Reklama

Wiara

Bp Wętkowski: czas epidemii to czas pytania o wiarę

„W obecnym czasie wielu zobaczyło, jak kruchy jest los człowieka i zarazem, jak pyszny jest człowiek, któremu wydaje się, że jest mądrzejszy od Boga i że może sobie kpić z Niego i Jego praw. I teraz człowiek miota się walcząc z niewidzialnym wrogiem” – mówił w czwartek w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.

[ TEMATY ]

koronawirus

youtube.com

Biskup pomocniczy gnieźnieńskie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji uroczystości św. Wojciecha, który jest głównym patronem Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna, i którego relikwie od przeszło tysiąca lat spoczywają w bazylice na Wzgórzu Lecha.

„Gdzie jak nie tu trzeba przychodzić, gdy Ojczyzna i jej obywatele potrzebują duchowego wsparcia i pomocy” – mówił w homilii bp Wętkowski przyznając, że żyjemy dziś w czasie szczególnym, kiedy jest więcej pytań niż odpowiedzi. I są to zarówno pytania egzystencjalne: o wiarę, życie, miejsce człowieka i jego relację z Bogiem, jak i pytania, które przynosi tak bardzo ograniczająca nas rzeczywistość – o świat pełen zagubionych i wystraszonych ludzi, o puste świątynie i celebracje bez wiernych.

Reklama

„Myślę, że z czasem będzie tych pytań coraz więcej i będziemy się na nie domagać odpowiedzi. Co się stało? Czy to wszystko było potrzebne i konieczne? To są ważne pytania, bo nie można pozwolić traktować się jako naród jak grupa, która może być jakimś popychadłem bezwolnym. Naród jest suwerenem. Politycy służą narodowi, a nie naród politykom” – przypomniał biskup pomocniczy gnieźnieński.

Wśród stawianych dziś pytań są też te o Bożą karę? – mówił. – „Czy Pan Bóg się na nas obraził?”

„Nie jest łatwo na to odpowiedzieć” – przyznał duchowny dopowiadając jednocześnie, że jako ludzie wiary musimy wiedzieć i pamiętać, że nic nie dzieje się poza wolą Boga.

Reklama

„Są sytuacje, które On dopuszcza, ale niekiedy są i takie, które sam inspiruje. Jeśli tak jest, to jesteśmy w czasie próby” – stwierdził bp Wętkowski tłumacząc, że chodzi o próbę wiary.

„Trzeba tylko pamiętać, że Pan Bóg nawet jeśli dopuszcza próbę na człowieka, to nie dlatego, żeby zobaczyć, jak człowiek się zachowa, bo On to wie. Dla Niego nie ma przecież przeszłości, ani przyszłości. Jeśli jest czas próby to po to, abyśmy my sami poznali siebie i potrafili postawić sobie bardzo ważne pytania” – stwierdził biskup pomocniczy gnieźnieński dodając, że właśnie w tym trudnym czasie wielu zobaczyło i uświadomiło sobie, jak kruchy jest ich los i zarazem, jak pyszny potrafi być człowiek, któremu się wydaje, że jest mądrzejszy od Boga i może sobie kpić z Niego i Jego praw.

„W tym czasie warto, żeby wybrzmiało w naszych sumieniach i sercach pytanie Jezusa: czy Syn Człowieczy, gdy przyjdzie, znajdzie wiarę na ziemi? No właśnie, czy w roku 2020 znalazłby wiarę na ziemi?” – pytał biskup dodając, że wiara to nie tylko samo przyjęcie, że Bóg istnieje, bo to przyjmuje również szatan. Wiara to zaufanie Bogu.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przestrzegał też przed przyzwyczajaniem się do religijności wirtualnej, wyrażając jednocześnie nadzieję, że obecna izolacja nie będzie sztucznie przedłużana i że raczej prędzej niż później wrócimy do normalności.

„Chcemy wrócić do opuszczonych świątyń, do pełnego uczestnictwa w Eucharystii, do wspólnoty, którą stanowimy, do Komunii świętej, do rozgrzeszenia. Teraz możemy się łączyć przez różne środki przekazu, ale wiemy, że to są tylko atrapy, lepsze lub gorsze, ale atrapy, które niczego nie zastąpią. Nie przyzwyczajajmy się do takiego stylu życia wiary, bo to zaprowadzi nas na manowce. Nasza wiara w ten sposób skarłowacieje i zaniknie” – stwierdził bp Krzysztof Wętkowski.

Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej celebrowana była tradycyjnie w intencji Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej, których św. Wojciech jest patronem, a także w intencji całej Ojczyzny oraz oddalenia klęski suszy.

W czasie liturgii, wieloletnim zwyczajem, przekazane zostały relikwie św. Wojciecha. Otrzymała je parafia w Zatorze w archidiecezji krakowskiej.

Po ostatnich regulacjach rządowych w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyć może w liturgii 90 osób.

Transmisja Mszy św. dostępna na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

W niedzielę w Gnieźnie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha z konieczności ograniczone w tym roku do niedzielnej Mszy św. o godzinie 13.00. Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka będzie transmitowana w TVP Polonia oraz powyższych mediach diecezjalnych.

2020-04-23 15:02

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: pandemia nie może nas oderwać od Mszy św.

[ TEMATY ]

KEP

koronawirus

Episkopat.pl

Nie wyobrażamy sobie, aby «nowa normalność» miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy św. i w innych obrzędach religijnych – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do prognozy zaprezentowanej przez ministra zdrowia, iż epidemia może potrwać w Polsce jeszcze dwa lata.

Na zakończenie modlitwy różańcowej w intencji ustania pandemii, transmitowanej codziennie w mediach społecznościowych z prywatnej kaplicy metropolity poznańskiego, abp Gądecki zauważył, że dyspensa od obowiązku „chodzenia do kościoła w niedziele i święta” nie oznacza „zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii”.

CZYTAJ DALEJ

Cześć Sercu Maryi

Niedziela podlaska 24/2002

[ TEMATY ]

serce

Archiwum Edycji Szczecińsko-Kamieńskiej

To serce tak czyste, tak piękne i dobre, dzieło i radość Trójcy Przenajświętszej. Ojciec znajduje upodobanie w oglądaniu Serca Przenajświętszej Panny Maryi jako arcydzieła swej ręki. Serce Maryi jest dla nas tak czułe, że serca wszystkich matek są przy nim jak sopel lodu. (z Myśli św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars)

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Walia - Szwajcaria 1:1

2021-06-12 18:37

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa A: Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję