Reklama

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Przyłęku Szlacheckim

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 50/2007

Przyłęk Szlachecki, leżący w dekanacie szczekocińskim, jest małą miejscowością położoną nad Pilicą. Panuje tu łagodny mikroklimat, co sprawia, że okoliczne łąki obfitują w soczystą trawę, dzięki czemu gospodarze hodują duże ilości bydła. Uprawa ziemi jest też głównym źródłem utrzymania mieszkańców.

Pierwszy drewniany kościół został wzniesiony w Przyłęku Szlacheckim w 1412 r. Parafię erygowano rok później. W drugiej połowie XVI wieku świątynia została zamieniona przez burgrabiego krakowskiego Mariana Przyłęckiego na zbór ariański. Następcy innowiercy wybudowali nowy kościół w 1635 r.
Obecny, murowany kościół został wzniesiony w latach 1774-80 kosztem Justyny z Raczyńskich Moszczeńskiej, kasztelanowej santockiej. Kruchtę dobudowano po 1810 r. Dziesięć lat później świątynia została otoczona murem z dwiema dzwonnicami we frontowych narożach. Kościół był kilkakrotnie odnawiany, m.in. w 1886 i 1906 r.
Od 2003 r. w parafii obowiązki proboszcza sprawuje ks. Zbigniew Klepacz. Kontynuuje pracę swojego poprzednika ks. Józefa Bieli, który duszpasterzem parafii w Przyłęku Szlacheckim był blisko 38 lat.
Od chwili przybycia od razu zabrał się ostro do pracy. Już w 2003 r. zostało przebudowane prezbiterium, wykonano nowy ołtarz oraz dostosowano prezbiterium dla potrzeb liturgicznych. Parafianie chętnie pomogli w tym przedsięwzięciu, nie szczędząc czasu i środków. To dzięki ich zachętom Ksiądz Proboszcz kontynuował prace w kościele w następnym roku. I tak po uporządkowaniu cmentarza i wykonaniu parkingu przystąpiono do remontu kościoła. Odnowione zostały elewacje. Dodać należy, że wiekowa świątynia nie oparła się próbom czasu i mury były bardzo popękane. Pęknięcia naprawiono, wykonano nowe tynki i pomalowano. Wyremontowano także dach świątyni oraz mur wokół niej.
W 2006 r. zakończyła się długa renowacja organów. Ksiądz Proboszcz oprowadzając po świątyni pokazuje organy, a następnie, jakby chcąc upewnić mnie, że organy mają piękny głos, gra jedną zwrotkę adwentowej pieśni.
W 2006 przystąpiono do remontu wieży kościoła, a w 2007 r. pokryto wieżę blachą miedzianą. Również w tym roku przystąpiono do budowy nowej plebanii. Ta, w której mieszka Ksiądz Proboszcz, liczy sobie ponad 130 lat, więc potrzeba budowy nowego domu jest paląca.
Ksiądz Proboszcz chwali parafian za okazywane mu serce i za wszechstronną pomoc i ofiarność, której od nich doznaje. „To dzięki ich pomocy przyozdabiamy kościół i prowadzimy kolejne prace” - mówi, dodając, iż parafianie w większości utrzymują się z rolnictwa, a więc nie są osobami majętnymi. „Dzielą się tym, co mają” - mówi z uznaniem Ksiądz Proboszcz. Szczególną ofiarnością wyróżniają się mieszkańcy wioski Starzyny, w której znajduje się również szkoła podstawowa. Tam też jest najwięcej dzieci i młodzieży. Młodzież aktywnie pomaga we wszelkich pracach w parafii, zawłaszcza przy wykonywaniu grobu Pana Jezusa na Wielkanoc albo żłóbka betlejemskiego. Młodzi ludzie bardzo chętnie włączają się w niedzielną liturgię słowa przez czytania i śpiew psalmów. Przy ołtarzu posługuje grupka ministrantów i lektorów, „spośród których kilku jest bardzo aktywnych” - zauważa Ksiądz Proboszcz. W bieżącym roku zawiązał się parafialny zespół Caritas, który obejmuje pomocą około 100 osób najbardziej potrzebujących w parafii. „Jego członkowie nie szczędzą sił ani czasu dla dobra naszej społeczności” - z dumą podkreśla ks. Klepacz.
„Niejako drugim płucem parafii są działkowicze - mówi Ksiądz Proboszcz, wyjaśniając, że kilkudziesięciu mieszkańców ze Śląska kupiło sobie na terenie parafii działki rekreacyjne, na których w okresie letnim wypoczywają. - Latem w niedziele chętnie uczestniczą we Mszach świętych, co bardzo cieszy”.
Wspólnie z nimi, jak również z młodzieżą parafii zawsze na początku i na końcu wakacji organizowane są festyny parafialne, które cieszą się dużą frekwencją. Podczas tych pikników występują, oprócz artystów z zewnątrz, sami mieszkańcy parafii, m. in. członkinie kół gospodyń wiejskich, młodzież i działkowicze. Takie spotkania scalają mieszkańców i tworzą dobry klimat wspólnoty. Dochód z festynów przekazywany jest na budowę nowej plebanii, przy której prace budowlane kontynuowane będą od wiosny.
Planów na przyszłość jest wiele, oprócz budowy nowej plebanii trzeba w najbliższym czasie pomalować dach kościoła. Ks. Klepacz jest dobrej myśli, jak dotąd parafianie go nie zawiedli, i ma nadzieję, że wykonując kolejne prace remontowe, może liczyć na ich przychylność.
„Już wkrótce naszą parafię nawiedzi w kopii Cudownego Obrazu Matka Boża. Przygotowujemy się do tych niezwykłych chwil już dziś. Przygotowuje się cała parafia, a szczególnie młodzież, która w przyszłym roku przystąpi do sakramentu bierzmowania. Nasze modlitwy zintensyfikujemy tuż przed peregrynacją, w zrozumieniu tego, co nas czeka, pomogą nam ojcowie paulini, którzy przeprowadzą misje święte” - podkreśla.

Liczba parafian - 850
W skład parafii wchodzą miejscowości: Starzyny, Wólka Starzyńska, Brzostek, Łysaków, Szyszki-Łąkietka, Przyłęk Szlachecki.

Reklama

Msze św. niedzielne: godz. 9, 12 i 15, w miesiącach zimowych Msza św. z godz. 15 jest przeniesiona na godz. 10.30 w remizie strażackiej w Starzyznach.

Odpust: św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca; św. Franciszka Ksawerego - 3 grudnia.

Reklama

Oświadczenie w sprawie fałszywych informacji dotyczących metropolity krakowskiego

2019-08-21 19:44

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

"Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Oświadczenie wydane zostało w związku z licznymi fałszywymi informacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego pojawiającymi się i rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej podaje również adresy stron internetowych, które są autoryzowanym źródłem informacji nt. nauczania i posługi abp. Marka Jędraszewskiego.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Publikujemy oświadczenie w sprawie tworzenia i upowszechniania fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi, apeli i opinii przypisywanych Metropolicie Krakowskiemu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi fałszywymi informacjami na temat rzekomych apeli, wpisów i opinii wyrażanych jakoby przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, publikowanych i powielanych między innymi w mediach społecznościowych, oświadczamy, że Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski nie posiada prywatnego profilu w żadnym medium społecznościowym ani innym w Internecie. Żadna osoba prywatna ani instytucja poza Kurią Metropolitalną w Krakowie i Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej nie jest upoważniona przez Metropolitę Krakowskiego do publikowania jako źródło oświadczeń, listów, apeli, wystąpień i opinii w Jego imieniu, a tym bardziej do przedstawiania ich jako słów Księdza Metropolity. Wszelkie pojawiające się w przestrzeni medialnej strony nazwane „Abp Marek Jędraszewski” i podobne, powstały oraz publikują treści bez wiedzy i zgody Metropolity Krakowskiego.

Jedynym wiarygodnym, autoryzowanym źródłem informacji na temat wydarzeń w Archidiecezji Krakowskiej oraz nauczania i posługi Pasterskiej Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z których mogą korzystać media i osoby prywatne na określonych zasadach, to strona Archidiecezji Krakowskiej diecezja.pl oraz oficjalne strony w Internecie:

Facebook https://www.facebook.com/ArchKrakowska/,

Twitter https://twitter.com/archkrakowska,

Instagram https://www.instagram.com/archidiecezja_krakowska/, Youtube https://www.youtube.com/channel/UCzzPqjb5brmGyU1sgsS0VWA/videos

Flickr https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/albums

Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i korzystanie z podanych wyżej źródeł.

Joanna Adamik

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kraków 21.08.2019r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W siedem dni 1000 km!

2019-08-23 19:21

Marian Florek

Najdłuższa polska pielgrzymka jaka w tym roku dotarła na Jasną Górę liczyła 640 km. Na jej pokonanie pątnicy z Helu mieli 19 dni. A ile dni potrzebowali uczestnicy, liczącej ponad 1000 km. „Pielgrzymki Biegowej” wiodącej z Şumuleu Ciuc w Rumunii na Jasną Górę? 7 dni! I własnie po tygodniu od startu w dniu 23 sierpnia br. biegacze dotarli do Częstochowy.

Marian Florek

Idea takiej formy uczczenia Matki Bożej Jasnogórskiej zrodziła sie trzy lata temu – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” pomysłodawca pielgrzymki Marian Płaszczyk, który corocznie organizuje pielgrzymki biegowe z miasteczka Knurów w woj. śląskim na Jasną Górę.

Trasa była ciężka, pełna niespodzianek i dramatycznych wydarzeń. Do pomocy w pokonywaniu trudności na szlaku poproszono rowerzystów, którzy osłaniali biegnących od np. watah bezpańskich psów – zwierzał się p. Plaszczyk. Czasami trzeba było się bronić i przed nieżyczliwymi ludźmi. Ale dzięki opiece Matki Najświętszej wszystko dobrze się skończyło – podkreślił w dalszej części rozmowy nasz interlokutor. Oczywiście było też sporo radości, zwłaszcza na postojach w poszczególnych miejscowościach, gdzie witali się z Matką Bożą o różnych obliczach ale zawsze o jednym sercu i gdzie ojcowie paulini okazywali wiele troski wobec zmęczonych pielgrzymów. Tę opinię potwierdziło w rozmowie z naszym tygodnikiem wielu młodych i starszych uczestników biegu.

Biegaczy było dziesięciu a rowerzystów dwóch. System biegu jaki obrali uczestnicy pielgrzymki był nie tyle sztafetowy co – jak określił pomysłodawca - „po sznurku”. Na Szczycie pielgrzymów powitał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który z serca ich pobłogosławił, odmówił wspólną modlitwę i chwilę życzliwie porozmawiał.

Hasłem Biegowej Pielgrzymki były słowa papieża św. Jana Pawła II: „Bóg dokonał już rzeczy niezwykłych, trzeba dalej iść w tym kierunku z ufnością i zapałem (…), wierząc w Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem