Reklama

Wiadomości

Szef MEN: egzaminy zewnętrzne są obiektywną formą sprawdzenia wiedzy

Egzaminy zewnętrzne są obiektywną formą sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów; jesteśmy przygotowani do ich przeprowadzenia - zapewnił w sobotę minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że arkusze, które otrzymają uczniowie, będą dla nich bezpieczne.

[ TEMATY ]

egzamin

Dariusz Piontkowski

Sejm RP/ Wikipedia

Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowski

Minister edukacji w TVP Info podkreślił, że wielu rodziców i uczniów oczekiwało decyzji o tym, że egzaminy zewnętrzne - takie jak egzamin ósmoklasisty i matura - odbędą się mimo epidemii koronawirusa w Polsce.

"Także rektorzy uczelni wyższych wyraźnie wskazywali na to, że egzamin zewnętrzny, taki jak matura czy egzamin po ósmej klasie, jest jedyną bardzo obiektywną formą sprawdzania przynajmniej części wiedzy i umiejętności uczniów i apelowali do ministerstwa, aby jednak te egzaminy przeprowadzić, nawet teraz w okresie pandemii" - mówił szef MEN.

"Bardzo podobnie patrzę na egzaminy zewnętrzne, jesteśmy przygotowani do ich przeprowadzenia. Arkusze są gotowe; spokojnie jesteśmy w stanie rozesłać te arkusze do szkół, aby uczniowie mogli sprawdzić się w tych egzaminach" - zapewnił Piontkowski.

Reklama

Przypomniał też, że w przypadku ósmoklasistów będą brane pod uwagę także oceny ze świadectw, a nie tylko i wyłącznie oceny z egzaminu kończącego szkołę podstawową. "Ale te oceny z egzaminu rzeczywiście dają jednak pewien obiektywny przegląd tego, co uczniowie potrafią" - zauważył.

Minister edukacji odniósł się także do pytania o "zabójcze arkusze" - czy te arkusze, które otrzymają uczniowie podczas egzaminów nie spowodują zakażenia koronawirusem. "Nie widzę tutaj żadnego niebezpieczeństwa, te arkusze są już od dawna zapakowane, one więc już od dłuższego czasu nie mają dostępu do jakichś czynników zewnętrznych. Spokojnie więc można przeprowadzić egzaminy. Nie ma tutaj żadnego zagrożenia" - powiedział Piontkowski.

O terminach egzaminów - ósmoklasisty od 16 do 18 czerwca i matur od 8 do 29 czerwca - minister edukacji poinformował w piątek. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie będzie przeprowadzony od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy – od 17 do 28 sierpnia. Do 24 maja przedłużono zamknięcie szkół. (PAP)

nno/ wj/

2020-04-25 21:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piontkowski: w kolejnym roku przesuniemy egzamin ósmoklasisty; będzie pod koniec maja

W kolejnym roku przesuniemy egzamin ósmoklasisty; do tej pory był pod koniec kwietnia, będzie pod koniec maja – zapowiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN wskazał na konferencji prasowej w Warszawie, że doświadczenia pokazały, że "można przesunąć nieco termin egzaminu".

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: nie wolno nam przyzwyczajać się do wojny na Ukrainie

2022-12-05 09:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„W czasie gdy nadal modlimy się natarczywie o pokój na Ukrainie, naprawdę niestrudzenie, nie wolno nam przyzwyczajać się do tej wojny jak do każdej innej. Nie możemy pozwolić, aby nasze serca i umysły znieczuliły się przed powtórzeniem tych najcięższych okropności przeciwko Bogu i człowiekowi” - stwierdza Ojciec Święty we opublikowanym przez włoski dziennik Corriere della Sera wstępie do książki «Un’enciclica sulla pace in Ucraina» (Encyklika o pokoju na Ukrainie), która zbiera przemówienia papieża na temat konfliktu w Europie.

„Nigdy nie twierdziłem, że Pan rozpoczął cud, nie kończąc go dobrze". Odkąd wiele lat temu przeczytałem i przeczytałem ponownie „I promessi sposi” (Narzeczeni) Alessandro Manzoniego, zawsze długo medytowałem nad tym zdaniem. Jest to zdanie nadziei, w miarę jak wędrujemy ku Jubileuszowi 2025 roku, którego motto chciałem poświęcić właśnie tej cnocie teologicznej: Pielgrzymi nadziei . Benedykt XVI dał nam wspaniałą encyklikę o nadziei Spe salvi . Pisze, że "«Odkupienie», zbawienie, zgodnie z wiarą chrześcijańską, nie jest jedynie zwyczajnym wydarzeniem. Odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości: teraźniejszość, nawet uciążliwą, można przeżywać i akceptować, jeśli ma jakiś cel i jeśli tego celu możemy być pewni, jeśli jest to cel tak wielki, że usprawiedliwia trud drogi” (n. 1).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję