Reklama

Kościół

Kard. S. Dziwisz dla Radia Watykańskiego: nie traćmy ufności w miłosierdzie Boże

Nie traćmy zaufania do miłosierdzia Bożego i również w tych czasach pandemii z powodu koronawirusa winniśmy na nowo zwracać się ku Jezusowi Miłosiernemu, jak to było w latach drugiej wojny światowej – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Radiem Watykańskim. Podkreślił, że "także dzisiaj jest trudna chwila dla całej ludzkości i zawsze powinniśmy mieć nadzieję zwierzyć się Jezusowi Miłosiernemu oraz apostołom miłosierdzia Bożego: świętym siostrze Faustynie i Janowi Pawłowi II".

[ TEMATY ]

miłosierdzie

kard. Stanisław Dziwisz

Krzysztof Tadej

Wprowadzając do wywiadu z osobistym sekretarzem papieża Wojtyły, a obecnie krakowskim arcybiskupem-seniorem, redakcja rozgłośni papieskiej przypomniała, że obchodzone w drugą Niedzielę Wielkanocną święto miłosierdzia Bożego ustanowił 20 lat temu właśnie Ojciec Święty Jan Paweł II, który wcześniej beatyfikował, a następnie kanonizował polską apostołkę tego kultu. Franciszek odprawi dzisiaj Mszę św. z tej okazji w rzymskim kościele Świętego Ducha "In Sassia", będącym sanktuarium miłosierdzia Bożego w Wiecznym Mieście, o czym on sam przypomniał wiernym podczas wczorajszej porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty.

Ojciec Święty odwiedzi to miejsce w 25 lat po pobycie tam Jana Pawła II, który m.in. pobłogosławił znajdujący się tam ogólnie znany obraz Jezusa Miłosiernego, którego oryginał namalował polski malarz Eugeniusz Kazimirowski w 1934 według wskazówek s. Faustyny. Z Jego boku wychodzą "dwa promienie światła, które rozświetlają świata" i – jak powiedział polski papież – "wypływa wielka fala miłosierdzia, która spływa na ludzkość". I to właśnie skromna polska siostra przekazała światu pragnienie Pana Jezusa ustanowienia święta miłosierdzia Bożego, "aby było ono schronieniem i ucieczką dla wszystkich dusz", albowiem "ludzkość nie zazna pokoju, dopóki nie zwróci się do źródła mego miłosierdzia".

Nawiązując do obecnej, trudnej sytuacji wywołanej przez pandemię wirusa Covid-19, kard. Dziwisz powiedział, że nie należy tracić ufności w miłosierdzie Boże i "winniśmy na nowo zwrócić się do Jezusa Miłosiernego, jak to robiono w czasie II wojny światowej". Trzeba zawierzyć się Jezusowi Miłosiernemu oraz apostołom miłosierdzia Bożego: siostrze Faustynie i Janowi Pawłowi II, bo to "oni są naszymi opiekunami i tego już doświadczyliśmy, są zawsze blisko nas i zawsze nas strzegą". A zatem to dzisiejsze święto miłosierdzia Bożego przypomina nam, aby nie tracić nadziei i zaufania do Boga – stwierdził długoletni sekretarz papieża-Polaka.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwrócił następnie uwagę, iż ustanowienie święta miłosierdzia Bożego przez św. Jana Pawła II na prośbę Jezusa, przekazaną s. Faustynie, wpłynęło bardzo korzystnie na cały Kościół tamtych czasów. Wcześniej nie było do tej idei przekonanych nawet wielu ludzi Kościoła i dopiero stopniowo zaczęli oni rozumieć "tę sprawę inspirowaną przez Pana i że należy podążać tą drogą zapoczątkowaną przez papieża Wojtyłę.

Zdaniem kardynała za apostoła miłosierdzia można też uważać obecnego Ojca Świętego, który wielokrotnie mówił publicznie, iż jest czcicielem miłosierdzia Bożego. "Doświadczyliśmy tego szczególnie w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie [w 2016]" – wskazał rozmówca rozgłośni papieskiej. Zauważył, że Franciszek mówił o tym wielokrotnie, zachęcając również młodych do pokładania nadziei i ufności w Bogu Miłosiernym

Na zakończenie emerytowany metropolita krakowski odniósł się do przypadających 18 maja setnych urodzin Karola Wojtyły, do której to rocznicy - jak podkreśliło Radio Watykańskie – przygotowuje się Kościół na całym świecie, nie tylko w Polsce. Kardynał zapewnił, że w tym okresie "powraca mi zawsze na myśl ta wielka postać papieża jak dar dla Kościoła i ludzkości". "Zmarł on wprawdzie już 15 lat temu, ale ciągle inspiruje, także dzisiaj właśnie przez część do Jezusa Miłosiernego" – zakończył swą rozmowę z Radiem Watykańskim kard. Stanisław Dziwisz.

2020-04-19 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz na Wawelu: ostatnie słowo należy do Boga życia

[ TEMATY ]

Kraków

Dzień Zaduszny

Wawel

kard. Stanisław Dziwisz

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej. "Ostatnie słowo należy do Boga życia, który stworzył człowieka do nieśmiertelności" - mówił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz na początku homilii podkreślił, że słowo Boże wyjaśnia wiernym tajemnicę, jaką owiane jest ludzkie życie, a zwłaszcza obecne w nim cierpienie i nieuchronność śmierci. Zaznaczył, że właśnie śmierć budzi w człowieku lęk przed nieznanym losem.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję