Reklama

Kościół

W Bolonii oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu

25 kwietnia we Włoszech obchodzone jest Święto Wyzwolenia (Festa della Liberazione). To państwowe święto obchodzone co roku na pamiątkę wyzwolenia kraju spod faszyzmu i nazizmu w 1945 roku. Jest to również okazja, by przywołać na pamięć polskich żołnierzy, którzy wnieśli wielki wkład w wyzwolenie Włoch. Tym bardziej, że cztery dni wcześniej, 21 kwietnia, obchodzona jest rocznica wyzwolenia Bolonii, między innymi przez polskich żołnierzy.

[ TEMATY ]

armia gen. Andersa

Bolonia

źródło: Kuria Bolonii

Zobycie miasta poprzedziły ciężkie walki toczone w dniach od 9 do 15 kwietnia w celu przełamania obrony niemieckiej. W końcu Niemcy już od 19 kwietnia zaczęli się wycofywać, dlatego w samej Bolonii nie doszło do walk. Rankiem 21 kwietnia oddziały 2 Korpusu Polskiego były owacyjnie witane przez ludność miasta, a 9. Batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano "bolońskiego".

Niestety straty w polskich szeragach były duże – w bitwie, która przeszła do historii jak „Bolońska” zginęło 300 żołnierzy, a 600 zostało rannych. Bitwa o to miasto wymieniana jest, obok walk o Monte Cassino i Ankonę, jako jedna z najważniejszych na Zachodzie z udziałem Wojska Polskiego. Była to zarazem ostatnia batalia 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Podziel się cytatem

Reklama

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i trudnościami w przemieszczaniu się po mieście i kraju nie było publicznych uroczystości rocznicowych związanych z wyzwoleniem Bolonii choć była to szczególna, 75. rocznica. Jedynie w imieniu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena, na przedmieściach miasta, umieszczono wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

Natomiast w Święto Wyzwolenia Włoch, 25 kwietnia, arcybiskup Bolonii, kard. Matteo Zuppi, aby oddać hołd żołnierzom, którzy wyzwolili miasto, odprawił Mszę św. na polskim cmentarzu. Z kardynałem koncelebrowali: jego sekretarz ks. Sebastiano Tori oraz miejscowy duszpasterz Polaków, ks. Tomasz Klimczak. W swojej homilii arcybiskup Bolonii powiedział, między innymi: „Z tych cmentarzy wojennych chcemy udać się duchowo na pielgrzymkę do wszystkich miejsc, gdzie spoczywają ci, którzy oddali życie, aby zakończyć drugą wojnę światową. Zło nigdy nie jest całkowicie pokonane. Kiedy z przekonaniem nie wybieramy drogi pokoju i sprawiedliwości, wszyscy jesteśmy słabsi, a światu grozi niebezpieczeństwo. Atmosfera przybnębienia tego miejsca wymaga od nas, abyśmy nie zapomnieli o testamencie pokoju poległych i wybrali życie każdego człowieka oraz drogę wytrwałości i spotkania. Jesteśmy dziećmi Boga, który prosi wszystkich, by miłować wrogów i zło miłością zwyciężać. Wojna jest pandemią, ponieważ rozprzestrzenia wszystkie złe „wirusy”. Jesteśmy tutaj, aby wysłuchać testamentu tych, który nas opuścili”.

Po Mszy św. kard. Zuppi pobłogosławił groby poległych. Na cmentarzu w Bolonii spoczywa 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych nie tylko w bitwie o Bolonię, ale także w walkach na Linii Gotów i w Apeninie Emiliańskim. Cmentarz powstał z inicjatywy gen. Andersa - został wybudowany w okresie od 1 lipca do 15 grudnia 1946 roku przez polskich żołnierzy i włoskich kamieniarzy. Necropola w San Lazzaro di Savenna (Bolonia) jest największym spośród czterech polskich cmentarzy usytuowanych na ziemi włoskiej (pozostałe trzy znajdują się w Loreto, Monte Cassino i Casamassima).

Mszę św. można obejrzeć na youtube:

2020-04-25 21:58

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hołd dla Józefa Piłsudskiego i gen. Władysława Andersa

[ TEMATY ]

Józef Piłsudski

armia gen. Andersa

marszałek Piłsudski

gen. Władysław Anders

Wikipedia

Legionistom Piłsudskiego i powstańcom warszawskim przyświecał ten sam cel – niepodległa Polska

Legionistom Piłsudskiego i powstańcom warszawskim przyświecał ten
sam cel – niepodległa Polska

Prezes IPN i Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w południe w stolicy oddadzą hołd Józefowi Piłsudskiemu z okazji 85. rocznicy śmierci Pierwszego Marszałka Polski. Kwiaty złożą także przed pomnikiem gen. Władysława Andersa, który 50 lat temu odszedł na wieczną wartę.

Rano w intencji tych dwóch mężów stanów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszę św. sprawował bp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Zajaśniało słońce nad pielgrzymami

2021-08-02 20:30

Michalina Stopka

Deszcz, wiatr, a później piękne słońce. W zmiennych warunkach pogodowych podążali pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, 

Co ciekawe, w tym roku tradycja została złamana. Do tej pory pielgrzymi gr. XIV spotykali się razem dopiero w Trzebnicy lub przed nią. Przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz, postanowił zamiast jednodniowej trasy do Trzebnicy, wydłużyć ją o jeden dzień. Dzięki temu już dziś, 2 sierpnia "Czternastka" złączyła się w jedno. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję