Reklama

Siostry Klaryski powróciły w rodzinne strony

Niedziela sandomierska 4/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wigilię uroczystości św. Klary, 10 sierpnia 2006 r., bp Andrzej Dzięga wpisując się do Księgi Pamiątkowej skaryszewskiego klasztoru, zaznaczył: „Bogu Wszechmogącemu niech będzie chwała, że pozwolił w dniu dzisiejszym, w wigilię św. Klary, w tym skaryszewskim klasztorze zakończyć rozmowę na temat nowej fundacji klasztoru Sióstr Klarysek w historycznym Sandomierzu, z którego wyruszyły na całą Polskę przed wiekami. Niech dzisiejsza decyzja o szczególnej lokalizacji klasztoru przyniesie na pokolenia błogosławione owoce, otwierając nową kartę w historii polskich klarysek”.
Już 12 czerwca 2007 r., w ósmą rocznicę pobytu Jana Pawła II w Sandomierzu, na zaproszenie Biskupa Ordynariusza, siostry wzięły udział w uroczystej Mszy św. i spotkały się po raz pierwszy z Kościołem sandomierskim.
I tak, po 750 latach, Klaryski powróciły do miejsca, w którym w 1245 r. rozpoczęła się historia Zakonu św. Klary na ziemiach polskich. Siostry otrzymały działkę i budynek przy Placu św. Wojciecha w Sandomierzu, na tymczasowy klasztor w granicach parafii św. Józefa. Po Mszy św. w uroczystej procesji z lampkami oliwnymi, zapalonymi od płomienia z łagiewnickiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, odmawiając tajemnice światła, pod przewodnictwem bp. Mariana Zimałka, w asyście kleryków i otoczeniu sióstr - przedstawicielek wszystkich zgromadzeń zakonnych diecezji sandomierskiej, klaryski przeniosły się do swojego nowego pomieszczenia. Ks. prał. Zygmunt Niewadzi, proboszcz parafii św. Józefa, powitał swoje nowe parafianki przy dźwiękach dzwonów, a w progi nowego klasztoru wprowadził je uroczyście bp Marian Zimałek.
Ksiądz Biskup powiedział wtedy: „Witajcie! Błogosławiona Salomeo, cieszymy się, że po wiekach wróciłaś w swoich duchowych córkach do Sandomierza, miejsca Twoich zaślubin z Chrystusem. Witamy was serdecznie franciszkańskim pozdrowieniem «Pax et Bonum - Pokój i Dobro». Przybywacie z bogatym dziedzictwem duchowym, dorodnym owocem współpracy z łaską powołania wielu pokoleń sióstr i swoim całkowitym oddaniem się Bogu poprzez profesje zakonne, aby być modlitewnym wsparciem dla Kościoła sandomierskiego, jego Pasterzy, duchowieństwa, wiernych. Budując sandomierski klasztor, położymy w jego fundamentach waszą i naszą wiarę, nadzieją sięgniemy życia w przyszłym świecie, chcemy chwalić Boga czynami miłości i służyć sobie wzajemnie, realizując swoje powołanie”.
Nowa fundacja Zakonu św. Klary stała się rzeczywistością. Klaryski powróciły po wiekach do miejsca, w którym bł. Salomea, pierwsza polska klaryska, otrzymała w 1245 r., z rąk biskupa krakowskiego Prandoty habit zakonny. W 2011 r. przypada 800. rocznica urodzin bł. Salomei: dar tej nowej fundacji pragniemy złożyć jako wotum wdzięczności Bogu za dar powołania, ogarniając jednocześnie modlitwą i sercem całą diecezję - jej pasterzy, duchowieństwo i cały lud wierny - tak pięknej i bogatej historycznie ziemi, a stąd ogarnąć całą naszą Ojczyznę.
Obecnie w klasztorze sandomierskim mieszkają 4 siostry, pochodzące ze Skaryszewa. Jest kaplica z codzienną Mszą św., sprawowaną o godz. 7 przez ks. Tadeusza Kopacza - kapelana. Spowiednikiem i ojcem duchowym sióstr klarysek jest ks. prof. Kazimierz Skawiński. Siostry klaryski żyją w tzw. ścisłej klauzurze. Jej zewnętrznym znakiem jest mur i krata - jest to jednak „przyjazny” mur, który nie dzieli, a jedynie oddziela. Ten szczególny symbol siostry odczytują jako miejsce, w którym z woli Bożej i dzięki Jego łasce upływający czas jest czasem modlitwy - także modlitwy wstawienniczej za braci i siostry w świecie: gdzie upływający czas jest czasem milczenia, gdzie upływający czas jest czasem miłości w nieustannej kontemplacji Chrystusa Eucharystycznego, który zbliża do każdego człowieka.
Na wiosnę rozpocznie się budowa nowego klasztoru: będzie to nowy akcent architektoniczny wpisany w piękny pejzaż historycznego Sandomierza. Z ramienia Biskupa Ordynariusza i w imieniu klasztoru za prowadzenie budowy jest odpowiedzialna s. Zofia Tracz. Plany są już gotowe. Przedsięwzięcie jest ogromne i bardzo kosztowne. Całą ufność pokładamy w Bożej Opatrzności. Pragniemy za wstawiennictwem naszej matki bł. Salomei, by to nowe dzieło wznoszone ku chwale Bożej i ku pożytkowi Kościoła sandomierskiego, połączyło wspólną nicią duchową całą naszą diecezję.
Trwając na modlitwie, na której spędzamy 6-7 godzin dziennie, włączamy wszystkie intencje nam powierzone z ufnością w moc Bożego Miłosierdzia, a każdą pomoc w realizacji naszego nowego klasztoru przyjmujemy z wdzięcznością w sercu i gorącą modlitwą przed Panem. Zostałyśmy zaproszone przez biskupa ordynariusza Andrzeja Dzięgę. Obdarowane tym zaproszeniem, ubogacone darem wielkiej życzliwości ze strony naszych Pasterzy, kapłanów, alumnów, sióstr zakonnych, a także wiernych, pragniemy służyć darem swego powołania, codzienną modlitwą i ofiarą wspierać Kościół sandomierski, a swoją świętością budować i splatać ze świętością każdego człowieka w tajemnicy jedności Ciała Chrystusowego, żyjącego na tej bogatej w tradycje i jakże gościnnej ziemi sandomierskiej. Niech nam w tym dopomaga nasza duchowa matka bł. Salomea, pierwsza polska klaryska, która tu, w Sandomierzu, otworzyła nowy rozdział w dziejach polskiego monastycyzmu wnosząc w niego bogactwo swego charyzmatu i swojej osobowości.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć budowę klasztoru, mogą wpłacać ofiary na konto: BS Sandomierz 18 94 29 00 04 20 01 00 01 32 28 00 01/ul. Mariacka 6/27-600 Sandomierz.

Ogłoszenie o przystąpieniu do wyboru wykonawcy zadania inwestycyjnego pod nazwą
BUDOWA KLASZTORU SIÓSTR KLARYSEK w Sandomierzu,
ul. Plac św. Wojciecha 5

1. Zamawiający: Klasztor Sióstr Klarysek, ul. Plac św. Wojciecha 5, 27-600 Sandomierz.
2. Tryb zamówienia: zapytanie ofertowe.
3. Uzyskanie specyfikacji: udostępniana osobiście w Kurii Diecezjalnej - Referacie Finansowym przy ul. Mariackiej 7 w dniach wtorek, czwartek, w godzinach 12.00-13.30.
4. Przedmiot zamówienia: Budowa Klasztoru Klauzurowego Sióstr Klarysek obejmującego budowę budynku mieszkalnego, budynku ogólnoużytkowego, kaplicy oraz adaptację budynku istniejącego wg dokumentacji projektowej opracowanej przez mgra inż. arch. Andrzeja Krzemienia z zespołem projektowym. Realizacja zadania - pod klucz.
5. Termin wykonania zamówienia: wg uzgodnień na etapie negocjacji.
6. Kryteria oceny: cena netto za wykonanie przedmiotu zamówienia, referencje, potencjał produkcyjny, zdolność kredytowania, elastyczność negocjacyjna.
7. Składanie ofert: w Kurii Diecezjalnej - Referacie Finansowym przy ul. Mariackiej 7 w Sandomierzu do dnia 6 lutego 2008 r. do godz. 11.00.
8. Otwarcie ofert 6 lutego 2008 r. o godz. 12. 00 w Domu Katolickim w Sali Malinowej przy ul. Mariackiej.
9. Termin związania z ofertą 30 dni.
10. Procedura wyboru oferenta może być unieważniona bez podania przyczyny.
Osobą upoważnioną do kontaktu z oferentami i udzielaniu informacji o przedmiocie zamówienia jest mgr inż. arch. Andrzej Krzemień - autor projektu, tel. (0-15) 644-55-95, kom. 0-604-45-21-73.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję