Reklama

Polska

Kongres Katolików o katechezie w szkole i odpowiedzialności za media

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

kongres

ateizacja

Bożena Sztajner

GALERIA FOTO


Rola katechezy, ateistyczna wizja człowieka i odpowiedzialność świeckich za media to tematy podjęte przez prelegentów podczas odbywającego się dzisiaj na Jasnej Górze Kongresu Katolików „Stop Ateizacji”.

O roli katechezy w wychowaniu mówiła poseł PiS Jadwiga Wiśniewska, która podkreśliła, że „katecheza jest przeciwwagą dla zjawiska utraty autorytetu i relatywizmu.”- Katecheza niejednokrotnie stanowi jedyną formację moralną dla młodzieży - mówiła poseł Wiśniewska.

Reklama

„Jeżeli oczekujemy dobra dla naszych dzieci, to pomijanie katechezy jest nie do przyjęcia.”- kontynuowała poseł Wiśniewska.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej „obecność religii w szkole jest przejawem neutralności światopoglądowej i realizuje ideę demokracji, która gwarantuje prawo do nauki religii.”

„Ministerstwo Edukacji Narodowej z premedytacją lekceważy edukację religijną, a przecież katecheza jest jedyną przeciwwagą dla prądów antypedagogicznych.”- kontynuowała poseł Wiśniewska.

Natomiast dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej zwrócił uwagę na ateistyczną koncepcję człowieka, która „jest wspierana przez nurt postmodernizmu.”- Ta koncepcja pogłębia się w ideologii gender - podkreślił Dąbrowski.

„Człowieka wrzuca się w pustkę. Człowiek żyje w poczuciu utraty sensu.”- podsumował Dąbrowski.

Temat odpowiedzialności za media podjął red. Jacek Karnowski z „Sieci” i „wPolityce”. - Można zbudować wiele kościołów, ale jeśli nie będzie dobrych mediów to kościoły będą puste- mówił red. Karnowski przypominając myśl św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Red. Karnowski zauważył,że „własność mediów jest kluczowa.” - Ile własności tyle wolności. Trzeba mieć swoje media i być w mediach,które podzielają nasze wartości - podsumował red. Karnowski.

2013-06-16 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ełk: I Kongres Misyjny Diecezji Ełckiej

Stacją Dorosłych zakończył w sobotę się I Kongres Misyjny Diecezji Ełckiej. "Wszyscy jesteśmy zobowiązani do głoszenia Ewangelii, niesienia Chrystusa innym i do wspomagania poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień, ofiary materialne tych, którzy są zaangażowani w misji ad gentes" - mówił do uczestników biskup ełcki Jerzy Mazur.

Uczestnicy diecezjalnego Kongresu Misyjnego zgromadzili się na wspólnej Mszy św., w kościele św. Rafała Kalinowskiego w Ełku, której przewodniczył Biskup Ełcki. W homilii biskup skoncentrował uwagę zgromadzonych na pytaniu: czy misje są potrzebne dzisiaj? Szukając odpowiedzi na te pytania bp Mazur przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że 'misje są sprawą wiary, są dokładnym wskaźnikiem naszej wiary w Chrystusa i w Jego miłość ku nam'. - Również papież Benedykt XVI przypominał nam, że misje są sprawą miłości. Natomiast papież Franciszek w swojej adhortacji Evangelii Gaudium zachęca 'nie pozwólmy się okradać z misyjnego entuzjazmu. nie pozwólmy się okraść z radości ewangelizacji' – wskazał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję