Reklama

Kościół

Diecezja legnicka pożegnała bp. Marka Mendyka, obejmującego nową diecezję

Po 11 latach posługi biskupa pomocniczego w Legnicy, bp Marek Mendyk obejmuje diecezję świdnicką, w miejsce pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który przeszedł na emeryturę. Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem modlitwy za bp. Marka Mendyka w całej diecezji legnickiej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja.legnica.pl

W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy została odprawiona Msza święta dziękczynna w intencji nowego Biskupa Świdnickiego. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Homilię wygłosił bp Senior Stefan Cichy, który także podziękował bp. Mendykowi za 25 lat posługi w diecezji legnickiej, w tym za 11 lat jako biskup pomocniczy legnicki.

- Niech św. Jan Paweł II, który jest patronem Świdnicy, wspomaga ks. Biskupa w tym, aby realizacja zawołania biskupiego „Na Twoje Słowo, Panie”, przynosiła jak najwięcej radości a wiernym jak najwięcej zbawiennego pożytku. Życzę, aby Matka Boża wspomagała Księdza Biskupa w trudzie głoszenia Ewangelii Miłosierdzia i czynieniu miłosierdzia, w trudzie zachęcania innych, aby miłosierdzie głosili i miłosierdziem na co dzień żyli – mówił bp Stefan Cichy.

Podziel się cytatem

Reklama

W prezencie bp Marek Mendyk otrzymał od bp. Zbigniewa Kiernikowskiego kopię ikony Matki Bożej Łaskawej z krzeszowskiego sanktuarium.

- Ksiądz Biskup od nas odchodzi w niełatwych okolicznościach ze względu na epidemię. Życzę, aby Pan Bóg nie szczędził sił i zdolności Księdzu Biskupowi. Życzę, aby wszystko spełniało się według zamysłu Pana Boga. Dziękuję też za lata posługi w naszej diecezji. W imieniu wszystkich życzę, aby był Ksiądz Biskup skutecznym narzędziem działania Boga. Życzę też, aby Matka Boża Łaskawa byłą ostoją, pomocą w chwilach trudnych. Zapewniamy też o naszej życzliwości i modlitwie – powiedział bp Kiernikowski.

Na zakończenie Mszy św. nowy Biskup Świdnicki podziękował za modlitwę i podkreślił, iż w związku z epidemią koronawirusa, nie może osobiście spotkać się z duchowieństwem i wiernymi diecezji legnickiej, dlatego też napisał list, w którym podziękował wszystkim, których Pan Bóg postawił na jego drodze życia kapłańskiego i biskupiego.

Reklama

- Dziękuję za doświadczenie ogromnej życzliwości, otwartości, serdecznej pomocy, a także hojności, która pozwalała mi i jednocześnie mobilizowała do tego, by dalej dzielić się z bardziej potrzebującymi. Dziękuję za każdy gest otuchy, wsparcia, szczególnie w chwilach trudnych i po ludzku niezrozumiałych – powiedział bp Mendyk.

Słowa wdzięczności skierował do bp. Stefana Cichego i obecnego biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, a także do duchowieństwa, osób konsekrowanych i kleryków.

- Dziękuję wszystkim katolikom świeckim, których spotykałem na różnych odcinkach posługiwania, zrzeszonych w ruchach religijnych i stowarzyszeniach kościelnych: członkom Akcji Katolickiej, KSM, ERM, harcerzom, Młodzieżowej Orkiestrze Diecezji Legnickiej, całemu środowisku osób niepełnosprawnych oraz ich przyjaciół – podkreślił bp Marek.

Słowa podziękowania skierował także do parlamentarzystów, samorządowców, prezydentów i burmistrzów miast, wójtów, służb mundurowych, pracowników służby zdrowia i przedsiębiorców.

- Słowo wdzięczności kieruję do rzemieślników, którzy wielkim sercem wspierali inicjatywy związane z duszpasterstwem osób niepełnosprawnych. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, katechetom i pedagogom wszystkich placówek oświatowych, wychowawczych. Dziękuję katolickim mediom: Niedziela, Gość Niedzielny, Radio Plus Legnica – mówił nowy biskup świdnicki.

Podziel się cytatem

Na zakończenie zapewnił o modlitwie i zaprosił do nowego domu w Świdnicy. - Będzie to miła okazja, by odwdzięczyć się za waszą życzliwość, której doznawałem tutaj w Legnicy – powiedział na zakończenie bp Marek.

Bp Marek Mendyk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem świdnickim31 marca. Urzędowe objęcie diecezji świdnickiej odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha (diecezja świdnicka). Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej. 24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Pełnione funkcje i godności: Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, Członek Komisji Duszpasterstwa, Członek (z wyboru) Rady Stałej, Asystent Rady Szkół Katolickich, Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jego zawołaniem są słowa: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie).

2020-04-19 19:34

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo Boże jest jak…

Niedziela świdnicka 17/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

wywiad

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Z biskupem świdnickim Markiem Mendykiem rozmawia ks. Mirosław Benedyk.

Ks. Mirosław Benedyk: Po świętach Wielkanocy przeżywamy niedzielę Słowa Bożego. Do czego zaprasza nas Kościół tego dnia?

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Anielskie rekolekcje na Skałce

2021-09-28 12:47

Zygmunt Put, wikicommons

Od czwartku 30 września do soboty 2 października w kościele na Skałce odbędą się anielskie rekolekcje.

Do udziału w rekolekcjach w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie zaprasza Bractwo Świętych Aniołów Stróżów. Nauki głosić będzie o. Paweł Przygodzki OSPPE w czasie Mszy św. o godz. 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję