Reklama

Kościół

Kustosz honorowy łagiewnickiego sanktuarium: miłosierne przebaczenie jest wyzwoleniem

Bp Jan Zając przewodniczył wieczornej Mszy św. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Miłosierne przebaczenie Boga jest wyzwoleniem. Bo każdy, kto popełnia grzech, jest jego niewolnikiem. Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony - powiedział w Święto Miłosierdzia kustosz honorowy łagiewnickiego sanktuarium.

Duchowny zaznaczył, że Jezus przychodzi do Wieczernika, w którym są zalęknieni i niepewni uczniowie, witając ich pozdrowieniem: „Pokój Wam!”. - Spotkanie z Mistrzem w blasku Jego oblicza stało się poruszającym doświadczeniem. Wyrwało ich z lęku i niepokoju. Obudziło odwagę w wyznawaniu wiary: Jezus Zmartwychwstał! - stwierdził.

Uznał, że właśnie w tym jest nadzieja dla świata i każdego człowieka. - Nie jesteśmy już pod panowaniem grzechu i zła! Zwyciężyła miłość. Zwyciężyło miłosierdzie. Bo miłosierdzie Boże zawsze zwycięża! Jezusowe: „Pokój Wam” było pierwszym darem Zmartwychwstałego i pierwszym wyzwoleniem - wyzwoleniem z lęku - podkreślił.

Reklama

Kustosz honorowy dodał, że wielkim darem miłosiernego Zbawiciela jest także pokój serca oraz Duch Święty, w imię którego odpuszczane są ludzkie grzechy. - Miłosierne przebaczenie Boga jest wyzwoleniem. Bo każdy, kto popełnia grzech, jest jego niewolnikiem. Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony. Sakrament pokuty przynosi człowiekowi wolność duchową. Koniecznym jest jednak osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym - tłumaczył, dopowiadając, że w odkryciu źródła przebaczenia nie wystarczy zobaczyć Jezusa, ale trzeba dotknąć Jego ran, by zanurzyć się w zdroju miłosierdzia.

Podziel się cytatem

Bp Zając nawiązał także do słów św. Jana Pawła II, który podkreślił, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. Zachęcił przy tym, aby za tymi słowami wniknąć do swego serca i odkryć w nim tajemnice Wieczernika.

- Trwa w nim walka pokoju z lękiem, nadziei ze zwątpieniem, mobilizacji z rezygnacją... Chrystus, który przyszedł do apostołów „mimo drzwi zamkniętych”, przy drzwiach ludzkiego serca zatrzymuje się i puka. Gdy otwieramy drzwi serca słyszymy słowa Pana: „Pokój Tobie!”. Jego słowa i Jego obecność sprawiają, że lęk jest pokonany, wątpliwości ustępują, a zaufanie do Niego rośnie - nauczał.

Reklama

Kaznodzieja uwrażliwiał, że w przebaczeniu grzechów nie chodzi tylko o to, by serce było czyste. - Tajemnicą dnia dzisiejszego jest napełnienie serca obecnością Pana. Trzeba to serce jeszcze bardziej otworzyć. Większe musi być pragnienie zjednoczenia z Jezusem we wszystkich sprawach życia. Stanie się to, gdy w centrum wszystkich przeżyć Niedzieli Miłosierdzia będzie udział w Eucharystii - przez Komunię sakramentalną lub duchową - nawoływał.

Jak zaznaczył w Wieczerniku przez Eucharystię Duch Boży leczy ludzkie serca. - Obala mury odgradzające nas od Boga i od siebie nawzajem oraz pozwala cieszyć się miłością Ojca i zarazem bohaterską jednością. Duch Pański otwiera okna naszych oczu, aby dostrzegały potrzeby bliźnich. Rozgrzewa nasze serca, aby kochały wszystkich. Umacnia nasze ręce, aby niosły chleb i nadzieję tym którzy oczekują naszego chleba i naszej nadziei - kontynuował.

Na zakończenie wskazał, że w czasie Eucharystii zostaje w sercach ludzkich zapalony ogień miłosierdzia, którym trzeba się dzielić. - Na tej drodze idzie z nami Matka Miłosierdzia, która nie przestaje kierować ku nam swoich oczu. Dlatego prosimy: Matko! Prowadź nas w tym Wieczerniku do źródła miłości miłosiernej i pomóż nam być godnymi przyjęcia w Wieczerniku naszych serc miłosierdzia Syna Swego oraz doprowadź nas wszystkich do Wiekuistego Wieczernika w Domu Ojca w Niebie - podsumował bp Zając.

2020-04-19 19:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Tak jak Tomasz możemy mieć wątpliwości, ale ważne, abyśmy się w nich nie zamykali

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Święto Miłosierdzia Bożego

B.M. Sztajner/Niedziela

– To jest nasza droga: od Maryi do Jezusa Miłosiernego, aby przez Niego, w świetle i mocy Ducha Świętego ufać Bogu we wszystkim – powiedział w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył tam odpustowej Mszy św.

– Jezus za pośrednictwem siostry Faustyny kieruje do nas słowa: „Dusze giną mimo mojej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku – święto Miłosierdzia mojego. W dniu tym wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła Miłosierdzia”. Bóg nieograniczony w swoim miłosierdziu dociera do nas ze swoją łaską – powiedział na początku Eucharystii kustosz sanktuarium ks. Andrzej Partika.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję