Reklama

Aspekty

Zaczynamy Tydzień Biblijny

Dzisiejsza niedziela 26 kwietnia – trzecia Niedziela Wielkanocna w Kościele w Polsce przeżywana jest jako „Niedziela Biblijna”, a następujący po niej tydzień, jako „Tydzień Biblijny”.

Nad organizacją i rozpropagowaniem Niedzieli i Tygodnia Biblijnego w poszczególnych diecezjach czuwa moderator „Dzieła Biblijnego”. W naszej diecezji jest nim ks. dr Łukasz Łaszkiewicz – prezes stowarzyszenia uBIBLIJNIEni.pl.

- Biblia jest słowem Boga do człowieka każdej epoki, podobnie jak Jezus jest Słowem, które stało się ciałem i zamieszkało na zawsze pośród nas. „Nieznajomość Pisma św. jest nieznajomością Jezusa” - tak miał powiedzieć św. Hieronim, wielki znawca Biblii z V. w. Owszem, Pismo św. jest odczytywane na każdej Mszy św., a księża w oparciu o nie głoszą niedzielne i świąteczne homilie. Rzadziej jednak, bo może kilka razy w roku, sięgamy do Pisma św. sami. Brakuje nam chyba przekonania, że przez nie najlepiej Bóg przemawia do człowieka. Czytana Biblia jest głosem Boga do mnie, a więc jest zachętą do modlitwy. Brakuje nam, uczniom Chrystusa, takiej właśnie modlitwy – z Biblią w ręku. Stąd zachęty ze strony Kościoła w Tygodniu Biblijnym, abyśmy ubogacali życie modlitewne i w ogóle wiarę przez osobisty kontakt z Pismem św. – tak wyjaśniał nam przed kilku laty sens Niedzieli Biblijnej ks. kan. dr Andrzej Oczachowski – wykładowca Pisma św. w naszej diecezji.

Reklama

Z inicjatywy „Dzieła Biblijnego” powstały na „Tydzień Biblijny” także specjalne materiały pomocnicze, takie jak plakaty, teksty liturgiczne, katechezy czy inne pomoce biblijne, a także prezentacje multimedialne na płycie CD.

2020-04-26 23:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pismo Święte ratuje nasze więzy z Bogiem i ocala to, co jest europejskim fundamentem zasad

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

niedziela biblijna

J. Tarnowski

Przed utratą dziedzictwa chrześcijańskiego systemu wartości Europy jako konsekwencji odchodzenia od Słowa Bożego i Bożego prawa przestrzegał na Jasnej Górze podczas Mszy św. w Niedzielę Biblijną abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zachęcał, by w świetle Słowa Bożego rozpoznawać na co dzień nasze chrześcijańskie zadania w konfrontacji ze światem.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że czas wielkanocny jest nam dany po to, abyśmy w naszej codzienności mogli wchodzić w głębię nowego życia otrzymanego przez Chrystusa, który „nie tylko stał się ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, jak również za grzechy całego świata, ale jest Słowem Ojca, które stało się Chlebem Życia” jak uwypukla to tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego. Kaznodzieja podkreślił w nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii o uczniach z Emaus, że Chrystus Zmartwychwstały jest tym, który wciąż jest ze swym ludem i niesie pokój swoim wyznawcom.

Hierarcha zwrócił uwagę, że św. Łukasz w dzisiejszej Ewangelii bardzo wyraźnie podkreśla, że Zmartwychwstały Chrystus jest Kimś, rzeczywistą osobą prowadząca dialog. Także nasza wiara w Jezusa powinna nas podprowadzać do osobistych spotkań z Nim, a dzieje się tak przez karty Pisma Świętego i sakramenty Kościoła, a zwłaszcza Eucharystię – przypomniał abp Depo.

- Słowo Boże, które odczytujemy poprzez zadania XII Tygodnia Biblijnego i IV Narodowego Czytania Pisma Świętego budzi w nas wiarę w Chrystusa jako Syna Bożego i Zbawiciela. Dopiero wówczas mamy prawdziwy i pełny udział w spożywaniu Ciała i Krwi Jezusa, kiedy wcześniej w Jego imię nawrócimy się i w mocy Ducha Świętego otrzymamy odpuszczenie naszych grzechów – tłumaczył kaznodzieja.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że Pismo Święte ratuje nasze więzy z Bogiem i ocala to, co jest europejskim fundamentem zasad.

Za św. Janem Pawłem II przypomniał, że w świetle słów Pisma Świętego rozpoznajemy nasze zadania wiary chrześcijańskiej, która ma być weryfikowana w życiu, ale jednocześnie jest konfrontowana ze światem na co dzień.

Podkreślił, przytaczając papieską diagnozę, że największym błędem i kłamstwem współczesnej Europy jest budowanie życia poza Bogiem, poza Jego przykazaniami, poza Ewangelia, poza etyką chrześcijańską, utrata dziedzictwa europejskiego, które jest zbudowane na chrześcijaństwie. - Te zmagania chcą odwrócić dziedzictwo naszego chrześcijańskiego systemu wartości jako program przestarzały i niedemokratyczny dla Europy i świata, dlatego odczytujmy Pismo Święte, karty Starego i Nowego Testamentu, bo one są kartami naszych spotkań z Bogiem - apelował.

Na Jasnej Górze uroczysta celebracja Słowa Bożego w ramach IV Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyła się z udziałem przedstawicieli rządu, służb walczących z epidemią: medycznych, straży pożarnej, straży granicznej Wśród czytających fragment Pisma Świętego był m.in. minister środowiska Michał Woś, który podkreślił obecność Słowa Bożego w różnych etapach swojego życia.

- Ważne jest, by być przy źródle - Słowie Bożym, w Nim odnajdywać siłę i sens swojego powołania – wyjaśniał wybór lektorów kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

W prawodawstwo Zakonu Paulinów mocno wpisana jest potrzeba gorliwości apostolskiej ujawniającej się szczególnie przez głoszenie Słowa Bożego (Konstytucje Zakonu art. 3).

Na jasnogórskim Obrazie Matka Boża wskazuje na Jezusa z Pismem Świętym – Księgą Życia.

XII Tydzień Biblijny w Kościele w Polsce odbywa się pod hasłem: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” zaczerpniętym z Ewangelii wg. św. Jana i potrwa od 26 kwietnia do 2 maja 2020 r.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: wyrażamy głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi

2020-08-10 08:52

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi; ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"W obliczu trwających na Białorusi wydarzeń, MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji. Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania. Apelujemy do władz Białorusi, by zaprzestały działań eskalujących sytuację i zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka" - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi.

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

Centrum Wiasna podało w poniedziałek, że co najmniej jedna osoba zginęła, 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: Protesty katolików i prawosławnych przeciwko „fałszerstwom wyborczym”

2020-08-10 21:50

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Anna Ivanova

Białoruscy katolicy zorganizowali w mediach społecznościowych kampanię - "Fałszerstwo – ciężki grzech”. Podobnie około 30 duchownych Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego uczestniczy w proteście „Prawosławni przeciwko falsyfikacjom” skierowanym przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Białoruska rozgłośnia Radio „Swoboda” poinformowała, że w niedzielę 9 lipca późnych godzinach wieczornych, grupa katolików białoruskich ogłosiła w internecie kampanię "Fałszerstwo – ciężki grzech”. Jej inicjatorzy - niestety rozgłośnia nie podała nazwisk - zwrócili się do członków Centralnej Komisji Wyborczej z prośbą o sprawiedliwe i uczciwe liczenie głosów. W wieczornych niedzielnych wiadomościach „Swoboda” podała również, że tego samego wieczora szereg księży Białoruskiego Kościoła Prawosławnego PM włączyło się do protestu „Prawosławni przeciwko fałszerstwom”, zorganizowanego w sieciach społecznościowych przeciwko manipulacjom dokonanym w trakcie głosowania w wyborach na prezydenta Republiki Białoruś.

Inicjatorem protestu jest diakon z Grodna Źmicier Pawlukiewicz, autor umieszczonego w internecie plakatu, na którym za pomocą cytatów z Biblii wyjaśnia, dlaczego wyznawcy prawosławia muszą przeciwstawiać się fałszerstwom, poniżaniu jednostki i wywieraniu na nią nacisku.

Do internetowego protestu przyłączył się cały szereg kapłanów Białoruskiego Kościoła Prawosłąwnego z Mińska, Homla, Grodna, Zasławia, Lidy, Rohaczowa, Borysowa, powiatu Małoryckiego. Do późnych godzin wieczornych w niedzielę 9 bm., pod protestem podpisało się ponad 30 duchownych prawosławnych.

Należy przypomnieć, że w pierwszych dniach lipca, według niezależnych badań, zamiar głosowania na Aleksandra Łukaszenkę zgłaszało około 3% respondentów. Nazajutrz po wyborach, w poniedziałek 10 lipca, w pełni od niego zależna Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła zwycięstwo A. Łukaszenki z więcej niż 80% głosów.

Na Białorusi funkcjonuje nieogłoszony stan wojenny. OMON (odpowiednik oddziałów prewencyjnych policji) patrolujący ulice białoruskich miast, otrzymywał wsparcie wojska w postaci czołgów i transporterów opancerzonych. Mimo to, nocą z 9 na 10 lipca, ulicami wszystkich większych miastach Białorusi przeszły masowe akcje protestacyjne. Na razie wiemy, że jeden protestujący został zabity przez milicję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję