Reklama

Wiadomości

Prezydent buduje wspólnotę Polaków na świecie

Ofiarami śmiertelnymi koronawirusa są Polacy poza granicami i w tym bardzo zasłużeni działacze polonijni - mówi Minister Adam Kwiatkowski, który nadzoruje prezydenckie Biuro Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

Artur Stelmasiak: - 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jak ważne jest to święto dla prezydenta i całej kancelarii?

Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta: - Dla pana prezydenta Andrzeja Dudy 2 maja jest bardzo ważnym świętem, bo przecież obejmując swój urząd mówił, że bardzo zależy mu na Polakach poza granicami i Polonii na całym świecie. Jako głowa państwa chce budować wspólnotę wszystkich Polaków bez względu na to czy mieszkają w Polsce, czy zagranicą. Jesteśmy przecież jednym narodem i w trudnych historycznych czasach Polska mogła liczyć na Polaków z całego świata. Dlatego też 2 maja, gdy obchodzimy Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, zawsze jest dla pana prezydenta ważnym świętem. Szczególnie uroczyście obchodziliśmy je w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Artur Stelmasiak

- Planowaliście pewnie zaproszenie Polaków z różnych stron świata. Czy epidemia koronawirusa wszystko zepsuła?

- To prawda, że były plany. Zawsze byli goście i uroczystości w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim. Ale teraz też będziemy obchodzić to święto tyle, że inaczej, bo na odległość. Nie zabraknie tradycyjnej ceremonii wywieszenia flagi przez pierwszą parę na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.

- Prezydent Andrzej Duda dużo podróżuje i chyba też bardzo często spotykał się z Polonią i Polakami.

- Stałym i bardzo ważnym elementem podróży zagranicznych zawsze były spotkania z Polakami, ale także zapraszał ich do Belwederu i Pałacu Prezydenckiego. Ten dialog i łączność z Polakami mieszkającymi poza Ojczyzną była i jest dla prezydenta bardzo ważna. Dlatego też przez całą swoją kadencję podejmował on bardzo wiele inicjatyw, by tą wspólnotę Polaków z całego świata integrować.

- Chyba najważniejszą i strategiczną inicjatywą było powołanie Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, którym kieruje właśnie prezydencki minister Adam Kwiatkowski?

- To biuro jest dedykowane specjalnie dla naszych rodaków, którzy mieszkają poza granicami Polski. Jestem dumny z tego, że mam zaszczyt to biuro nadzorować i w ten sposób służyć moim rodakom i panu Prezydentowi. Staramy się utrzymywać kontakty z rodakami i środowiskami polskimi, praktycznie we wszystkich zakątkach świata.

- Również pomoc Polakom na Wschodzie zyskała na znaczeniu za czasów kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.

- Bardzo ważna jest nasza pamięć i wdzięczność dla nich, bo żyją w bardzo trudnych warunkach, a za podtrzymywanie swojej polskości musieli płacić często dosyć wysoką cenę. Pod patronatem Pary Prezydenckiej jest organizowana Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie. Pan prezydent mówi, że to jest z naszej strony akcja wdzięczność za ich trwanie przy polskości. Oni przetrwali pomimo wielu różnych represji. Co ciekawe, to ostatnia duża uroczystość w Pałacu Prezydenckim była dedykowana podsumowaniu akcji pomocy na Wschodzie.

- Pamiętam bo byłem na tej uroczystości 9 marca. I rzeczywiście trzy dni później granice zostały pozamykane z powodu epidemii koronawirusa.

- Do Polaków na Wschodzie jeździmy z darami i zapraszamy ich do nas, ale także bardzo wiele uwagi poświęcamy na kontakty z Polonią na Zachodzie Europy i w USA. Pod patronatem prezydenta są programy stypendialne i stażowe, by mogli się przez kilka miesięcy kształcić w Polsce. Najbardziej spektakularne są wizyty w USA, gdzie np. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości do Millennium Park w Chicago przybyły tysiące Polaków z różnych stron USA. To było największe i bardzo radosne spotkanie Pary Prezydenckiej z amerykańską Polonią.

- Częstym zarzutem podnoszonym wobec Polonii były podziały. Słyszałem, że przez to są mniej skuteczni jako nasi ambasadorzy w swoich krajach. Czy działalność prezydenta i jego kancelarii przyczyniała się do poprawy tej sytuacji?

- Trudno to zbadać, ale myślę, że jest lepiej niż kiedyś. Nasze zabiegi, by środowisko Polaków było lepiej zintegrowane przynoszą efekty. Również prezydent, gdy rozmawia z przywódcami państw, w których Polonia jest liczna, zawsze porusza sprawy ważne dla tamtejszych wspólnoty rodaków. Prezydent Donald Trump praktycznie podczas każdego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą RP podkreślał, że docenia wkład 10 mln obywateli USA, którzy czują się Polakami. Budowa dobrych relacji głowy państwa z Polonią polega na wzajemnym wspieraniu się. Polska wspiera Polonię przez swoje działania, a oni wspierają aspiracje budowania silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Cieszę się, że pan prezydent Andrzej Duda bardzo skutecznie buduje relacje z Polakami na całym świecie, bo to przynosi coraz lepsze wymierne efekty.

- Andrzej Duda pod względem spotkań prezydenta RP z prezydentem USA jest chyba rekordzistą.

- To prawda, że te kontakty są częste, ale właśnie tak buduje się silną pozycję Polski. Owoce dobrych relacji na linii Waszyngton-Warszawa przecież każdy dostrzega.

- A jak wygląda sytuacja Polaków i Polonii w czasie pandemii? Czy Prezydent ma z nimi kontakt?

- Ten kontakt jest oczywiście utrudniony i możemy rozmawiać z Polakami tylko przez telefon, czy wideokonferencje. Niestety docierają do nas smutne informacje, że ofiarami śmiertelnymi koronawirusa są Polacy poza granicami. Odeszło wielu bardzo zasłużonych działaczy polonijni. Tegoroczne obchody święta Polonii i Polaków poza Granicami jest więc także smutne i trudne. Dlatego tym bardziej należy przypominać, że prezydent RP o naszych rodakach pamięta, bez względu na to, gdzie oni żyją.

- Czy 2 maja Prezydent będzie się kontaktował z Polakami poza granicami?

- Przygotowaliśmy specjalną telekonferencję prawie ze wszystkimi kontynentami, a więc Para Prezydencka spotka się, porozmawia i złoży życzenia z okazji ich święta. Rozmawiać będą m. in. z tymi Polakami, którzy w różnych stronach świata pomagają innym w walce z koronawirusem. Takie symboliczne spotkanie musi zastąpić uroczystości, które pan prezydent organizował w Pałcu Prezydenckim i Belwederze. Z okazji 2 maja Pierwsza Dama ma także zaplanowaną wideokonferencję z Prezydium Kongresu Oświaty Polonijnej.

- Pewnie podczas pracy z Polonia i Polakami za granicą często Pan Minister natrafia na instytucje kościelne. Czy nadal Kościół katolicki jest ostoją polskości tam gdzie żyją diaspory naszych rodaków?

- Oczywiście, że polskość poza granicami trwa dzięki polskim rodzinom, polskim nauczycielom i polskim duszpasterzom. Dom, szkoła i kościół są tymi miejscami, gdzie tą polskość sie przekazuje. Znam bardzo wielu polskich kapłanów, sióstr zakonnych, którzy na całym świecie pomagają środowiskom polonijnym. Parafie są takimi miejscami, gdzie animuje się ta cała polska społeczność, bo często przy polskich kościołach są polskie sklepy, szkoły i tworzą się takie polonijne centra... Takie oazy polskości w różnych miejscach świata.

2020-05-02 13:16

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: pielęgnujmy pamięć i prawdę o Auschwitz

[ TEMATY ]

prezydent

Auschwitz

Andrzej Duda

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Do podjęcia wspólnego zobowiązania do pamięci i strzeżenia prawdy o Auschwitz, podjętego w obliczu „ostatnich ocalonych i świadków” wezwał prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które odbywają się w Oświęcimiu. Zachęcił, by „nieść dalej w przyszłość przesłanie i przestrogę dla całej ludzkości, które płyną z tego miejsca”. W rocznicowych obchodach udział bierze około 200 byłych więźniów Auschwitz i ocalonych z Holokaustu oraz ponad 60 delegacji z całego świata.

W czasie swego wystąpienia prezydent nawiązał do Psalmu 44 – „zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź”. Przywołał także fragment opowiadania Tadeusza Borowskiego, więźnia obozu. „My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo, bo opowiadali nam to nasi rodacy, którym Niemcy wytatuowali obozowe numery” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję