Reklama

Rodzina

CBOS: 90% Polaków popiera roczne urlopy rodzicielskie

[ TEMATY ]

wychowanie

dzieci

rodzice

B. Sztajner/Niedziela

Aż 91 proc. Polaków, w tym 68 proc. zdecydowanie, popiera wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich, z których od 17 czerwca będą mogły skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie. Zdaniem badanych, urlopy te nie będą szeroko wykorzystywane przez mężczyzn, jednak ich wprowadzenie nie zmieni sytuacji kobiet na rynku pracy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
17 czerwca wchodzi w życie nowe prawo wprowadzające roczne urlopy rodzicielskie. Z dłuższych płatnych urlopów będą mogły korzystać zarówno matki, jak i ojcowie.<.P>

Z badania CBOS wynika, że ich wprowadzenie popiera 91 proc. Polaków, w tym 68 proc. w sposób zdecydowany. Przeciwnych jest tylko 5 proc., w tym zdecydowanie jedynie 2 proc. ankietowanych.

Urlopy rodzicielskie zyskują większe poparcie kobiet niż mężczyzn (73 proc. kobiet i 63 proc. mężczyzn udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”), cieszą także bardziej rodziców dzieci do piątego roku życia, niż pozostałych (77 proc. z nich udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak” wobec 69 proc. wśród pozostałych).

CBOS zainteresował się też, czy - zdaniem badanych - urlopy rodzicielskie będą popularne wśród mężczyzn.

Największa grupa ankietowanych (33 proc.) uważa, że niewielka część ojców skorzysta z takiego prawa, a co czwarty respondent sądzi, iż jedynie nieliczni (24 proc.). Mniej niż co piąty badany (18 proc.) jest zdania, że z prawa do urlopów rodzicielskich skorzysta większość uprawnionych do tego mężczyzn, a co szósty (16 proc.) – że mniej więcej połowa.

Choć wprowadzenie dłuższych urlopów rodzicielskich, którymi mogą dzielić się oboje rodzice, ma w swych założeniach sprzyjać kobietom na rynku pracy, w dyskusji publicznej pojawiały się głosy, że nowe prawo pogorszy ich sytuację. Argumentowano, iż wprawdzie nowe prawo dopuszcza możliwość dzielenia się uprawnieniami przez oboje rodziców, to jednak głównie będą z nich korzystały kobiety, co sprawi, że pracodawcy mniej chętnie będą je zatrudniać, a matki po dłuższej nieobecności w pracy będą w większym stopniu narażone na utratę zatrudnienia.

Reklama

CBOS zbadał, jak kwestię tę postrzegają Polacy. Wśród respondentów dominuje przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy (44 proc.). Jednocześnie co czwarty ankietowany (24 proc.) jest zdania, że wprowadzenie urlopów poprawi tę sytuację, a co piąty (19 proc.), że pogorszy.

Przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie zmieni sytuacji kobiet na rynku pracy dominuje we wszystkich grupach społeczno-zawodowych. Ponadprzeciętnie często o negatywnym wpływie dłuższych urlopów na sytuację zawodową kobiet przekonani są absolwenci wyższych uczelni (28 proc.) oraz badani o najwyższych miesięcznych dochodach na osobę - powyżej 1500 zł (29 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca na 1010-osobowej próbie dorosłych Polaków.

2013-06-17 15:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Paweł Zawitkowski poradzi młodym mamom

Jesteś w ciąży lub rozpoczynasz przygodę z macierzyństwem, a wciąż nurtuje Cię wiele pytań dotyczących okresu ciąży i połogu - weź udział w bezpłatnej konferencji Akademia MamaPyta.pl.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 czerwca br. w godz. 12-16.15 w Sali Miedzianej Centrum Konferencyjnego WPP, ul. Fabryczna 10 we Wrocławiu. Wraz z Akademią MamaPyta.pl do Biłgoraju zawita Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta, autor książek z serii "Mamo, Tato, co Ty na to?", który od lat doradza rodzicom jak przez dotyk, ruch oraz zwariowane pomysły wspierać prawidłowy rozwój ich dzieci. Paweł Zawitkowski będzie do dyspozycji uczestników przez cały czas trwania spotkania. W trakcie spotkania będzie można również nabyć książki z serii Mamo, Tato co Ty na to? z dedykacją i autografem autora.

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję