapłańskich oraz grupy parafialne z Bielska-Białej, Puszczykowa (archidiecezja poznańska), Kolna i Myszyńca (diecezja łomżyńska), ze Złocieńca (diec. koszalińsko-kołobrzeska) i inne.

Oto słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego po włosku do Polaków:

Reklama

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Przynależność do Ludu Bożego wymaga od nas, byśmy byli Bożym zaczynem dla świata. Nieśmy więc braciom orędzie Ewangelii, przypominając o bliskości Boga, o Którym wielu dzisiaj zapomina. Niech świadectwo waszego życia rodzi w sercach ludzi nadzieję, umacnia, dodaje im odwagi, budzi ducha wiary. Wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię. Dziękuję.

Wcześniej jeden z prałatów z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej odczytał po polsku streszczenie nauczania papieskiego:

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty przypomniał nam definicję Kościoła jako ludu Bożego, wypracowaną przez Sobór Watykański II. Podkreśla ona, że lud Boży jest wspólnotą różną od ugrupowań religijnych, etnicznych czy kulturowych. Bóg sam, który nie jest własnością żadnego narodu, pragnąc zbawienia ludzi, nabywa dla siebie lud, kształtuje go i prowadzi. Jego członkiem zostaje się przez chrzest święty i wiarę w Chrystusa. W świecie napiętnowanym przez szatana i zło misją ludu Bożego staje się głoszenie Dobrej Nowiny, budzenie nadziei, ukazywanie, że Bóg jest mocniejszy niż zło, że jest Wszechmocny. Prawem tego ludu jest nowe przykazanie miłości na wzór Chrystusa, który umiłował nas aż do końca. Celem dążeń ludu jest Królestwo Boże, zapoczątkowane na ziemi przez Chrystusa, które ma się rozszerzać aż po krańce świata, by na końcu czasów zostało dopełnione pełnią komunii z Bogiem.

2013-06-12 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: przeżywanie choroby i niepełnosprawności jest wskaźnikiem miłości

[ TEMATY ]

Msza św.

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Sposób, w jaki przeżywamy chorobę i niepełnosprawność jest wskaźnikiem miłości, jaką jesteśmy gotowi ofiarować - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił na placu św. Piotra dla 50 tys. uczestników Jubileuszu Chorych i Niepełnosprawnych w ramach Roku Świętego Miłosierdzia. Przekonywał, że „sposób, w jaki radzimy sobie z cierpieniem i ograniczeniami jest kryterium naszej wolności, by nadać sens doświadczeniom życia, nawet wtedy, gdy jawią się nam jako absurdalne i niezasłużone”.

Papież zauważył, że „wszyscy, wcześniej czy później jesteśmy wezwani do zmierzenia się, a czasami stoczenia boju z naszą kruchością i chorobami, a także kruchością i chorobami innych osób”. Stawia to „w sposób bardziej dotkliwy i naglący pytanie o sens istnienia”. - Do naszej duszy może się wedrzeć nawet postawa cyniczna, jak gdyby wszystko można było rozwiązać cierpiąc lub licząc tylko na własne siły. Innym razem przeciwnie całą ufność pokłada się w odkryciach nauki myśląc, że pewnie gdzieś na świecie istnieje lekarstwo, którym można uleczyć chorobę. Niestety tak nie jest, a nawet jeśli istniałoby takie lekarstwo, byłoby ono dostępne dla bardzo niewielu osób - przyznał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję